کد خبر: 3843138
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه:
گروه حوزه‌های علمیه ــ عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: تعالی علوم انسانی در راستای اسلامی‌سازی آن صرفاً با قرآن و حدیث ممکن است.
تعالی علوم انسانی صرفا با قرآن و حدیث ممکن استبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی فتحی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، امروز، 27 شهریور، در مراسم رونمایی از درسنامه‌های علوم قرآن و حدیث که در دانشگاه آزاد اسلامی قم برگزار شد، گفت: یکی از مزیت‌های تدوین درسنامه‌های علوم قرآن و حدیث پرهیز از کارهای موازی است.
 
وی با تأکید بر اینکه نباید کارهای موازی در عرصه علوم قرآن و حدیث صورت بگیرد، ادامه داد: امروز شاهدیم که دانشگاه آزاد با همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و دانشگاه قرآن و حدیث تدوین این درسنامه‌ها را انجام داده است و از موازی‌کاری در این عرصه پرهیز شده است.
 
طباطبایی افزود: سال‌هاست که  مقام معظم رهبری از اسلامی‌سازی سخن فرموده‌اند و بحث تعالی‌سازی علوم انسانی در راستای اسلامی‌سازی بر مبنای قرآن و حدیث مطرح شده و باید جدی‌تر از قبل دنبال شود.
 
فتحی تأکید کرد: تا چه زمانی باید روان‌شناسی و علوم اجتماعی و رشته‌های دیگر به صورت مجزا و مستقل برای خود کار کنند و میان گروه‌ها تعامل وجود نداشته باشد.
 
فتحی تصریح کرد: رهبری فرمودند که فقط کسانی می‌‍توانند تحول در علوم انسانی ایجاد کنند که در علوم قرآن و حدیث استاد باشند و این انتظار امروز از استادان وجود دارد، البته در راستای تحول باید نیروی انسانی ممحض و خوب تربیت کنیم؛ لذا اگر سرفصل‌هایی مربوط به 40 سال قبل وجود داشته باشد تحول ایجاد نخواهد شد.
 
عضو هیئت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بیان کرد: در برخی موارد استادان درجه یک با ما همکاری نداشتند، گرچه امروز ممکن است انتقاداتی هم داشته باشند، ولی تلاش ما بر این بوده است که بر اساس استانداردها نوشته شود، لذا اشکالاتی در کار هم هست.
 
فتحی اضافه کرد: در فرایند تدوین این تولیدات استادان خالصانه فعالیت کرده‌اند و کمترین مبالغ دریافتی را داشته‌اند و دست همه را برای ساماندهی به علوم قرآن و حدیث می‌فشاریم.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: