کد خبر: 3861231
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳
حجت‌الاسلام رستمی خبر داد:

بازخوانی مبانی فکری مقام معظم رهبری در کتب 10‌گانه انقلاب اسلامی

گروه دانشگاه ــ رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خبر داد:‌ بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در اقدامی با بازخوانی و استخراج نقشه عملیاتی حول محور سخنان رهبری، مبانی فکری معظم‌له را احیا کرده که حاصل آن ۱۰ جلد کتاب است که طی ۱۴ آذرماه، رونمایی می‌شود.

به گزارش ایکنا؛ نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته مکتب انقلاب اسلامی و اعلام برنامه‌های رونمایی از کتب 10 گانه انقلاب اسلامی در دانشگاه‌های کشور امروز دوشنبه، ۱۱ آذرماه، با حضور حجت‌الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و حجت‌الاسلام علی ثقفی، رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در ساختمان اصلی این نهاد برگزار شد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این نشست ضمن تشریح دلایل چاپ این کتب 10 گانه، اظهار کرد: فرایند تحقق اهداف انقلاب اسلامی از سال ۷۹ به صورت منسجم از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد. در ۱۲ آذرماه ۷۹ ایشان در سخنانی پنج مرحله مکتب اسلامی را تبیین کردند؛ وقوع انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و نهایتا رسیدن به تمدن اسلامی. فرمایشات ایشان از یک طرف مورد توجه مجموعه‌های فکری و انقلابی بود و تشکل‌های دانشجویی به آن اشاره داشتند. اما باید اظهار تأسف کرد که مورد توجه کامل کارگزاران جمهوری اسلامی قرار نگرفت. در دهه نخست و با وقوع انقلاب شاهد مشکلات بر سر راه تأسیس نظام اسلامی بودیم. در دهه دوم به واسطه اجرای سیاست‌های توسعه‌ای مشکلاتی در دور شدن از اهداف انقلاب اسلامی و‌ رفع محرومیت‌ها اتفاق افتاد. سال ۷۹، رهبری در سخنانی موضوع بازگشت به مکتب انقلاب اسلامی را تبیین می‌کنند.

رستمی ادامه داد: در دهه ۸۰ بازگشت به شعار‌های انقلاب اسلامی را می‌بینیم و در توجه و تحسینی که رهبری از این رویکرد دارند، شاهد به دست گرفتن شعار‌ها هستیم. اما اواخر دهه ۸۰ به علت غفلت و بی‌توجهی به مکتب انقلاب اسلامی، شاهد فاصله گرفتن در زمینه تطبیق رویکرد‌های دولت‌ها با انقلاب اسلامی و منویات رهبران انقلاب و قانون اسلامی بودیم.

وی افزود: بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در اقدامی با بازخوانی و استخراج نقشه عملیاتی حول محور سخنان رهبری، مبانی فکری معظم‌له را احیا کرده و حاصل آن ۱۰ جلد کتاب است که طی ۱۴ آذرماه، در یکی از دانشگاه‌های تهران رونمایی خواهد شد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: فرمایشات رهبری در این ایام و تلاقی آن با روز مجلس و روز دانشجو هفته مبارکی را رقم خواهد زد. خوب است این هفته با عنوان هفته مکتب انقلاب اسلامی گرامی داشته شود.

رستمی افزود: از جمله برنامه‌های این هفته می‌توان به بازخوانی سخنرانی آذرماه ۷۹ از سوی مقام معظم رهبری و برگزاری حلقه‌های گفت‌وگو و بررسی این سخنرانی ویژه دانشجویان در استان‌های مختلف و دانشگاه‌های کشور اشاره کرد. این اتفاق سرآغاز بازگشت به جریان فکری انقلاب اسلامی و مطالبه‌گری از دولت‌ها و مجموعه عاملان انقلاب اسلامی را رقم خواهد زد.

کتب 10 گانه، ۱۰ دفتر با عناوینی همچون فرایند تحقق اهداف انقلاب اسلامی، تحول معنوی، تحول معرفتی و از دفتر چهارم تا هشتم با عناوین انقلاب اسلامی، نظام اسلام، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی منتشر خواهد شد. اصول هدایت‌گری رهبری در طول ۳۰ سال، عنوان دفتر نهم است و دفتر دهم نیز نهضت انتظار نام دارد
وی بیان کرد: این کتب، جنبه فکری و عملیاتی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است. جریان جوان و دانشگاه‌ها مخاطب اصلی این بیانیه بوده‌اند و رهبری در این بیانیه تحقق خودسازی و تمدن سازی را از جوانان مطالبه کرده‌اند که تحقق آن نیاز به شالوده فکری دارد و این تولیدات می‌تواند نرم‌افزار و خمیر مایه خودسازی و تمدن سازی جوانان باشد.

در ادامه این نشست، حجت‌الاسلام ثقفی، رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در سخنانی با بیان اینکه رجوع به مکتب انقلاب اسلامی تضمین کننده حل مسائل جاری است، اظهار کرد: مکتب ابزار و امکانی است که به ما کمک می‌کند راه را پیدا کنیم و به هدف برسیم. در بیانات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری این امکان تبیین شده است. از جوانان خواسته شده کار را آغاز کنند. در این‌باره امام(ره) فرمودند: جنگ ما جنگ عقیده است و جغرافیا و مرز نمی‌شناسد. مبارزه ما مبارزه مکتبی است و کارزاری که امروز در جبهه جهانی شکل گرفته در بیانات رهبری نیز منعکس است.

ثقفی افزود: از جمله برنامه‌های گرامیداشت هفته مکتب انقلاب اسلامی می‌توان به برگزاری ۸۲ سخنرانی علاوه بر برنامه رونمایی کتب، اشاره کرد. همچنین روز ۱۲ آذرماه، تعداد ۸۶ حلقه متن‌خوانی در ۲۹ دانشگاه، ۱۹ حوزه علمیه و ۲۵ مسجد و کانون فرهنگی برگزار می‌شود. ۵۰ کانون در استان‌های قزوین، زنجان، تهران، قم، گیلان، کرمان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی نیز به روایت‌گری سخنرانی سال ۷۹ مقام معظم رهبری و این کتب می‌پردازند.

به گفته رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی، کتب 10 گانه، ۱۰ دفتر با عناوینی همچون فرایند تحقق اهداف انقلاب اسلامی، تحول معنوی، تحول معرفتی و از دفتر چهارم تا هشتم با عناوین انقلاب اسلامی، نظام اسلام، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی منتشر خواهد شد. اصول هدایت‌گری رهبری در طول ۳۰ سال، عنوان دفتر نهم  است و دفتر دهم نیز نهضت انتظار نام دارد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :