کد خبر: 3888438
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۱
آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: حوزه وقتی حوزه است که اجتماعی باشد و در داد و ستد فرهنگی و اجتماعی حضوری جدی و فعال داشته باشد؛ هویت روحانیت در کنار هویت فرهنگی و مشاوره‌ای و دینی یک هویت خدمتگزار و امداد رسان نیز بوده است. 
پاسخ مدیر حوزه‌های علمیه به منتقدین حضور طلاب در بیمارستان‌هابه گزارش ایکنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی، امروز، 12 فروردین ماه در دیدار ترکمانه، مدیرعامل بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و هیئت همراه با اشاره به حضور جدی و فعال مردم و گروه‌های جهادی در حوادث گوناگون در کشور گفت: کرونا تجربه جدیدی بعد از حدود نیم قرن برای بشر جدید بود و جهان با یک سختی فوق‌العاده مواجه شد.
وی افزود: کشور ما نیز در این آزمون بزرگ قرار گرفت که لازم است مجددا تشکر و قدردانی از همه کسانی که در خط مقدم مبارزه با این ویروس و بیماری اعم از پرشکان، پرستاران و سایر کادر درمانی هستند داشته باشیم.
اعرافی افزود: آنچه از همه مهم‌تر و برجسته‌تر است، حضور مردم در صحنه‌های گوناگون است از شکل‌گیری انقلاب اسلامی تا تشکیل جهاد سازندگی، دفاع مقدس، سیل، زلزله و امروز هم مبارزه با کرونا؛ انتقال این تجربه موفق به دنیای اسلام و محور مقاومت بسیار ارزشمند و قابل توجه است که کسانی با روحیه جهادی و مخلصانه بدون کمترین مزد و مواجبی اینگونه به مردم خدمت کنند که باید از همه آنان تقدیر و تشکر کرد.
امام جمعه قم با بیان پیشتازی قم در اعلام و پیشگیری این بیماری، گفت: قم پیشتاز در شناخت کرونا و اعلام و پیشگیری از آن بود و حوزه و روحانیت نیز در این قضیه پیشتاز بودند و در همه کارها و اقدامات خود نظریات کارشناسان را چه در بحث قرنطینه و چه در سایر تصمیمات اعلامی مدنظر داشته است.
مدیر حوزه‌های علمیه، با اشاره به وجود ستاد حوزوی بحران و حوادث غیر مترقبه، گفت: از حدود دو سال قبل یک ستاد حوزوی حوادث و بحران با حضور همه نهادهای حوزوی شکل گرفت و در این مدت کوتاه در عرصه‌های گوناگون همانند زلزله کرمانشاه، سیل سال قبل و امروز نیز در قضیه کرونا منشأ خدمات و برکات زیادی بوده است و در سایر استان‌ها نیز این ستاد فعال است.
آیت‌الله اعرافی گفت: در قضیه مبارزه با کرونا صدها طلبه جهادی و جوان بدون کوچکترین مزد و مواجبی و به صورت کاملا خودجوش و آتش به اختیار وارد میدان شدند و از هر کاری که برای خدمت به بیماران بود دریغ نکردند از ضدعفونی کردن معابر شهری گرفته تا حضور در بیمارستان ها و حتی در غسل و کفن و دفن اموات کرونایی.
وی افزود: حوزه وقتی حوزه است که اجتماعی باشد و در داد و ستد فرهنگی و اجتماعی حضوری جدی و فعال داشته باشد؛ هویت روحانیت در کنار هویت فرهنگی و مشاوره‌ای و دینی یک هویت خدمتگزار و امداد رسان نیز بوده است.
امام جمعه قم با نقد سخن کسانی که می‌گویند، چرا روحانیون و طلاب در بیمارستان‌ها حضور دارند و این کار آنان چه معنایی می‌دهد اظهار کرد: روحانیت همانگونه که گره‌گشایی از گره‌های فکری و فلسفی دانشمندان و تبیین دقیق فلسفی انجام می‌دهد و همانند علامه طباطبایی(ره) آن گونه منشأ خدمات بزرگ در عرصه‌های گوناگون فکری و علمی و دینی می‌شود، اما در عین حال هویت آن اقتضا می‌کند که در بیمارستان‌ها هم حضور پیدا کند و به مردم و بیماران خدمت نماید و حتی در بیمارستان‌ها طی نیز بکوشد و این کار  آنان اتفاقا در شأن روحانیت است.
آیت‌الله اعرافی تاکید کرد: البته همانگونه که قبلا هم در دفعات گوناگون عرض کردم این حضور طلاب و روحانیون در عرصه‌های گوناگون باید مطابق با نظرات کارشناسان باشد کما این که در این مدت نیز اینگونه بوده است.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: