کد خبر: 3923095
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
نمکی تأکید کرد؛
وزیر بهداشت، در نشست مشترکی با اعضای ستاد نماز جمعه کشور با اشاره به همراهی ائمه جمعه و جماعت در اجرای پروتکل‌های بهداشتی، گفت : مبلغان ما در جنگ علیه کرونا ائمه جمعه و جماعت هستند.
ائمه جمعه مبلغان جنگ علیه کرونا هستند/ دین سرمایه نظام سلامت استبه گزارش خبرنگار ایکنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امروز 25 شهریورماه، در نشست مشترک با ستاد برگزاری نماز جمعه، با اشاره به همراهی ائمه جمعه و جماعت با دستورالعمل‌های بهداشتی، اظهار کرد: از تمامی این بزرگواران تشکر می‌کنم و امیدوارم در ادامه مسیر نیز ما را همراهی کنند و با همدلی بخش‌های مختلف به زودی شاهد کنترل این همه‌گیری در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه دلیل این همه وسواس در رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوط به نماز جمعه، جلوگیری از خدشه وارد شدن به نماز جمعه و نماز‌های جماعت است، گفت: امیدوارم با بررسی شرایط سعی شود تا نماز جمعه آخرین مورد برای بسته شدن باشد.

وزیر بهداشت ادامه داد: تصمیم در خصوص فرایض نماز جمعه و جماعت و تعطیل کردن زیارات برای من بسیار سخت و سهمگین بود، اما فرشته نجات ما مقام معظم رهبری راه را برای ما آسان کرد و ملت ایران و آینده سرزمین مدیون خردمندی ایشان هستند. با ورود مقام معظم رهبری و گفتن اینکه رعایت نکردن شیوه‌نامه سیئه است، حجت را بر همگان تمام کرد. یکی از نهادهایی که در این مسیر همکاری بسیار خوبی با ما داشت، شورای سیاتگذاری ائمه جمعه بوده است.

نمکی در ادامه با بیان اینکه خیز جدید بیماری به علت سفر‌های اخیر بار مضاعفی به نیرو‌های سلامت وارد کرده است، گفت: نه ما، بلکه سازمان بهداشت جهانی هم نمی‌داند با این بیماری چه کند و ما در کوتاه مدت برنامه‌های انعطاف‌پذیری برای مدیریت این برنامه داشتیم. تعیین مناطق زرد و سفید و قرمز ناشی از همین مدیریت انعطاف‌پذیر است.
 
وی با تأکید بر اینکه هرگونه ادعایی در رابطه با داروی درمان کووید ۱۹ یا واکسن آن غیرواقعی است، اظهار کرد: هرچه فاصله‌ها را رعایت کنیم و پروتکل‌ها پیگیری شود، مصونیت بیشتری داریم، از آن سو هر چه در زمینه رعایت پروتکل‌ها بی‌دقتی کنیم، بیماری بیشتر می‌شود.

نمکی تأکید کرد: دین و فرهنگ از سپر‌های مهم در جلوگیری از امراض روحی است. نباید از سرمایه دین در نظام سلامت بی‌بهره بمانیم. عرصه دین و فرهنگ مغفول مانده است و سلامت روان با این سپر می‌تواند بسیاری از بحران‌ها را پشت سربگذارد.

وی با بیان اینکه مبلغان ما در جنگ با کرونا امامان جمعه هستند، تصریح کرد: من به این موضوع مباهات می‌کنم. البته ما دشمنان دین هم داریم، دشمنان ما می‌خواند مجموعه‌های دینی را در دنیا بی‌خرد نشان دهند. دنیا نشسته است تا ببیند جمهوری اسلامی در‌ مبارزه با این بیماری کی و چه وقت به زمین می‌خورد.

وزیر بهداشت وی ادامه داد: راه بستن برای ورود واکسن آنفولانزا از همین دست دشمنی‌هاست. البته ما تحریم‌ها را دور می‌زنیم و به جای ذلت برای نظام عزت ایجاد می‌کنیم. رعایت این دستورالعمل‌ها از سوی ستاد نماز جمعه و جماعت بخشی از کارنامه موفق ما در برابر دشمنان است و این وسواس‌ها برای این است که ذره‌ای نقشه‌های دشمنان به پای محرم، نماز جمعه، مسجد و اسلام نوشته نشود.

وی تأکید کرد: از همکارانم می‌خواهم به گونه‌ای رفتار شود که مسجد و نماز جمعه آخرین جا باشد که برای بستن آن اقدام می‌شود، حتماً در تصمیمات خود به افراد آسیب‌پذیر در نماز جمعه و جماعت توجه کنند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: