کد خبر: 3950606
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۸
مدیر گروه جهادی مدافعان حریم ولایت اظهار کرد؛

گروه‌های جهادی تخصصی کار کنند / کم‌توجهی برخی مسئولان به عملکرد جهادگران + فیلم

مدیر گروه جهادی مدافعان حریم ولایت هرمزگان با بیان اینکه گروه‌های جهادی باید به صورت تخصصی فعالیت کنند، گفت: شیوع بیماری کرونا نه تنها موجب کاهش برنامه‌های گروه‌های جهادی نشده، بلکه این گروه‌ها برنامه‌های خود را گسترش داده‌اند.

گروه‌های جهادی کشور از جمله رویش‌های انقلاب اسلامی هستند که پس از پیروزی انقلاب و برای محرومیت‌زدایی از مناطق محروم کشور ایجاد شدند. این گروه‌ها تشکل‌هایی‌ هستند که بدون هیچ‌ چشم‌داشتی برای خدمت‌رسانی به نقاط محروم و دوردست ایران اسلامی اقدام می‌کنند.

بسیاری از این گروه‌ها علی‌رغم پیگیری خدمات جهادی گذشته خود، طبق فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی، قدم در عرصه کمک مؤمنانه و مواسات نهاده و طی نزدیک به یک سال گذشته خدمات فراوانی را به محرومان و خانواده‌های بیماران کرونایی ارائه کرده‌اند. گروه جهادی مدافعان حریم ولایت استان هرمزگان یکی از این گروه‌هاست که طی سال‌های گذشته خدمات فراوانی را در مناطق محروم استان هرمزگان انجام داده است. این گروه جهادی طی سال‌های گذشته سعی کرده است که با تخصصی کردن فعالیت‌های خود بتواند خدمات بهتر و تأثیرگذارتری را به مردم محروم و نیازمند ارائه دهد.

ارسال نشود/////گروه‌های جهادی تخصصی کار کنند/ شیوع کرونا و افزایش فعالیت‌های جهادگران

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین لشکری، مدیر گروه جهادی مدافعان حریم ولایت هرمزگان، در گفت‌وگو با ایکنا، در رابطه با فعالیت‌ها و چگونگی ایجاد این گروه جهادی اظهار کرد: گروه جهادی مدافعان حریم ولایت فعالیت خود را به صورت غیررسمی از سال 1385 آغاز کرد و در ادامه با گسترش این فعالیت‌ها و ثبت گروه در سال 1394، برنامه‌های جهادی خود را رسماً اجرا کرد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های گروه جهادی ما در زمینه فرهنگی از قبیل برنامه‌های قرآنی، احکام، آموزش نماز، رفتارهای اجتماعی، فرهنگ آپارتمان‌نشینی و محله‌ای است، گفت: ایجاد فضای آموزشی برای نوجوانان مسجدی در زمینه فضای مجازی با تهیه ۱۵ عدد رایانه، تولید محتوای فرهنگی، برنامه‌های ورزشی ویژه جوانان مسجدی و ... از جمله فعالیت‌هایمان است. همچنین، اجرای برنامه‌های سازندگی از قبیل احداث استخر برای روستاها، تعمیر آب‌انبارها، سرویس‌های بهداشتی مناطق محروم، ایجاد اشتغال برای جوانان مسجد، احداث منازل مسکونی برای نیازمندان و ایجاد گروه خیریه برای محرومان مناطق مختلف از دیگر برنامه‌هایی است که آنها را دنبال کرده‌ایم.

ارسال نشود/////گروه‌های جهادی تخصصی کار کنند/ شیوع کرونا و افزایش فعالیت‌های جهادگران

مدیر گروه جهادی مدافعان حریم ولایت با ذکر اینکه یکی از مهمترین مشکلات گروه‌های جهادی تخصصی نبودن آن‌هاست، تصریح کرد: نیروی انسانی لازم برای فعالیت در گروه‌های جهادی وجود دارد، اما این گروه‌ها به دلیل فقدان تخصص کافی و ابزار لازم، آن‌گونه که باید و شاید تأثیرگذار نیستند. البته گروه جهادی ما سعی کرده است که با ایجاد درآمدهای مختصر، گام‌هایی هرچند کوتاه در مسیر استقلال و خودکفایی بردارد، اما اگر امکانات بیشتری وجود داشته باشد، می‌توانیم کارها را با سرعت و کیفیت بهتری به سرانجام برسانیم. از آنجا که روحانی مسجد و فرمانده پایگاه مسجد نیز هستم، عمده فعالیت‌هایم معطوف به نوجوانان و جوانان مسجدی است. در این راستا با ایجاد خانه قرآن در مسجد به آموزش قرآن در میان جوانان اقدام کردیم که شامل قرائت قرآن، اذان و تواشیح می‌شود. البته آغاز فعالیت‌های قرآنی بنده به ۲۰ سال قبل بازمی‌گردد.

لشکری با اشاره به نحوه برخورد مسئولان با فعالیت‌های این گروه جهادی، بیان کرد: مسئولان در حد توانشان به گروه‌های جهادی کمک می‌کنند، اما به دلیل اینکه مسجد ما تازه‌ساز است و هنوز جایی برای مانور مسئولان و بهره‌برداری کاری ایشان وجود ندارد، اهمیت چندانی به برنامه‌های ما نمی‌دهند. همچنین، به دلیل اینکه کار بنده بیشتر با نوجوانان است، این فعالیت‌ها اغلب مورد قبول برخی افراد نیست، در حالی که با وجود همین نوجوانان تمامی امور و برنامه‌های مسجد اجرا می‌شود.

مدیر گروه جهادی مدافعان حریم ولایت با بیان اینکه برنامه‌های گروه جهادی ما با شیوع بیماری کرونا نه ‌تنها کمتر نشده، بلکه بیشتر نیز شده است، گفت: البته برای مبارزه با کرونا، نوجوانان و جوانان مسجد و پایگاه و گروه جهادی مدافعان حریم ولایت فعالیت‌های فراوانی را در مورد فرهنگ‎‌سازی، ضد عفونی اماکن، آمارگیری، توزیع ماسک و ... انجام داده‌اند.

ارسال نشود/////گروه‌های جهادی تخصصی کار کنند/ شیوع کرونا و افزایش فعالیت‌های جهادگران

لشکری افزود: البته از آنجا که نوجوانان مسجدی ما عضو پایگاه نیز هستند، مسئولیت حفاظت و گشت‌های محله نیز از سوی همین نوجوانان انجام می‌شود و بسیاری از بچه‌های مسجدی طلبه‌هایی هستند که به خدمت‌رسانی به محرومان و نیازمندان در مناطق مختلف اقدام می‌کنند. یکی از اهداف ما این است که بتوانیم با تکمیل ابزار و ادوات کار در زمینه سازندگی و محرومیت‌زدایی به صورت تخصصی‌تر اقدام کنیم تا فعالیت‌های بهتر و تأثیرگذارتری را انجام دهیم. در مورد مسائل فرهنگی و برنامه‌های مربوط به مسجد نیز برنامه‌های فراوانی را در حوزه تربیت نیروهای انقلابی و ولایی در دست اقدام داریم. البته تعداد زیادی از جوانان مسجدی ما جذب نهادهای نظامی، انقلابی و حوزه‌های علمیه شده‌اند. در منطقه ما فقط سه گروه جهادی و آن هم بیشتر در فصل تابستان و در ایام تعطیلات مدارس فعالیت می‌کنند، اما گروه مدافعان حریم ولایت با داشتن 20 عضو ثابت و نیز 40 عضو متغیر در تمامی ایام سال به اجرای برنامه‌های سازندگی و فرهنگی اقدام می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اغلب بچه‌های مسجدی در کارهای جهادی و سازندگی نیز فعال هستند، گفت: متأسفانه اغلب مسئولان دیدگاه و روحیه جهادی ندارند و خیلی به این فعالیت‌ها بها نمی‌دهند. آنان نه ‌تنها برنامه‌های ما را سازنده نمی‌دانند، بلکه بسیاری از آن‌ها را نیز بی‌فایده تلقی می‌کنند. البته در هنگام وقوع بحران‌هایی همچون سیل، زلزله و مشکلات معیشتی همین گروه‌های جهادی هستند که وارد میدان می‌شوند و خدمت‌رسانی می‌کنند اما جز عده‌ای از مسئولان، مابقی‌ کمک خاصی به گروه‌های جهادی نمی‌کنند.

لشکری با بیان اینکه گیرودارهای اداری و قانونی یکی از مشکلات موجود بر سر راه فعالیت گروه‌های جهادی است، تصریح کرد: شهرداری‌ها و نهادهای مختلف می‌توانند بخشی از فعالیت‌های خود را به گروه‌های جهادی بسپارند تا آنها بتوانند علاوه بر خدمت‌رسانی، به تأمین بخشی از هزینه‌های خود اقدام و نگرانی‌های ناشی از مسائل مالی خود را برطرف کنند. همچنین، می‌توانند امکاناتی را همچون لودر، کامیون و ... برای خدمت‌رسانی در اختیار گروه‌های جهادی قرار دهند.

ارسال نشود/////گروه‌های جهادی تخصصی کار کنند/ شیوع کرونا و افزایش فعالیت‌های جهادگران

مدیر گروه جهادی مدافعان حریم ولایت با ذکر اینکه تمامی برنامه‌های جهادی خاطره‌ساز هستند، اظهار کرد: هنگام اجرای یکی از برنامه‌های جهادی، بسیاری از مردم برای سرکشی و پرس‌وجو نزد ما می‌آمدند. یک روز عصر موتورسواری همراه با مسافر خود در محل اجرای برنامه جهادی ما حاضر شد. بچه‌های گروه به خیال اینکه این موتورسوار نیز یکی از اهالی آنجاست، خیلی عادی با او برخورد کردند. البته بنده سردار سالاری را، که از سرداران سپاه استان هرمزگان بودند، به سرعت شناختم. ایشان با لباس شخصی و ساده به روستا آمده بودند. بسیاری از اعضای گروه قصد داشتند که به مرکز استان بروند و با سردار درباره جذب آن‌ها در سپاه گفت‎وگو کنند. زمانی که سردار در محل حاضر شد، اعضای گروه چون او را نمی‌شناختند، خیلی معمولی برخورد کردند و هنگامی که رفتند، به بچه‌ها گفتم که ایشان سردار سالاری بودند و همه اعضای گروه تعجب کردند. همچنین، در زمانی دیگر، فردی که ما را در هنگام اجرای فعالیت‌های جهادی مشاهده می‌کرد، به ما گفت که ای کاش، روحانیون نیز مانند شما کار می‌کردند. این شخص پس از اتمام کار ما فهمید که بنده روحانی و اعضای گروه نیز از طلبه‌های حوزه علمیه هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha