کد خبر: 3968435
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۵
حجت‌الاسلام بهجت‌پور:
مفسر قرآن و مدیر حوزه خواهران گفت: خودپرستی در لباس دین خطرناکترین دشمن است و نتیجه آن پیدایش گروه‌هایی مانند فرقان و داعش است که به ناحق خود را حق می‌دانند.

ارسال/به گزارش ایکن؛ حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور، صاحب تفسیر همگام با وحی، 11 اردیبهشت‌ماه در ادامه تفسیر سوره مبارکه فرقان با اشاره به آزار و اذیت‌های مشرکین نسبت به پیامبر(ص)، گفت: خداوند ریشه کارهای آنها را در خودپرستی می‌داند نه صرفاً بت‌پرستی؛ در قرآن از سوره نجم به بعد به ترتیب نزول، مسئله بت‌پرستی را مورد انتقاد قرار داده و ریشه آن را در خودپرستی معرفی می‌کند؛ یعنی اگر خودپرستی وارد وجود انسان شد، دستگاهی برای انسان درست می‌کند که او را به معارضه با جریان حق می‌کشاند؛ یعنی ریشه بت‌پرستی و شیطان‌پرستی، خودپرستی است.

وی اضافه کرد: انسان اگر خودخواهی و خودپرستی را کنار بگذارد، راه را پیدا می‌کند؛ حتی متدینین هم وقتی خودپرست شوند، حسادت ورزیده و زیربار حرف حق نمی‌روند و ولع برای ایراد گرفتن و انتقاد دارند و از اینکه کسی زمین بخورد، لذت می‌برند؛ لذا فرموده «أَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَهَهُ هَوَاهُ أَفَأَنْتَ تَكُونُ عَلَيْهِ وَكِيلًا»؛ خطاب به پیامبر است که آیا ندیدی کسانی که معبود و الهه خود را خودشان قرار دادند، تو مگر وکیل آنها هستی؟.

خودپرستی در لباس دین؛ خطرناکترین دشمن جامعه

مدیر حوزه خواهران بیان کرد: اینکه امام خمینی اینقدر به اخلاق در حوزه تأکید داشتند به خاطر همین بود؛ زیرا شنیع‌ترین و زشت‌ترین رفتارها از ملاهای خودپرست بروز و ظهور یافته است؛ یعنی دانش دین دارد، ولی اسباب زمین زدن دیگران و جاه‌طلبی او هست و همه هم با ادبیات دینی صورت می‌گیرد.

مفسر قرآن کریم بیان کرد: گروه‌های فرقانی که امام علی(ع) را مثل امشب ضربت زدند یا شهید مطهری را در مثل امروز کشتند، افراد خودپرستی بودند که علی(ع) و مطهری را با خودشان می‌سنجند؛ داعش شیعه را با خودش می‌سنجد و داعش می‌شود؛ بنابراین خدا نکند این خودپرستی رنگ دینی داشته باشد.

بهجت‌پور تصریح کرد: اینکه جامعه پیوستهِ متحد در دوره رشد اسلامی و قدرت پیامبر شقه‌شقه می‌شود و گروه منافقان و مرجفان و منافقان مسجد ضرارساز در آن ظهور می‌یابند، زیرا افراد به تناسب پیشرفت دین، تربیت نمی‌شوند؛ اینکه اینقدر رهبری بر مسئله تهذیب تأکید دارند، برای همین است وگرنه هر‌کسی به اندازه هوای نفس خود در هر سمتی باشد، آنجا را خراب می‌کند. 

تابش خورشید رهبری در جامعه اسلامی

استاد حوزه علمیه با اشاره به آیه «أَمْ تَحْسَبُ أَنَّ أَكْثَرَهُمْ يَسْمَعُونَ أَوْ يَعْقِلُونَ إِنْ هُمْ إِلَّا كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ سَبِيلًا»، تصریح کرد: اینها افرادی هستند که اصلا نمی‌شنوند و تعقل نمی‌کنند، همانند چهارپایان هستند و برای آنها فرقی ندارد علوفه را علی(ع) به او  می‌دهد یا ابن ملجم و معاویه؛ اینها کاری به حقیقت و ارزیابی آن ندارند، زیرا ابزار سمع حقیقت را ندارند و فقط همان غریزه آنها کار می‌کند.

این مفسر قرآن اظهار کرد: برخی انسان‌ها انعام هستند، اما کسی که ابزار خودپرستی دارد و با این ابزار خود را از طریق حق دور می‌کند، حتماً گمراهی بیشتری نسبت به انعام دارد، زیرا با چشم باز ظاهری به سمت هلاکت‌گاه خود می‌رود.

وی با اشاره به آیه «أَلَمْ تَرَ إِلَى رَبِّكَ كَيْفَ مَدَّ الظِّلَّ وَلَوْ شَاءَ لَجَعَلَهُ سَاكِنًا ثُمَّ جَعَلْنَا الشَّمْسَ عَلَيْهِ دَلِيلًا»، گفت: در آیه فرموده است که ای پیامبر تو مانند خورشید هستی که وقتی می‌تابد، سایه به دنبال دارد و هرقدر خورشید عظمت و ارتفاع پیدا کرد، سایه یعنی جریان کفر کمتر می‌شود و وقتی خورشید غروب کرد، سایه توسعه می‌یابد؛ یعنی حرکت جریان کفر متناسب با طلوع و افول خورشید است؛ اینکه نباید رهبری جامعه تضعیف شود، به همین دلیل است، زیرا این خورشید باید بدرخشد تا سایه نفاق و انحراف خودشان را جمع کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: