کد خبر: 3970729
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴
در مستند «راویان نور»؛
یکی دیگر از قسمت‌های مجموعه «راویان نور» شبکه مستند به معرفی «محمدجواد پناهی» قاری از خطه مشهد مقدس اختصاص یافت که مدال خادمی و 25 سال سابقه داشتن عنوان قاری و مؤذنی این حرم شریف را بر سینه دارد.

پناهیبه گزارش ایکنا، دهمین قسمت از مجموعه راویان نور که در ایام ماه رمضان در ۱۳ قسمت از شبکه مستند پخش می‌شود به روایت زندگی محمدجواد پناهی، قاری، داور و مدرس قرآن کریم اهل مشهد مقدس اختصاص داشت.

محمدجواد پناهی در دوسالگی به دلیل عدم تزریق واکسن فلج اطفال، به این بیماری مبتلا می‌شود. وی از همان کودکی همراه با پدرش در جلسه گلشن رضوی که شب‌های جمعه برگزار می‌شد و پدرش از بانیان این جلسه بود و پس از قرائت قرآن به منبر می‌رفت، رفت و آمد داشت.

نخستین سوره‌ای که این قاری بین‌المللی کشورمان از پدرش فرامی‌گیرد، سوره قریش بوده است و تشویق‌های سایرین موجب شده است که ایشان در وادی قرآن قرار بگیرد. او دبستان را در مدرسه جوادیه مشهد که جزو مدارس ملی ـ مذهبی این شهر بوده است، می‌گذارند.

وی گفت: اساسی‌ترین منشأ قرآنی شدنم در این مدرسه رقم خورد، به طوری که صبح‌ها سر صف، با عصا پشت میکروفون می‌رفتم و آیاتی را برای سایر دانش‌آموزان تلاوت می‌کردم. به اندازه ای ذوق داشتم که در سن 10 سالگی با کمک پدرم، جلسه کوچک قرآن در محله تأسیس کردم و ایشان قرآن و رحل هایی نیز خریداری کرده و در اختیارم قرار دادند و به تدریس بچه‌های محله پرداختم. خاطرم هست که حدود 10-12 نفر از شرکت‌کنندگان در این جلسه در زمان جنگ، شهید شدند.

پناهی نخستین بار در شهریور 57 در مسابقات قرآن دانش‌آموزی، هنگامی که دانش‌آموز کلاس دوم راهنمایی بود، با وجود اینکه نه ضبط صوتی برای تمرین داشت و نه لحنی می‌دانست، رتبه اول را در رشته قرائت کسب می‌کند. همچنین در مقطع دبیرستان نیز در مسابقات اوقاف و دانش آموزی شرکت کرده و حائز رتبه نخست شده است.

پناهی یکی از عوامل پیشرفتش را در کنار تشویق‌های پدر و مادرش، مساعدت و کمک‌های همسرش می‌داند.

وی تیرماه 64 همراه با 71 نفر از قاریان به حج تمتمع مشرف می‌شود. سال 68 در هفتمین دوره مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم که در حسینیه ارشاد با حضور داوران ایرانی و خارجی چون استادان غلوش و بسیونی برگزار ‌شد، شرکت می‌کند و مقام اول را به دست می‌آورد. پناهی حتی در سال 69 به مسابقات قرآن سوریه اعزام می‌شود و در آنجا نیز رتبه نخست را به دست می‌آورد.

وی گفت: جلسات متعددی در سطح شهر چون پیروان قرآن کریم، محبان قرآن و عترت (شب‌های شنبه)، جلسه حرم مطهر رضوی (با سابقه حدود 25 ساله در دارالقرآن آستان قدس رضوی، چهارشنبه‌ها پس از نماز مغرب و عشا)، جلسه سجادیه هراتی‌‌ها(با سابقه 28 ساله، صبح‌های جمعه ویژه مهاجران کشور افغانستان) دارم.

پناهی بیان کرد: به سفارس مجمع قاریان افغانستان از مهرماه 98، اقدام به ضبط چند دوره ترتیل قرآن کریم با دعوت از چند قاری مبرز افغان کرده‌ایم که تاکنون دو دوره آن تمام شده است و دو دوره ترتیل دیگر با تلاوت قاریانی چون هاشمی و رضایی در حال تکمیل است. این ترتیل‌ها برای جامعه قرآنی افغانستان مقیم آمریکا و اروپا و سایر قرآنیان افغانستان قابل استفاده است.

وی خود را اینگونه توصیف کرد: از همان دوران کودکی نیز کاری را اراده می‌کردم تا منتج به نتیجه نمی‌شد، رهایش نمی‌کردم و معلولیت را محدودیت نمی‌دانستم. از سال 73 مفتخر به خادمی امام رضا(ع) هستم و این بهترین مدالیست که بر سینه‌ام است.

پناهی به مدت 40 روزه همراه با سیدجواد سادات‌فاطمی، از اساتید قرآن مشهد و مرحوم سیدمهدی فاطمیان برای تبلیغ و اجرای محافل قرآنی به آفریقای جنوبی اعزام می‌شوند و این سفر را از خاطره‌انگیزترین سفرهای اعزامی‌اش می‌داند و گفت: در سال 74، از من تقاضا کردن در آنجا بمانم و خانواده‌ام را به آنجا ببرم و برایشان قرآن بخوانم و تدریس کنم، اما قبول نکردم و گفتم شهر مشهد را با چیزی عوض نمی‌کنم و تمام زندگی‌ام از برکت قرآن است.

وی ادامه داد: مدال افتخار خادمی امام رضا(ع) و اینکه 25 سال قاری و مؤذن حرم هستم، از برکات قرآن است. امیدوارم عاقبت بخیر شوم و تا آخرین لحظات از قرآن جدا نشویم و عامل و خواننده این کتاب الهی باشیم و قرآن رفیق و شفیق ما در قیامت باشد.

از بخش‌های این برنامه، گفت‌‌وگو با دوستان، اساتید و قاریان و اعضای جلسات قرآنی بود که محمدجواد پناهی را اینگونه معرفی کردند؛

  • متواضع، مردمی و خوش‌قلب
  • اخلاص هنگام تلاوت
  • قبول دعوت در محافل و مراسم بدون شرط
  • توجه به ایجاد انگیزه و کشش برای حضور جوانان در جلسه قرآن

این برنامه به تهیه‌‌کنندگی و کارگردانی سیدمهدی موسوی‌برزکی طی ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای حوالی ساعت ۱۸:۴۰ به روی آنتن شبکه مستند می‌رود که  بازپخش این مجموعه روز بعد، ساعت ۱۲:۳۰ انجام می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: