کد خبر: 3987741
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۱
موافقان و مخالفان عزاداری حضوری چه می‌گویند؟
برپایی مراسم عزاداری محرم در روزهای کرونایی از جمله موضوعات روز است؛ حجت‌الاسلام مهدی‌پور، معتقد است عزاداری امسال نباید در هیچ شرایطی تعطیل شود ولی حجت‌الاسلام وافی، برگزاری مراسم عزاداری و راه‌اندازی دسته‌جات را در صورتی که باعث شیوع کرونا شود خلاف شرع، قانون و سخنان رهبر انقلاب می‌داند.

به گزارش ایکنا، یکی از مسائل بحث‌برانگیز در محرم امسال، برگزاری پرشور عزاداری است که با توجه به موج جدید کرونا می‌تواند مخاطرات زیادی داشته باشد، بر این اساس برخی بر رعایت قانون و دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید کرده ولی برخی معتقدند اهمیت عزاداری آنقدر زیاد است که باید در هر شرایطی این مراسم برگزار شود.

مهدی‌پور: عزاداری در هیچ شرایطی تعطیل نشود/ وافی: برخی مداحان دنبال گرم کردن بازار خودشان هستند

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر مهدی‌پور، پژوهشگر و نویسنده در گفت‌وگو با ایکنا به اهمیت عزداری محرم و ضرورت برپایی آن حتی در شرایط کرونایی پرداخت و گفت: پیامبر(ص) فرمودند: «اِن لولدی الحسین حرارة مکنونة فی قلوب المؤمنین لا تبرد ابدا»؛ برای فرزندم حرارتی در قلوب مؤمنین است که تا قیامت به سردی نمی‌گراید؛ ما بعد از 14 قرن این مسئله را با چشم خود می‌بینیم و با حس لمس می‌کنیم و جزء معجزات غیبی آقا رسول‌الله(ص) است.

وی افزود: قرآن کریم فرموده است: قُلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى؛ من اجر و مزدی برای رسالت خود نمی‌خواهم مگر مودت خویشاوندان؛ مودت، ابراز محبت است؛ از مصادیق ابراز مودت این است که در روزهای شادی اهل بیت(ع) شاد و در روزهای غم ایشان، غمناک باشیم. عید غدیر و جشن و عزاداری در ایام محرم هر دو نوعی ابراز مودت هستند.

مهدی‌پور اضافه کرد: امام صادق(ع) فرمودند: ان زیارة قبر الحسین واجبة؛ زیارت قبر امام حسین(ع) واجب است لذا فتوا داده‌اند که هر کسی مستطیع باشد یکبار زیارت قبر امام حسین(ع) بر او واجب است؛ البته زیارت اربعین بالاتر است زیرا علامت تشیع است؛ ما بعد از 14 قرن می‌فهمیم که چرا 20 میلیون زائر در ایام اربعین به زیارت قبر امام حسین(ع) می‌روند زیرا همین شکوه و جلال باعث فرار داعش شد.

استاد حوزه علمیه گفت: در روز 11 محرم زینب کبری(س) خطاب به امام سجاد(ع) فرمود: پدرم فرمودند که برای قبر پسرم حسین، پرچمی زده می‌شود که تا روز قیامت برافراشته خواهد بود و 1400 سال است که ما شاهد این مسئله هستیم با اینکه فراز و نشیب‌های بسیار زیادی طی شده است.

عزاداری به خاطر کرونا تعطیل نشود

مهدی‌پور بیان کرد: در کرونا هم نباید عزاداری و پاسداشت عاشورا تعطیل شود و نشده است، در اربعین گذشته اگرچه ما محروم شدیم ولی 14 میلیون و 500 هزار زائر به کربلا رفتند؛ عتبه عباسیه این آمار را اعلام کرد؛ دولت عراق برای روز اربعین سال قبل، سه بیمارستان در کربلا در نظر گرفت ولی چون مراجعه‌کننده نداشت آن را جمع کردند و یک بیمارستان هم مخصوص کرونا بود که آن هم رونقی نداشت.

نویسنده بیش از صد جلد آثار دینی و مذهبی افزود: قرآن کریم در آیه شریفه 57 سوره قصص «حرما آمنا» غوغا کرده و فرموده است که ما حرم امنی را برای شما قرار می‌دهیم که البته چندین دهه است که آل‌سعود آن را بر روی مسلمانان و به خصوص ایرانیان بسته است. امام صادق(ع) در مورد قبر امام علی(ع) هم فرمودند که هر کسی، هر مشکلی دارد به قبر علی(ع) مراجعه کند، مشکل او حل می‌شود. در مورد قبر امام حسین(ع) هم فرمودند که برای این قبر حرمتی است که هر کسی به آنجا پناه ببرد در امان است.

نقش گناهان در ابتلا به برخی بیماریها

مهدی‌پور تصریح کرد: این اماکن حرم‌های امن الهی هستند و باید از خداوند بخواهیم که گناهانی را که سبب بروز این مسائل شده بر ما ببخشاید. امروز درگیر کرونا هستیم و در عین حال قرار است عزاداری هم داشته باشیم؛ پیامبر(ص) براساس روایتی که در جلد دوم اصول کافی وجود دارد فرمودند: اگر در بین قومی، فحشاء ظاهر و آن را آشکارا انجام دهند در میان آنها طاعون و مرض‌هایی که هرگز نبوده پیدا می‌شود؛ کرونا هم گرچه طاعون نیست ولی جهان را گرفتار کرده است، زیرا امروز فحشاء و فساد آشکارا و  حتی توسط برخی حکومت‌ها در جهان انجام می‌شود.

استاد و نویسنده حوزه علمیه گفت: تنها راه برای رفع گرفتاری‌های کنونی، تضرع به درگاه خداوند، توبه، قرائت زیارت عاشورا، پناه بردن و توسل به اهل بیت(ع) و دعا برای همه مردم جهان است؛ چند روز دیگر محرم فرا می‌رسد و باید امسال پرشورتر از سال‌های قبل عزاداری را مورد توجه قرار دهیم و به امام حسین(ع) متوسل شده و از خدا بخواهیم این مشکل را از همه بشریت دفع کند.

عزاداری پرشور با رعایت بهداشت

این نویسنده حوزه علمیه در پاسخ به این پرسش که امسال با توجه به شیوع کرونا چه روشی را باید برای عزاداری انتخاب کنیم که باعث افزایش سرایت بیماری نشود، اظهار کرد: بنده معتقدم که مشکلات با همین مجالس عزاداری حل خواهد شد ولی برای اینکه بهداشت جهانی و برخی افراد دیگر ما را متهم نکنند باید دستورات بهداشتی مانند رعایت فاصله را در دستور کار قرار دهیم. برای اینکه به ما خرده نگیرند فاصله‌ها را رعایت کنیم ولی کمرنگ و یا تعطیل کردن این مجالس هیچ وجه شرعی ندارد.

وی افزود: در سال 1360 بنده از طرف دانشگاه تهران به مشهد رفتم؛ در یکی از روزهایی که جمعیت زیادی به حرم امام رضا(ع) مشرف بودند، خاکبرداری می‌کردند و میزان میکروب موجود در فضا را هم سنجش کردند و نتیجه این بود که هر مقداری که به حرم نزدیک می‌شدند میزان میکروب‌ها کمتر می‌شد؛ امروز صحن‌های حرم‌ها باز ولی خود ضریح بسته است گویی در داخل ضریح، کرونا وجود دارد.

تاکید ائمه(ع) بر اجرای مناسک مذهبی

مهدی‌پور در پاسخ به این پرسش که در تعارض اهمیت عزاداری و حفظ سلامتی و جان افراد چه کاری باید کرد و اگر ائمه(ع) در دوره فعلی حضور داشتند چه برخوردی داشتند؟ گفت: من معتقدم که اگر ائمه(ع) بودند اجازه نمی‌دادند مجالس عزاداری کمرنگ شود و قطعا مجلس پرشور می‌گرفتند و تعطیل نمی‌کردند؛ ائمه(ع) ایام دشوار و سخت را هم می‌دیدند و در عین حال توصیه کرده‌اند که به زیارت قبور بزرگان دین بروید و مناسک مذهبی را برپا کنید.

استاد حوزه علمیه گفت: امام حس عسکری(ع) امر فرمودند که به حرم امام حسین(ع) بروید و برای من دعا کنید؛ این سخن ایشان در حالی بیان شده که در آن سال متوکل دست کسانی را که به زیارت می‌رفتند قطع می‌کرد؛ امام نفرمود چون خطر است نروید، حتی مراجع فتوا داده‌اند اگر راه حج مسدود و یا در معرض خطر است استطاعت برداشته می‌شود ولی در مورد ناامنی راه کربلا چنین فتوایی وجود ندارد.

وی در مورد اینکه آیا عزاداری در فضای مجازی راه بهتری برای حفظ سلامتی افراد و در عین حال برپایی عزاداری نیست، پاسخ داد: خوب است از این فضا هم استفاده شود ولی اصل در حضور فیزیکی و برپایی مراسم عزاداری در مساجد و حسینیه‌ها آن هم به صورت پرشور و با رعایت دستورالعمل‌هاست. 

تکلیفمان را با شرع و قانون روشن کنیم

اما حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضی وافی، رئیس بنیاد بین‌المللی صحیفه سجادیه و از فعالان عرصه هیئت‌داری در گفت‌وگو با ایکنا به نقد برخی رفتارها و سخنان پرداخت و گفت: ما در بحث عزاداری باید تکلیف خودمان را روشن کنیم و آن تبعیت از شرع، قانون و عرف است؛ ممکن است عرف یک شهر و منطقه نوع خاصی از عزاداری را بپذیرد که قابل تسری به مناطق دیگر نیست؛ یکی از مباحثی که ما با رسانه ملی داریم همین موضوع است که نباید فرهنگ عزاداری پایتخت را به همه کشور تسری بدهیم چنانکه در قزوین رسم گل مالیدن به سر و صورت وجود دارد که شاید قابل توسعه به شهرهای دیگر نباشد.

مهدی‌پور: عزاداری در هیچ شرایطی تعطیل نشود/ وافی: برخی مداحان دنبال گرم کردن بازار خودشان هستند

وی افزود: مسئله دیگر تبعیت از قانون به خصوص در شرایط کروناست، هیئات و مداحان و ما متولیان این امور باید ممنون باشیم که پیشتازان رعایت قانون ستاد ملی کرونا در برپایی عزاداری هستیم، این چیزی است که رهبر انقلاب از ما خواسته‌اند و به نظر می‌رسد قانون‌گرایی را نمی‌توانیم در مواردی داشته باشیم و در مواردی نداشته باشیم و قشر مذهبی باید تکلیف این موضوع را با تبعیت از قانون روشن کند.

مخالفت با قوانین ستاد کرونا؟

وافی اضافه کرد: مسئله دیگر تبعیت از علما، بزرگان و مراجع است که به نوعی مرجعیت دینی محسوب می‌شوند؛ ما نمی‌توانیم نسبت به سخنان آنها بی‌تفاوت باشیم، مراجع بر رعایت بهداشت و حفظ سلامتی افراد جامعه تاکید مکرر دارند و حتی فتوا داده‌اند بنابراین درست نیست مقلد آنها باشیم و در عین حال کار خودمان را بکنیم.

رئیس بنیاد بین‌المللی صحیفه سجادیه تصریح کرد: نهادهای متولی امور هیئات مانند سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان تبلیغات اسلامی و هیئت‌های مذهبی باید تکلیف خود را با این سه موضوع روشن کنند، چند روز گذشته جلسه‌ای با حضور مسئولان ده هزار هیئت مذهبی برگزار شد و یکی از مداحان پیشکسوت مباحثی مطرح کرد که درست نبود؛ ما با همه احترامی که به ایشان می‎‌گذاریم معتقدیم وی سیاستگذار در مسئله هیئت و عزاداری نیست. ایشان باید درباره روش‌های برگزاری مراسم و سبک مداحی و روضه‌خوانی و ... سخنرانی می‌کردند نه دخالت در سیاستگذاری و باید آن را به اهلش می‌سپردند.

وی گفت: رهبر انقلاب به صراحت فرمودند که برنامه‌ها از صدا و سیما پخش شود و می‌توان استفاده کرد. امروزه راه‌اندازی دسته‌جات عزاداری قطعا برخلاف قانون ستاد ملی مقابله با کرونا و قطعا خلاف مصلحت و سلامتی عموم مردم است؛ اگر کسی یک ذره با هیئت‌داری و راه انداختن دسته‌جات آشنا باشد می‌داند راه‎‌انداختن هیئات بزرگ و دسته‌جات سینه‌زنی باعث شیوع کرونا خواهد شد، بنابراین باید به سمت تشکیل جلسات مجازی یا جمع‌های محدود برویم.

غیر از اهانت و ناسزا حرفی برای گفتن ندارند

وافی بیان کرد: رهبر انقلاب قبل از ماه رمضان بر روی این مطلب که خودتان و خانواده‌تان با خدا خلوت و عبادت کنید تاکید داشتند ولی برخی به آن بی‌توجه هستند؛ من از مداح اهل بیت نمی‌پسندم که در سخنرانی عمومی بگوید چطور ممکن است یک‌نفر بنشیند و با عمه‌اش روضه بخواند و عزاداری کند، این تعبیر ناپسند و فاقد استدلال و منطق است؛ درست نیست ما در حرف زدن خود را مطیع رهبری و قانون و شرع بدانیم ولی در عمل به خاطر گرم کردن بازار خودمان به سخنانشان بی توجه باشیم.  

مدیر مؤسسه خانه خورشید اظهار کرد: من بارها با برخی از دوستان در این مسائل بحث کرده‌ام ولی غیر از اهانت و ناسزا و طرد کردن، حرفی برای گفتن نداشتند؛ این مسئله خیلی جدی است و معتقدم باید روی این نوع سخنان و رفتارها باید تحلیل جدی صورت بگیرد؛ سخنان این مداح عزیز شایسته ده هزار هیئت در کشور نبود و ما مکاتباتی در این زمینه با متولیان امور خواهیم داشت. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: