کد خبر: 3993350
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۳

هشدار دیدبان الازهر نسبت به سوء استفاده داعش از جوانان آسیای مرکزی

دیدبان الازهر برای مبارزه با افراط‌گرایی اظهارات وزیر امور خارجه قرقیزستان مبنی بر حضور هسته‌های خفته گروه‌های تروریستی داعش و القاعده در کشور‌های آسیای مرکزی و تلاش آن‌ها برای گسترش ایدئولوژی‌های افراطی را تأیید و نسبت به سوء استفاده این گروه‌های تروریستی از جوانان آسیای مرکزی هشدار داد.

به گزارش ایکنا به نقل از الوفد، اظهارات رؤسلان قزاق بایف، وزیر امور خارجه قرقیزستان هم‌زمان با هشدارهای دیدبان الازهر برای مبارزه با افراط‌گرایی و تلاش سازمان‌های تروریستی برای گسترش نفوذ خود در کشورهای آسیای مرکزی مطرح شده است.

این گروه‌ها به ویژه گروه تروریستی داعش موفق به جذب حدود 4 هزار نفر در این منطقه شده‌اند. افراد جذب شده از سوی داعش برای انجام عملیات تروریستی در کشورهای غربی مانند عملیات منهتن در ایالات‌متحده در نوامبر 2017 و همچنین حمله تروریستی به متروی شهر سن‌پترزبورگ در روسیه در آوریل 2017 مورد استفاده قرار گرفتند.

از سوی دیگر حادثه تروریستی در استکهلم در آوریل 2017 و همچنین حمله به باشگاهی در استانبول در شب سال نو 2017 توسط تروریست‌های اهل آسیای مرکزی صورت گرفت.

این هشدارها همچنین با گزارش‌هایی تأیید می‌شود که نشان می‌دهد سازمان تروریستی داعش پس از متحمل شدن خسارات سنگین در لیبی، سوریه و عراق، در منطقه آسیای مرکزی مستقر شده است. مسئله‌ای که کشورهای این منطقه را ناچار به اتخاذ مجموعه تدابیر امنیتی و فکری برای مقابله با این تشکیلات به منظور جلوگیری از جذب جوانان کرده است.

نگرانی‌ها از افزایش فعالیت داعش در آسیای مرکزی پس از تسلط طالبان به افغانستان نیز افزایش یافته است.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha