کد خبر: 3996093
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
دبیر مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین با اعلام این مطلب که 21 هزار خادم از 500 موکب فعال‌، راهی مراسم اربعین می‌شوند، گفت: نذورات مردمی فقط در قالب وجوه نقدی به مراسم اربعین برده می‌شود.

کدام موکب‌داران راهی اربعین می‌شوند؟

یوسف افضلی، دبیر کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین، در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح نحوه انتخاب موکب‌داران اعزامی به اربعین سال جاری پرداخت و با اشاره به اینکه سه هزار موکب در سال گذشته از این ستاد شناسنامه فعالیت دریافت کرده‌اند، گفت: 500 موکب از بین موکب‌هایی که در سال 98 در عراق خدمات‌دهی برتری داشته و توانمندتر از سایر موکب‌ها فعالیت داشته‌اند انتخاب شده‌اند و اسامی خادمان این موکب‌ها برای اعزام به اربعین سال جاری دسته‌بندی و برای دریافت ویزا به مسئولان مربوطه اعلام می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چه تعداد موکب‌دار عازم اربعین خواهند شد؟ گفت: از سهمیه 30 هزار نفری که عراق به ایران اختصاص داده است، 21 هزار خادم مردمی از موکب‌های مردمی عازم مراسم اربعین می‌شوند.

افضلی تشریح کرد: تمامی این افراد خادمان مردم و اهل‌بیت(ع) در مراسم اربعین سال‌های گذشته هستند و با موکب‌داران عراقی ارتباط دارند. از آنجایی که در اربعین سال جاری مرزهای زمینی بسته است و موکب‌داران نمی‌توانند نذورات مردمی را به عراق ببرند، در موکب‌های عراقی به مردم خدمت خواهند کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که مردمی که برای پیاده‌روی اربعین نذر دارند، چگونه می‌توانند از طریق این موکب‌داران، نذر خود را به پیاده‌روی اربعین ببرند؟ گفت: گروه موکب‌داران، مردمی و با آنها در ارتباط هستند. آنها نذورات مردم را به مراسم اربعین می‌برند؛ اما امسال امکان ارسال نذورات در قالب کالا وجود ندارد و فقط می‌توان از طریق کمک‌های مالی، نذورات را به پیاده‌روی اربعین برد.

دبیر مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین در خصوص برپایی موکب‌های اربعین در ایران در قالب موکب‌های سلامت و یا نذر بیرون‌بر، گفت: فعلاً اجازه این کار از سوی وزارت کشور به ما داده نشده است. آماده برپایی موکب‌ها در داخل کشور هستیم اما این اقدام منوط به اعلام رسمی وزارت کشور و ستاد مرکزی اربعین است.

وی تصریح کرد: از زمان شیوع کرونا تاکنون موکب‌های اربعین در بخش‌های مختلف تهیه و توزیع کمک‌های مؤمنانه، کمک به بیمارستان‌های کرونایی، توزیع اقلام بهداشتی و ... فعال بوده‌اند و این کمک‌ها همچنان ادامه دارد.  

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: