کد خبر: 4004560
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
چاپ ششم مجموعه دو جلدی «اصحاب امام علی(ع)؛ شرح زندگی 1114 صحابی امیرالمؤمنین» اثر آیت‌الله سید اصغر ناظم‌زاده قمی به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد. 

کارسال/ کتاب «اصحاب امام علی(ع) (شرح زندگی 1114 صحابی امیرالمؤمنین)» به چاپ ششم رسیدبه گزارش ایکنا، مجموعه دو جلدی «اصحاب امام علی(ع)؛ شرح زندگی 1114 صحابی امیرالمؤمنین» نوشته آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 1552صفحه به چاپ ششم رسید.

برگرد وجود خورشید حکمت و عدالت، امیرمؤمنان علی(ع) افرادی جمع شدند که مقطعی از تاریخ را رقم زدند و نام اصحاب علی(ع) به آنها داده شد؛ این افراد سه دسته‌اند: یاران باوفا و صدیق، افراد بی تفاوت که مدتی با امام بودند سپس به انگیزه‌های مختلف بریدند، اما له یا علیه آن حضرت اقدام نکردند و دسته سوم هم کسانی هستند که همراه امام در جنگ و صلح شرکت کردند، اما پس از مدتی جاذبه‌های دنیا آنان را فریفت و یا در چنبره جهل و جمود و وسوسه‌های شیطانی گرفتار آمدند و به مخالفت جدی با آن حضرت پرداختند.

اثر حاضر شرح زندگی این سه دسته و عمدتاً در گروه اول است که مشتمل بر 1114 نفرند و به ترتیب الفبا نگارش شده و ویژگی عمده آن، تأکید بر منابع کهن و قلم روان است.

نویسنده در مقدمه این اثر آورده است: در این اثر هیچ تأکیدی بر «کارگزار بودنِ» اصحاب نشده است؛ یعنی قصد ما آن نبوده که فقط سیمای کارگزاران علی(ع) را معرفی کنیم، بلکه مطلقِ اصحابِ آن حضرت – اعم از کارگزار و غیر آن- را در نظر داشته‌ایم. لذا در معرفی و تحلیلِ چهره‌های آن بزرگواران، عناصر و کارکردهای سیاسی، مدیریتی و کارگزاری، محوریت ندارد؛ مگر آن دسته از اصحابی که اساساً کارگزاری برجسته، سیاست‌مدار و مدیریت کاردان بودند.

نویسنده در بخش دیگری از مقدمه اشاره می‌کند: روش تحقیق بنده در سامان‌دهی این اثر بدین گونه بود که ابتدا فهرست بلندی از یاران آن حضرت را که به نوعی با ایشان مرتبط بودند به تدریج تهیه نموده و برای نگارش شرح حالشان به نکته‌هایی چون: نام و نسب و کنیه، تاریخ تولد، وفات یا شهادت، پدر و مادر و طایفه، محیط رشد، ویژگی‌های علمی و ادبی، فراز و فرودهای اخلاقی و سیاسی، میزان اطاعت‌پذیری‌های آگاهانه و یا تمرّدها، پیشینه در اسلام، شرکت در جنگ‌ها و مسائلی از این دست را مورد توجه قرار دادم.

در جلد اول این اثر، به 517 نفر از اصحاب حضرت علی(ع) و در جلد دوم نیز به 597 نفر از دیگر اصحاب آن حضرت پرداخته شده است.

علاقه‌مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.com می‌توانند از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره‌مند شوند.

کتاب‌دوستان می‌توانند جهت اطلاع از جدیدترین آثار تازه منتشره مؤسسه بوستان کتاب به نشانی اینترنتی فوق و پیام رسان‌های این مؤسسه در تلگرام (t.me/bustaneketab)، واتساپ (chat.whatsapp.com/BGxgFr3s7MPDqmR5dU1EJ2)، ایتا (eitaa.com/bustankq) و اینستاگرام (www.instagram.com/bustaneketab1) مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: