کد خبر: 4005192
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۳
حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان؛
تولیت مسجدمقدس جمکران گفت: بعد از چند دهه از عمر انقلاب اسلامی مسأله مهدویت و توجه به همه ابعادش و همچنین شناخت امام زمان(عج) در مراکز علمی، آموزشی، پژوهشی، فرهنگی کشور و حتی سینمای ما ناشناخته است.

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران، شامگاه جمعه در همایش «عهد علمی دانشگاهیان با حضرت، ولی عصر(عج)» که با حضور مسئولان دانشگاهی کشور در ساختمان ۳۱۳ مسجد جمکران برگزار شد، اظهار کرد: یکی از اتفاقات مهم و ارزشمند با موضوع مهدویت و امام زمان (عج) راه اندازی ستاد فعالیت‌های مهدوی با ۱۲ کمیته فعال است که یکی از کمیته‌های فعال، کمیته دانشگاهیان کشور است.

وی با اشاره به نقش مؤثر اساتید، روسای دانشگاه‌ها و مدارس علمیه اشاره کرد و افزود: توجه دادن جوانان به مسائل مورد نظر به ویژه موضوع مهدویت، امام عصر(عج) و آینده پژوهی یکی از اقدامات ارزشمندی است که توسط اساتید معظم حوزه و دانشگاه می‌تواند در وجود جوانان نهادینه شود و البته این مهم نباید در درسی خاص مانند معارف اسلامی و یا اساتید مربوط به این دروس خلاصه شود بلکه باید علاوه بر اساتید دروس معارف اسلامی سایر اساتید در مابقی علوم نیز نسبت به ترویج و تببین گفتمان مهدویت اقدام کنند.

تولیت مسجدمقدس جمکران ادامه داد: اگر بخواهیم به فرازی از منّویات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اشاره کرده و نسبت به آن اهتمام داشته باشیم باید درخصوص تببین، بسترسازی و ایجاد فضای مناسب برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی و گسترش علم برای رسیدن به خورشید ولایت از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و روسای دانشگاه‌ها و حوزه‌ها و مدارس علمیه نقش مؤثر و پراهمیتی در این خصوص دارند.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان با تأکید بر ضرورت شناخت امام زمان(ع) تصریح کرد: کلام معروف پیامبراکرم(ص) است که می‌فرمایند؛ «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَةً جَاهِلِیة؛ هر فردی که بمیرد در حالی که امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلی مرده است». پس آنچه جامعه ما باید بداند شناخت امام زمانش است، وظیفه همه ماست که جامعه را نسبت به شناخت بیشتر امام عصر (عج) ترویج کنیم و این اتفاق باید از سمت جامعه نخبگانی جامعه شگل بگیرد تا در بدنه و متن جامعه توسعه یابد.

رحیمیان تصریح کرد: چهاردهه از انقلاب اسلامی می‌گذرد، اما متاسفانه سینمای ما با مفهوم مهدویت، امام عصر و فلسفه انتظار غریب است و این در حالی‌ست که غرب میلیارد‌ها دلار هزینه می‌کند تا برخلاف مفهوم مهدویت و انحراف این حرکت عظیم فیلم و سریال بسازد تا با چهره‌سازی و جایگزینی راه نادرست افکار عمومی را هدایت کند به آنچه می‌خواهد نه آنچه که است.

وی تأکید کرد: دشمن امروز به دنبال الگوسازی، چهره سازی و حرکت‌های انحرافی در جهت عکس رسالت مهدویت و آموزه‌های دینی تشیع است و لذا همه جامعه نخبگانی اعم از دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و رسانه ما باید اقدامات عاجلی را برای ارائه مسیر درست تببین کند.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان گفت: امروز باید مراکز عملی نسبت به این حرکت دشمن و اقداماتی که در کشور شده است، بررسی علمی داشته باشد تا به میزان شناخت جامعه نخبگانی از امام زمان(عج)، مهدویت و فلسفه انتظار دست پیدا کند.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب محمدنژاد، عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی ایران با اشاره به اینکه امروز ظرفیت ارزشمند و گرانبهای نخبگان دانشگاهی در مرکز هم‌اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری وجود دارد، گفت: قصد داریم بر اساس آیین‌نامه ارتقای رتبه علمی اساتید، دوره‌ای را با همکاری مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با عناوینی همچون؛ «دوره دانش‌افزایی»، «دوره اندیشه‌ای و معرفت شناسی»، «دوره مهارت افزایی» با محوریت مهدویت برای اساتید دانشگاه‌های کشور تعریف کنیم و امید است با وجود ظرفیت غنی مرکز تخصصی مهدویت حوزه این اقدام علمی شود.

مدیرگروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی ایران افزود: ظرفیت دیگری که می‌تواند در این مقطع وجود داشته باشد، این است که دانشجویان مقطع کارشناسی درسی با عنوان اندیشه اسلامی(۲) را می‌گذرانند که به امامت خاصه پرداخته نمی‌شود و محتوای این درس در خصوص امامت عامه است، لذا فرصت مغتنمی است که با رایزنی و ارائه محتوای علمی، اساتید موضوع مهدویت و امامت خاصه را در این درس ارائه کنند.

وی با اشاره به جلسات هم‌اندیشی اساتید دانشگاه‌های کشور بیان کرد: این ظرفیت خوبی است که مرکز تخصصی مهدویت با برنامه یزی و ارائه سرفصل‌های مناسبت اقدام به برگزاری کارگاه‌های عمومی و تخصصی با موضوع مهدویت، تمدن نوین اسلامی، آینده پژوهی را در دستور کار خود قرار دهد.

رئیس مرکز هم‌اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی کشور ادامه داد: در سال‌هایی که کرونا در کشور شایع شد و آموزش‌های حضور را تعطیل کرد، مرکز آموزش مجازی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها زیرساخت‌های خود را تقویت کرد، لذا این مرکز آمادگی دارد تا با بهره‌گیری از اساتید مجرب مرکز تخصصی مهدویت و تعریف دوره‌های جدید اقدام به آموزش مجازی دوره‌های جدید مهدویت کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: