کد خبر: 4008309
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳
در گفت‌وگو با ایکنا اعلام شد؛
رئیس سازمان بسیج رسانه در تشریح برنامه‌های این سازمان، قول پیگیری مطالبات صنفی خبرنگاران اعم از ارائه تسهیلات ازدواج و حمایت از خانواده خبرنگاران را داد و اعلام کرد: اولین دوره مسابقات قرآنی ویژه اصحاب رسانه برگزار می‌شود.

برگزاری اولین همایش رسانه‌های جهان اسلام و مسابقات قرآنی جامعه اصحاب رسانه

عباس محمدیان، رئیس سازمان بسیج رسانه در گفت‌وگو با ایکنا، در تبیین ماهیت فعالیت این سازمان و مأموریتی که عهده‌دار شده است، گفت: سازمان بسیج رسانه نزدیک به 10 سال است که تشکیل شده و ایجاد همگرایی و هم‌افزایی در جبهه رسانه‌ تراز انقلاب اسلامی جزو اهداف این سازمان است.  

وی تصریح کرد: هر کجا که انقلاب دچار کندی حرکت شد و یا نیاز به جریان‌سازی انقلابی داشته است، بسیج ورود کرده و میدان‌دار عرصه‌های سخت چه در جنگ تحمیلی، چه در جنگ نرم و چه در جنگ رسانه‌ای بوده است.

قرار نیست خبرنگار تزریق کنیم

محمدیان تصریح کرد: قرار نیست خبرنگاران دیگری را به بدنه رسانه تزریق کنیم بلکه اولویت ما این است که ظرفیت‌های موجود فعال جبهه رسانه را در راستای خط مقدم جنگ رسانه‌ای ساماندهی کنیم و از ظرفیت‌ها و سلیقه‌های مختلف رسانه‌ای استفاده کنیم.

وی در پاسخ به اینکه چه برنامه اجرایی برای مقابله با بایکوت رسانه‌های خارجی در مورد خبرهای مهم جهان اسلام مثل مراسم اربعین دارید؟ گفت: اسلام در ادوار گذشته همیشه در نگاه بیگانگان مظلوم بوده است اما همه ما باید تلاشمان این باشد که رسانه‌های ما هم مرزشان را فراتر از مرز ایران ببینند و بسترسازی و شبکه‌سازی کنند تا بتوانیم در جبهه برون مرزی انقلاب اسلامی با استفاده از پتانسیل و ظرفیت‎‌های خوب رسانه‌ها نقش ایفا کنیم.  

رئیس سازمان بسیج رسانه اضافه کرد: دشمن جنگ تمام عیار رسانه‌ای خود را بر علیه مبانی اسلام به کار گرفته است؛ ما هم باید از ظرفیت رسانه‌های داخل با گسترش مرزهای جغرافیایی اقدام کنیم.  

وی یکی از مصادیق موفق جبهه رسانه را خبرگزاری ایکنا دانست و گفت: ایکنا امروزه به 20 زبان خارجی مفاهیم قرآن را منتقل می‌کند و این الگویی موفق برای سایر رسانه‌هاست که بتوانند در جامعه بین‌المللی جذب مخاطب داشته باشند تا بایکوت خبری را بشکنیم و دین مبین اسلام را به همه جوامع بشری معرفی کنیم.

برگزاری اولین همایش رسانه‌های جهان اسلام و مسابقات قرآنی جامعه اصحاب رسانه

محمدیان در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه‌های شما صرفاً شامل رسانه‌های رسمی کشور است یا برای شبکه‌های اجتماعی نیز به عنوان رسانه برنامه دارید؟ گفت: با هدف تشکیل جبهه رسانه به فراتر از رسانه‌های رسمی می‌نگریم. رسانه‌های رسمی بعضاً محدودیت‌هایی دارند و شاید نتوانند آنطور که باید در جبهه رسانه‌ای حضور داشته باشند اما باید از ظرفیت‌ شبکه‌های اجتماعی و شبکه‎های مختلف رسانه‌ای اعم از شبکه‌های مختلف رسانه‌های بین‌المللی، داخلی و بومی و محلی استفاده کنیم؛ بنابراین از همه پتانسیل شبکه‌های نوین رسانه‌ای در راستای هم‌افزایی گفتمان دینی و انقلابی استفاده خواهیم کرد.

رئیس سازمان بسیج در تشریح برنامه‌های خود در سازمان بسیج رسانه، گفت: سند تحولی بسیج رسانه را در هفته بسیج رونمایی خواهیم کرد. این سند فراجناحی و تخصصی است و با مشارکت وزارت ارشاد و مدیران رسانه‌های رسمی و فعالان عرصه‌های مختلف رسانه و شبکه‌های اجتماعی و نوین تدوین و به مرحله سند راهبردی خواهد رسید.

خبرنگار بدون بیمه نخواهیم داشت

وی ادامه داد: پیگیر مطالبات صنفی خبرنگاران خواهیم بود و امیدواریم در این برهه از زمان که چهار دهه از انقلاب گذشته بتوانیم مشکلات صنفی جامعه رسانه را مرتفع کنیم. هدف ما این است که در سراسر ایران خبرنگار بدون بیمه و خبرنگاری که دچار دغدغه معیشت باشد، نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: خبرنگاران سنگرسازان بی‌سنگر هستند؛ همه مطالبات و مشکلات مردم و جامعه را پیگیری می‌کنند اما هیچ کس نیست که مطالبات به حق جامعه رسانه را پیگیری و زبان گویای اصحاب رسانه باشد. بسیج رسانه تلاش دارد زبان گویایی برای همه تشکل‌های صنفی خبرنگاری و رسانه‌ای باشد تا بتوانیم افق روشنی در این راستا ترسیم کنیم.

محمدیان با اشاره به در حوزه کادرسازی و تربیت جبهه رسانه در یک دهه اخیر بسیار ضعف داشته‌ایم و آموزش‌های نوین ارائه نشده است، گفت: نیاز است آموزش‌های نوین را ارائه و تربیت خبرنگاران تخصصی را در حوزه کاریمان دنبال کنیم تا شاهد بلوغ فکری و اجتماعی در جامعه رسانه باشیم.

حمایت از خانواده‌ اصحاب رسانه

وی از دیگر برنامه سازمان بسیج رسانه را توجه به خانواده‌های اصحاب رسانه اعلام کرد و گفت: خانواده اصحاب رسانه تاکنون مورد توجه قرار نگرفته‌اند و لازم است تشکل بسیج، خدمتی به این خانواده‌ها ارائه کند. اصحاب رسانه روز تعطیل ندارند و خانواده‌های آنها دچار آسیب‌های می‌شوند.

محمدیان حمایت از فرزندان اصحاب رسانه در حوزه آموزشی، حمایت مالی از خبرنگارانی که ازدواج می‌کنند و اجرای سیاست‌های تشویقی برای خبرنگارانی که صاحب فرزند می‌شوند را از دیگر برنامه‌های سازمان بسیج رسانه برشمرد و گفت: تلاش داریم اولین دوره مسابقات قرآنی جامعه اصحاب رسانه را در سطح کشور به دبیری خبرگزاری ایکنا برگزار کنیم و به زودی از پوستر این مسابقات رونمایی و در دهه فجر این مسابقات برگزار می‌شود.

برگزاری اولین همایش رسانه‌های جهان اسلام

وی در پاسخ به این سؤال که در حوزه بین‌الملل چه برنامه‌هایی خواهید داشت؟ گفت: با همکاری معاونت روابط بین‌الملل سازمان بسیج مستضعفین تلاش داریم از همه ظرفیت رسانه‌های جهان اسلام استفاده کنیم. امید داریم در سال 1401 با بهبود شرایط کرونا، اولین همایش رسانه‌های جهان اسلام را برگزار کنیم.

رئیس سازمان بسیج رسانه افزود: در حال حاضر اتحادیه رادیو تلویزیون‌های جهان اسلام را داریم ولی اتحادیه رسانه‌های جهان اسلام را نداریم و در این خصوص افقی ترسیم کرده‌ایم تا این مهم محقق شود. تلاش می‌کنیم یک جبهه تراز انقلاب را در حوزه رسانه شکل دهیم تا همانطور که انقلاب اسلامی در سایر حوزه‌ها موفق بوده، در حوزه رسانه نیز موفق شود و دغدغه مقام معظم رهبری که از رسانه‌های خودی گلایه‌مند بودند برطرف شود.

 برای مشاهده گزارش تصویری بازدید عباس محمدیان، رئیس بسیج رسانه اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: