کد خبر: 4029030
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳
به ریاست حجت‌الاسلام رئیسی؛

هیئت امنای صندوق توسعه ملی به ریاست رئیس جمهور تشکیل جلسه داد و در آن مهمترین برنامه‌ها و اقدامات ضروری برای تقویت صندوق پس از بحث و بررسی به تصویب رسید.

صندوق توسعه ملی

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، نخستین جلسه هیئت امنای صندوق توسعه ملی روز یکشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی تشکیل شد و در آن پیشنهاد اهرمی‌کردن منابع ریالی صندوق در اعطای تسهیلات ریالی به تصویب رسید.

براساس این مصوبه به‌منظور افزایش پوشش تسهیلات ریالی و اهرمی‌کردن منابع، هیئت‌عامل صندوق توسعه ملی مجاز است در قراردادهای سپرده‌گذاری ریالی صندوق مزبور، به نسبت یک سهم صندوق و تا حداقل دو برابر آن سهم آورده بانک عامل از منابع داخلی خود را منظور کند.

تقویت اقدامات صندوق برای وصول مطالبات سررسیدشده مصوبه دیگری بود که بر اساس آن هیئت‌عامل صندوق توسعه ملی مجاز است برای تسریع در وصول مطالبات معوق خود بابت تسهیلات اعطایی از محل منابع صندوق، نسبت به تملک دارایی‌ها و سهام بانک‌ها و تسهیلات‌گیرندگان ذی‌ربط و یا مشارکت در طرح‌های پربازده اقدام کند.

براساس مصوبه «شرط رعایت سند ملی آمایش در تصویب طرح‌ها» نیز مقرر شد تمامی بانک‌های طرف قرارداد صندوق توسعه ملی قبل از اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی از انطباق طرح یا پروژه با سند آمایش سرزمین اطمینان حاصل کنند البته این بررسی توسط بانک‌ها نباید موجب تأخیر در اعطای تسهیلات شود.

براساس مصوبه دیگری هیئت‌عامل صندوق توسعه ملی مجاز شد در صورت تسویه کامل مطالبات معوق صندوق از سوی تسهیلات‌گیرنده، نسبت به بخشش وجه التزام تأخیر تادیه دین حداکثر به میزان مابه التفاوت نرخ وجه التزام با نرخ سود مندرج در قراردادهای منعقده اقدام کند.

مدیریت حساب‌های صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی پیشنهاد دیگری بود که در این جلسه به تصویب رسید و براساس آن مقرر شد نحوه مدیریت و تخصیص منابع ارزی صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی به‌گونه‌ای باشد که سهم صندوق توسعه ملی از منابع بلوکه‌شده،‌ متناسب با سهم این صندوق از کل منابع ارزی بانک مذکور باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: