کد خبر: 4029728
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵

آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی منوچهر محمدی با حضور شمار کثیری از اساتید، محققان و فضلای حوزه و دانشگاه در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی تهران (سرچشمه) برگزار و طی آن انگشتر اهدایی رهبر معظم انقلاب به وی اعطاء شد.

انگشتر اهدایی رهبر معظم انقلاب اسلامی به منوچهر محمدی

به گزارش ایکنا، آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی منوچهر محمدی با حضور شمار کثیری از اساتید، محققان و فضلای حوزه و دانشگاه در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی تهران (سرچشمه) برگزار شد.

در این آیین، حضرت آیت‌الله رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، ضمن تبیین ابعاد الهی و معنوی انقلاب اسلامی، پیروزی انقلاب را خارج از محاسبات مادی توصیف کرد. آیت‌الله رشاد افزود: یکی از امتیازات آثار علمی منوچهر محمدی، نگاه به عمق و باطن انقلاب اسلامی و توجه به جنبه معنوی و روحانی انقلاب است.

سخنران دوم مصطفی ملکوتیان، از اساتید پیش‌کسوت علوم سیاسی دانشگاه تهران بود که ضمن طبقه‌بندی افکار منوچهر محمدی، به مزایا و نوآوری‌های آثار علمی ایشان و تفاوت رویکردهای ایشان به انقلاب اسلامی با سایر رویکردها پرداخت. ملکوتیان، منوچهر محمدی را یکی از استادان بزرگ اما ناشناخته دانشگاه در رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل توصیف کرد.

در ادامه، آیت‌الله کاظم صدیقی امام‌جمعه موقت تهران، ضمن برشمردن ویژگی‌های انقلاب اسلامی، رمز شکل‌گیری پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی را رهبری برجسته انقلاب یعنی امام عظیم‌الشأن و جانشین بر حق ایشان مقام‌ معظم رهبری خواند. وی با اشاره به سابقه ۴۰ ساله دوستی با منوچهر محمدی، ایشان را جزء اساتید مبرز و درجه‌یک در عرصه مطالعات انقلاب اسلامی معرفی کرده و از شخصیت متدین و اخلاقی منوچهر محمدی تجلیل کرد.

پس از آیت‌الله صدیقی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین نوروزی، استاد مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، به مختصات اندیشه‌ها و آراء سیاسی منوچهر محمدی اشاره کرده و غیرتمندی استاد در مواجهه با پدیده‌های انحرافی در انقلاب اسلامی را ستود.

نوروزی تأکید کرد: در جریان بازنگری سرفصل‌ها و منابع دروس علوم سیاسی دانشگاه‌ها و مأموریتی که از طرف شورای تحول علوم‌ انسانی به منوچهر محمدی سپرده‌شده بود، وی منزل شخصی خود را فروخت و بدون هیچ چشم‌داشتی صرف هزینه‌های این کار مهم کرد.

در ادامه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ارجینی، استاد دانشگاه معارف اسلامی، به نقش تأسیسی منوچهر محمدی در ارتباط با رشته مطالعات انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها اشاره کرده و نقش ایشان را در تقویت خط دروس انقلاب اسلامی و شاگرد پروری در دانشگاه‌های کشور تشریح کرد.

سخنران بعدی صدر حسینی از تحلیلگران سیاسی برجسته کشور بود که به ابعاد جهانی و بین‌المللی افکار منوچهر محمدی به‌ویژه درزمینه تقویت گفتمان مقاومت پرداخت و وی را یکی از متفکران مؤثر در پشتیبانی از جبهه مقاومت در منطقه توصیف کرد.

با توجه به اینکه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا موفق به شرکت در این نشست نشد، هاشمی معاون امور استان‌ها و مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیام مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کرد و سپس حاضران این نشست، از شرح کوتاه منوچهر محمدی در ارتباط با سوابق مبارزاتی و علمی وی بهره‌مند شدند. منوچهر محمدی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان نشست، به بنیادهای فکری خود متأثر از اندیشه‌های ناب امام خمینی(ره) اشاره کرد و لزوم سرمایه‌گذاری برای تداوم تحقیقات در عرصه انقلاب اسلامی را یادآور شد. منوچهر محمدی، انقلاب اسلامی را یک انقلاب الهی بر حق و شکست‌ناپذیر خواند که ان‌شاالله به انقلاب جهانی مهدی موعود (عج) متصل خواهد شد.

در پایان، مراکز و شخصیت‌های مختلف هدایایی را به‌رسم یادبود به منوچهر محمدی اهدا کردند. مهم‌ترین این هدایا، انگشتر اهدایی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) به منوچهر محمدی به‌مناسبت برگزاری آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی منوچهر محمدی بود که توسط حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا غلامی به استاد منوچهر محمدی اعطا شد. همچنین از طرف سازمان فرهنگی و علمی آستان قدس رضوی، انگشتری از سنگ مضجع شریف حضرت ثامن‌الحجج علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) و تکه‌ای از فرش حرم مطهر از باب تبرک تقدیم استاد منوچهر محمدی شد.

آئین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد منوچهر محمدی که در روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی برپا شد با ابتکار مرکز پژوهش‌های علوم انسانیِ اسلامی صدرا و مجموعه فرهنگی سرچشمه و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه معارف اسلامی، مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام‌ خمینی(ره)، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامی، مرکز فرهنگی و دانشگاهی امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی و انجمن علمی جامعه‌شناسی سیاسی ایران برگزار شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: