کد خبر: 4030501
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۸

مراکش در گامی برای افزایش روابط با رژیم صهیونیستی از امضای توافق‌نامه ورزشی با این رژیم در ماه مارس آینده خبر داد.

به گزارش ایکنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، مراکش روز شنبه اعلام کرد: برای همکاری در زمینه بسکتبال با اسرائیل به توافقی ورزشی دست یافته است. به گفته مقامات مراکشی این توافق در ماه مارس آینده امضا خواهد شد.

فدراسیون بسکتبال مراکش در بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرد، تصریح کرد: ما به یک توافق تاریخی برای همکاری با فدراسیون بسکتبال اسرائیل رسیده‌ایم، این توافق شامل همکاری در بخش‌های آموزشی، بهداشتی، ورزشی و اجتماعی مرتبط به این بازی می‌شود.

مراکش و اسرائیل در پایان سال 2020 اعلام کرده بودند که روابط دیپلماتیک خود را پس از تعلیق در سال 2002 از سر می‌گیرند.

با این حال بسیاری از کارشناسان تصریح کرده‌اند که روابط دو جانبه قدمتی طولانی دارد و آشکار کردن آن تنها در راستای طرح ترامپ برای عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی صورت گرفته است که توافق ابراهیم نیز نامیده می‌شود.

از آن زمان، دفتر ارتباط اسرائیل در مراکش طی سفر یائیر لاپید، وزیر امور خارجه به رباط در اوت گذشته افتتاح شد. دفتر ارتباط مراکش در تل‌آویو نیز بازگشایی شد و پرواز مستقیم بین دو طرف برقرار شد.

این در حالی است که عادی‌سازی روابط مراکش با رژیم صهیونیستی به شدت مورد اعتراض کشورهای اسلامی  و عربی  بوده و مردم مراکش نیز بارها مخالفت خود را نسبت به آن ابراز کرده‌اند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: