کد خبر: 4031521
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۲
یادداشت

این طلبه کوچک بارها از کیفیت کنونی وعظ و خطابه انتقاد کرده و از بزرگان حوزه استمداد جسته‌ام‌، الان هم متواضعانه عرض می‌کنم اگر فکری جدی و تصمیمی حکیمانه و قاطع در این باره گرفته نشود‌، وضع از آنچه که‌ هست بدتر خواهد شد.

آیت الله عندلیب همدانی

به گزارش ایکنا، آیت‌الله محمد عندلیب همدانی، استاد درس خارج حوزه علمیه با گلایه از برخی سخنان در منابر، یادداشتی به رشته تحریر درآورده و در کانال شخصی خود منتشر کرده که آن را می‌خوانید؛

بارها صحبت‌های برخی روحانیون را در باب معجزات معصومین(ع) در فضای مجازی و ... مشاهده کرده‌ایم‌، صحبت‌هایی که معمولا بدون رعایت قواعد فنی نقل حدیث و گفتارهایی که فاقد قوانین بلاغی است.

این طلبه کوچک بارها از کیفیت کنونی وعظ و خطابه انتقاد کرده و از بزرگان حوزه استمداد جسته‌ام‌، الان هم متواضعانه عرض می‌کنم اگر فکری جدی و تصمیمی حکیمانه و قاطع در این باره گرفته نشود‌، وضع از آنچه که‌ هست بدتر خواهد شد.

اصل وجود کرامت و اعجاز برای معصومین(ع) مسلم است و قابل انکار نیست، اما مهم این است که چه کرامتی‌، از چه منبعی‌، با چه سندی‌، در چه مجلسی، و کدام مخاطبی و با چه توضیح و بیانی گفته شود. اینهاست که سوگوارانه رعایت نمی‌شود و موجب تمسخر و حتی بیزاری مردم از مکتب و مذهب شده است. برخی کتاب‌هایی که اینان از آن کتاب‌ها نقل می‌کنند اساسا قابل اعتماد نیستند، یا اگر هم‌ اصل منبع معتبر باشد‌، خود روایت از سند معتبری برخوردار نیست.

باید توجه داشت که در نقل معجزات حتی نمی‌توان به صرف خبر واحد صحیح هم اعتماد کرد تا چه رسد به اخبار ضعیف، چون‌: اولا کذابان و غالیان در موضوع معجزات دروغ‌پردازی‌های زیادی داشته‌اند‌، و‌ چه بسا سندسازی هم‌کرده باشند. ثانیا مهمترین دلیل اعتبار خبر واحد‌، سیره عقلاست و عقلا در امر مهم و نیز گزارش‌هایی که مطلبی خارق‌العاده را بیان کند به زودی نمی‌پذیرند و به صرف خبر واحد و لو صحیح السند (‌منهای شواهد و قرائن صدق‌) اکتفا نمی‌کنند بلکه باید گزارش‌های معجزات موجب قطع و یا حد‌اقل علم‌ عادی یا اطمینان باشد.

با توجه به سخن فوق روشن می‌شود که نقل معجزات از مثل کتاب بحار الانوار و حتی کتاب کافی بدون رعایت دقیق ضوابط فنی و نقادی کارشناسانه منبع اولیه، بررسی سند و متن، ابدا قابل قبول نیست. البته باید بین روایت ضعیف و روایت جعلی تفاوت گذاشت که توضیح آن در این مختصر نمی‌گنجد.

حال که فریادهای خیرخواهان به جایی نمی‌رسد، حال که تعدادی از افراد کم‌بهره از علم بر کرسی خطابه نشسته‌اند‌، حال که تقاضای افراد دلسوز از متصدیان محترم هیئت‌ها عملی نمی شود، حال که عده‌ای مصرند که عملا (و لو بدون قصد) موجب وهن دین شوند‌، بر شما مردم فهیم و متدین است که این گونه مطالب سست و بی‌پایه را به حساب دین عقلانی و متین نگذارید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: