کد خبر: 4058827
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۳

سلامت معنوی؛ محور همکاری وزارت بهداشت و حوزه‌های علمیه

تفاهمنامه همکاری بین وزارت بهداشت، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها با محور سلامت معنوی امضا شد.

سلامت معنوی؛ محور همکاری وزارت بهداشت و حوزه‌های علمیه

به گزارش ایکنا به نقل از وبدا، بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه امضای تفاهمنامه بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدیریت حوزه‌های علمیه و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، گفت: حوزه پزشکی نیز همچون بسیاری دیگر از عرصه‌ها  نیازمند معنویت و اخلاق است.

وی با اشاره به اینکه توجه به سلامت معنوی انسان‌ها امروزه در دنیا بحثی بسیار گسترده و علمی است، افزود: پزشکان و بیماران در مراکز درمانی نیازمند تقویت روحی و معنوی‌اند و حوزه‌های علمیه می‌توانند در حوزه سلامت معنوی، نظام سلامت را یاری دهند.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به امضای تفاهمنامه بین وزارت بهداشت، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه و نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، گفت: حوزه‌های علمیه، منبع غنی معارف اسلامی و پشتوانه معنوی، اخلاقی و مذهبی نظام سلامتند و می‌توانند نظام سلامت را تقویت کنند.

در این نشست همچنین آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه کشور، گفت: دکتر عین‌اللهی وزیری ممتاز از نظر دانش، مدیریت، اخلاق و گرایش‌های دینی و معنوی است.

وی با بیان اینکه خرسندم در این جلسه نورانی که برای انعقاد تفاهمنامه در جهت تعامل مناسب علمی و معنوی میان نهاد دین و نظام سلامت تشکیل یافته، شرکت کردم، افزود: کادر سلامت به منزله سپاه بهداشت و درمان در طول بیش از دو سال که از همه‌گیری کرونا می‌گذرد، بسیار کوشا بودند و جهادی عمل کردند و خوشبختانه دولت جدید با اقدامات گسترده توانست این بیماری را  که یک معضل جهانی بود، مهار کند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه روحانیت و حوزه‌های علمیه در همه‌گیری کرونا در تعامل کامل با نظام سلامت و کادر بهداشتی و درمانی بودند، اظهار داشت: کشور ما در تاریخ باستانی‌اش از یک ذخیره علمی و دانشی گسترده در حوزه علوم پزشکی برخوردار بوده و دانشمندان بزرگ و تاثیرگذاری همچون ابوعلی سینا را در عرصه جهانی معرفی کرده است.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: اسلام، دین علم و دانش است برای همین در پرتو انقلاب اسلامی که منبعث از اسلام بود شاهد پیشرفت‌های ارزشمند در حوزه علوم پزشکی بوده‌ایم.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین وزارت بهداشت، حوزه‌های علمیه و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این جلسه، گفت: همان گونه که جسم و جان با هم مرتبط‌اند، علوم پزشکی و علوم معنوی نیز با هم داد و ستد دارند. بوعلی سینا کتاب پزشکی خود را قانون و کتاب علمی و فلسفی‌اش را شفا نامیده است که این نامگذاری نشان دهنده درآمیختگی روح با جسم و قرابت پزشکی با علوم الهی است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با ابراز خرسندی از اینکه در تفاهمنامه زمینه‌های همکاری‌های آموزشی و پژوهشی لحاظ شده است، یادآور شد: امیدواریم این تفاهمنامه زمینه‌ساز اقدامات جدی در خدمت به مردم شریف ایران اسلامی باشد.

حجت‌الاسلام رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های خوب این تفاهمنامه، گفت: خوشبختانه هم وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت و هم حوزه‌های علمیه به عنوان مرجع معنوی و مورد اعتماد مردم در دور افتاده‌ترین نقاط کشور فعال هستند و ثمرات انعقاد این تفاهمنامه می‌تواند در تمام کشور دیده‌شود.

فعالیت 10 اندیشکده دین و سلامت

وی با قدردانی از ایثارگری‌های کادر سلامت در همه گیری کرونا و گرامیداشت یاد شهدای سلامت، افزود: هم اکنون 10 اندیشکده دین و سلامت وجود دارند که استادان در رشته‌های میان رشته‌ای در آنها فعال هستند. در همه دانشگاه‌ها نیز نهاد نمایندگی ولی فقیه دفاتری دارد که می‌توانند برای اجرای این تفاهمنامه مطالبه‌گری کنند. ظرفیت‌های زیادی روی زمین مانده که این تفاهمنامه می‌تواند آنها را دنبال کند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان با اشاره به اینکه در بحث جمعیت که از ماموریت‌های مهم وزارت بهداشت است حوزه‌های علمیه نقش تأثیرگذاری دارند، ابراز امیدواری کرد توافقنامه در عرصه اجرا موفق باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :