کد خبر: 4064406
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
حجت‌الاسلام تویسرکانی بیان کرد:

حج؛ بهترین تجلی نگاه مکتب اسلام به انسان و حقوق بشر + صوت

نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه در اغلب آیات مربوط به حج از واژه «ناس» استفاده شده گفت: در این سفر معنوی یک نوع برابری، برادری و اخوت تجربه می‌شود و می‌توان فریضه حج را بهترین تجلی نگاه مکتب اسلام به انسان، مردم و حقوق بشر دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمین تویسرکانی، نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا تویسرکانی، نماینده ولی فقیه در سازمان بسیج مستضعفین، در گفت‌وگو با ایکنا درباره ظرفیت‌ها و جنبه‌های حقوق بشری حج و معرفی این فریضه به مثابه نماد نگاه اسلام به انسان گفت: آیاتی که درباره حج در قرآن وجود دارد از واژه «ناس» استفاده می‌کند؛ «وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلًا» و «إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا». طبق این آیات این مکان برای مردم، فارغ جنسیت، نژاد، طبقه اجتماعی، سطح تحصیلات و ...آنهاست و این واقعا نکته عجیبی است.

خدا و ناس؛ دو روی یک سکه در سفر حج

وی افزود: در تمام لحظات این سفر نورانی از طواف گرفته تا احرام و حضور در منا و عرفات، هیچگونه تمایزی بین انسان‌ها دیده نمی‌شود و یک نوع برابری، برادری، اخوت و یکسانی در این سفر معنوی تجربه می‌شود که این اتفاق بهترین تجلی نگاه مکتب اسلام به انسان و مردم و حقوق بشر است.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج اظهار کرد: در حقیقت حج حامل این پیام است که هر کس که نسبت به مردم عاطفه، محبت، تواضع و خدمت بیشتری نشان دهد، به خدا نزدیکتر است. به عبارتی در حج خدا و ناس دو روی یک سکه هستند و تنها راه رسیدن به خدا خدمت به مردم و رعایت حقوق آنهاست و از طرفی هیچ مؤلفه‌ای مانند ظلم به مردم و تضییع حقوق آنها نیز انسان را از خدا دور نمی‌کند و این نیاز به تبیین دارد. البته این نه فقط در حج بلکه در سایر عبادات نیز دیده می‌شود.


بیشتر بخوانید:

  • حج فرصت تبیین ماهیت شکننده پیمان صلح ابراهیم است
  • تبیین ابعاد کنگره عظیم حج از منظر دیپلماسی عمومی

حجت‌الاسلام تویسرکانی با بیان اینکه در مکتب اسلام معنویت با خدمت به مردم و رعایت حقوق انسان‌ها پیوند خورده، گفت: این پیوند در قرآن، سیره و سنت رسول اکرم(ص) و اهل بیت(ع) کاملا موج می‌زند.

تبیین ظرفیت حقوق بشری حج برای خنثی‌سازی اسلام‌هراسی

حجت‌الاسلام و المسلمین تویسرکانی در خصوص ضرورت جهاد تبیین در جهت معرفی بعد حقوق بشری حج برای مقابله با اسلام‌هراسی دشمنان گفت: یکی از بهترین اعمال در حج تلاوت آیات قرآن کریم است. تلاوت به معنای قرائت همراه با تدبر و فهم و تبیین است و می‌توان در حج جلساتی به مانند کرسی‌های آزاداندیشی پیرامون آیات نورانی قرآن برگزار کرد زیرا هیچ چیزی مانند قرآن نمی‌تواند چهره نورانی اسلام را متجلی و معرفی کند.

کد

وی با اشاره به اینکه بهترین زمان و مکان برای بهره‌مندی از آیات نورانی قرآن در قالب جهاد تبیین، موسم حج است، گفت: غذای فکری و معنوی ما مسلمانان قرآن است و هر وقتی که از قرآن دور می‌شویم منافقان، مشرکان و کافران موفق می‌شوند چهره نورانی اسلام را مخدوش جلوه می دهند. در حالی که اگر مسلمانان با قرآن انس داشته باشند اسلام‌هراسی و جنگ روانی دشمنان علیه اسلام توفیقی پیدا نمی‌کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :