کد خبر: 4072239
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳
آیت‌الله اعرافی:

پیشرفته‌ترین مباحث حقوقی حوزوی قابل عرضه به دنیاست

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: فقه ما هماوردی با نظامات حقوقی عالم می‌کند و کتب فقهی که شیخ انصاری آن را بازسازی کرده است، شامل پیشرفته‌ترین مباحث حقوقی قابل عرضه به دنیا می‌شود. 

علیرضا اعرافی به گزارش ایکنا، به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله اعرافی، مدیر حوزه علمیه، 29 تیرماه در جمع شرکت‌کنندگان دوره میثاق طلبگی حوزه علمیه قم، ضمن تبریک ایام غدیر خم و ولادت امام کاظم (ع)، خطاب به طلاب حاضر در این دوره، گفت: اگر اراده قوی و عزم جدّی داشته باشید هر کدام از شما می‌توانید یک ستاره درخشان باشید و با آینده و سرنوشت خود عالمانه و مجدانه حرکت کنید و گام‌های خود را محکم بردارید.

وی در ادامه ضمن بیان چند نکته در باب تاریخ حوزه و ویژگی‌های آن، ابراز کرد: خداوند متعال شما را به این سمت که بزرگ‌ترین نعمت الهی است راهنمایی کرده تا در مسیری باشید که راهنمای خلق خدا به سمت معارف الهی است و این رسالت بزرگی در تبیین معارف الهی و مکتب اهل‌بیت(ع) است و این راه عالمان و پیشوایان بزرگ دین است.

مدیر حوزه‌های علمیه تأکید کرد: باید با انتخاب خوب و دقیق وارد این تیم بزرگ الهی و آسمانی بشوید و همواره قدر این نعمت بزرگ را بدانید؛ چرا که به سادگی کسب نمی‌شود چون دروازه‌های این مسیر نورانی برای شما باز شده است و باید دانست که ادامه این مسیر کار دشواری را بر دوش شما گذاشته و با تلاش و جدیت و توکل بر خدا آماده حمل این نعمت الهی شوید.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: حوزه یک نهادی نیست که گفته شود چند ده سال سابقه دارد اما حوزه به معنای عام، نهادی تاریخی است که عمر آن ۱۴۰۰ سال و به عظمت عمر اسلام و تشیع است؛ اما اگر از عصر غیبت لحاظ کنیم عمر آن ۱۲۰۰ سال است.

عضو فقهای شورای نگهبان، با بیان اینکه شما وارد نهادی شده‌اید که بیش از هزار سال عمر دارد و این درخت تنومند و تناور ریشه در اعماق زمین در تاریخ ۱۰۰۰ ساله دارد و شاخه و برگ‌های آن در سراسر دنیا گسترده شده است، گفت: حوزه، نهاد تاریخی و با سابقه است که ریشه در اعماق تاریخ جهان اسلام دارد و همانا تماما امت اسلام و امت شیعه دارای شناسنامه فرهنگی است که در آن حوزه، نقش اجتماعی و فرهنگی را ایفا می‌کند، این جایگاه حوزه است.

آیت‌الله اعرافی گفت: حوزه یعنی هزاران عالم، فیلسوف، دانشمند و پرچمدار علم و دانش، طلاب باید در این امر مطالعات تاریخی انجام دهند، چرا که دارای اصالت تاریخی است.

حوزه پایگاه علم و معرفت

وی در ادامه تصریح کرد: حوزه پایگاه علم و دانش و تولید فکر و معرفت است قبل از هر چیزی در پیشانی آن مُهر علم و دانش فکر و معرفت و تولید علم خورده است؛ قبل از ۱۰۰ سال اخیر همه علوم از علوم طبیعی ریاضیات و نجوم، علم روز و.. در مدارس علمیه تدریس می‌شد، یعنی چهره‌های بزرگ علمی جهان اسلام همچون فلاسفه، ریاضیدان‌های جهان اسلام در این مدارس به رشد و کمال علمی رسیدند؛ لذا حوزه یعنی علم و دانش که پایه تبلیغی آن باید بر پایه علم فکر و عقل و دانش باشد و در یک کلام حوزه پرچمدار استدلال فکر عقل و فلسفه است که اگر مذهب و دین ما روی استدلال فکر عقل پایه‌ریزی نشده باشد، ارزش ندارد.

آیت‌الله اعرافی یادآوری کرد: حوزه، همه علوم بشر را در دل خود دارد و امروز دامنه علوم را متکفل است، بطوری که الان فقه ما هماوردی با نظامات حقوقی عالم می‌کند و در عرصه‌های فقه و فلسفه و دانش‌های حوزوی غنی هستیم. مکتب فقهی که شیخ انصاری آن را بازسازی کرده است، شامل پیشرفته‌ترین مباحث حقوقی قابل عرضه به دنیا می‌شود.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه بیان کرد: حوزه جای اخلاق و معنویت و خودسازی است که باید بیش از جاهای دیگر به آن توجه کرد و این خودسازی متمایز از جاهای دیگر است، چرا که در حوزه آدم‌هایی ساخته می‌شوند که در تراز شیخ مفید، علامه حلی، امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی باشند.

آیت‌لله اعرافی با بیان اینکه لذت‌های طلبگی و این معنویت در جای دیگر نیست و سعی کنید در مباحث معنوی تند حرکت نکنید و مسیر را به اندازه و مقتدر طی کنید، ابراز کرد: حوزه یعنی مردم، عشق به مردم و خدمت به جامعه و این امور مهم در ذات حوزه است و طلبه باید با همه وجودش خود را خادم مردم بداند؛ چرا که بزرگان دین و علمای اسلام خود را خادم مردم می‌دانستند.

وی تأکید کرد: خدمت به مردم و اجتماع در ذات حوزه وجود دارد و حوزه همیشه در فراز و فرودهایی است و اینجا جای زحمت برای خدا است که این زحمت هم در جای خود شیرین است، چرا که همه پیشوایان پاک در مسیر خدا تحمل زجر و گرفتاری شدند، آدم‌های بزرگ از سختی نمی‌هراسند و دل به دریا می‌زنند و آماده کار بزرگ هستند و آدمی که در کار خود باشد و به مشکلات جامعه اهمیت ندهد، آدم کوچکی است، لذا آمادگی تحمل مسئولیت را ندارد.

وی تصریح کرد: حوزه جای آمادگی خدمت و تحمل سختی و مشکلات است و باید روحانیت خود را در تمامی عرصه‌ها حفظ کند تا دچار انحراف نشوند.

‌آیت‌الله اعرافی در پایان تصریح کرد: حوزه علمیه قم امروزه عرصه‌های مختلف علوم اسلامی را گسترش داده؛ در عرصه کمیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر خواهر و برادر در قم در حال تحصیل و چند هزار مرکز وابسته به قلب تپنده قم هستند، امتداد معارف اهل بیت (ع) در بیش از ۱۰۰ کشور عالم می‌درخشد و نهاد علم دین در عالم انتشار پیدا کرده و این آغاز مسیری است که از حوزه ۱۰۰ ساله پیدا شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha