کد خبر: 4078574
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۲

نشست فرماندهان سپاه در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس برگزار شد

جانشین فرمانده کل سپاه، رئیس سازمان بسیج مستضعفین و جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه در نشست‌های جداگانه‌ای در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع دفاع مقدس شرکت کردند.

سرلشکر صفوی

به گزارش ایکنا، به نقل از دفتر سرلشکر رحیم صفوی، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح‌زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه در نشست‌های جداگانه‌ای در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع دفاع مقدس شرکت کردند.

سردار فدوی جانشین فرمانده کل سپاه، سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و سردار فلاح‌زاده جانشین نیروی قدس سپاه در نشست‌های جداگانه‌ای با مأموریت‌ها و ظرفیت علمی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس آشنا شدند و زمینه‌های همکاری علمی میان بخش‌های مخلف سپاه پاسداران و پژوهشگاه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تمجید از ظرفیت‌های پژوهشگاه علوم ومعارف دفاع مقدس

سردار فدوی جانشین فرمانده کل سپاه ضمن تمجید از ظرفیت علمی و اقدامات پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس بر آمادگی سپاه پاسداران برای همکاری با این پژوهشگاه در تدوین کلان پروژه تدوین «نقش فرماندهی معظم کل قوا در تحول، ارتقا و مدیریت دفاع، امنیت و جبهه مقاومت اسلامی» تأکید کرد.

وی ادامه داد: سپاه پاسداران همچنین در حوزه تدوین دایرةالمعارف دفاعی امنیتی انقلاب اسلامی که از مأموریت‌های اصلی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس است و همچنین در برگزاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس با این پژوهشگاه همکاری نزدیک خواهد داشت.

سردار فلاح‌زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه در نشست دیگری گفت: کار‌های خوبی در حوزه ثبت و ضبط عملکرد جبهه مقاومت انجام شده، اما کار‌هایی خصوصا در بخش پژوهش و نظریه پردازی مکتب مقاومت باقی مانده است که برای انجام آن می‌توانیم از ظرفیت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی استفاده کنیم.

سردار سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز با حضور در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، نقش بسیج را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی تشریح و بر تعامل علمی پژوهشگاه و سازمان بسیج مستضعفین جهت اجرای این مأموریت‌ها تأکید کرد.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی (ره) کاری کردند که هر کدام از مردم با هر شغل و تحصلاتی که داشتند، در دفاع مقدس جای خودشان را پیدا کردند و در صحنه‌های مورد نیاز شرکت کردند و تدبیر حضرت آقا این است که ما باید کاری کنیم که ملت ایران همانند دوران دفاع مقدس، در بسیج هم با سهولت جای خودشان را پیدا کنند و در این بخش پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی می‌تواند به سازمان بسیج مستضعفین کمک کند.

زمینه‌سازی حضور مردم در گام دوم انقلاب با رویکرد تحولی

سلیمانی بیان کرد: یکی از بستر‌های دیگر همکاری دو مجموعه، روش‌های پیاده سازی الگوی دفاع مقدس است. ما می‌خواهیم مردم در صحنه باشند، وقتی می‌گوییم حضور بسیج یعنی حضور ملت ایران، نه سازمان بسیج، اینکه مردم در گام دوم انقلاب اسلامی با رویکرد تحولی درصحنه باشند.

وی با اشاره به اقدامات سازمان بسیج مستضعفین در حوزه دفاع مقدس تأکید کرد: در بخش تولید فیلم و انیمیشن و تدوین تاریخ شفاهی فرماندهان و یگان‌های استانی و اطلس دفاع مقدس استان ها، بزرگداشت مناسبت‌های دفاع مقدس، بازسازی عملیات‌ها در مناسبت‌ها و... سازمان بسیح فعالیت‌های خوبی انجام داده است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به مأموریت‌های بسیج در راهیان نور تصریح کرد: در بخش راهیان نور غرب و جنوب غرب کشور پیش از کرونا سالانه ۶ میلیون نفر از مردم شرکت می‌کردند و در نوروز امسال هم استقبال میلیونی انجام شد.

وی در پایان بر آمادگی سازمان بسیج برای همکاری علمی با پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی برای تحقق سند ۱۰ ساله مصوب اعتلای بسیج تأکید کرد.

سرلشکر صفوی نیز در بخشی دیگری از این نشست، با اشاره به ظرفیت علمی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس تأکید کرد: این پژوهشگاه پشتوانه علمی و راهبردی همه مسائل جاری و آینده نیرو‌های مسلح در سطح راهبردی به شمار می‌رود.

وی با تشریح مأموریت‌های پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: این پژوهشگاه تنها پژوهشگاه مصوب وزارت علوم است که مأموریت کار علمی و پژوهشی برای جبهه مقاومت را دارد. جبهه مقاومت، مهم‌ترین اهرم قدرت جمهوری اسلامی ایران در برابر سلطه گری آمریکایی ها، اروپایی‌ها و صهیونیست هاست.

ماموریت‌های پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی در ادامه تشریح مأموریت‌های این پژوهشگاه افزود: مرجعیت علمی، مشارکت در نظریه‌پردازی و انجام پژوهش‌های سطح راهبردی برای تبیین واقعیت‌ها و رفع شبهات و ابهامات راهبردی در خصوص ابعاد مختلف هشت سال دفاع مقدس، نقش آفرینی در جبهه مقاومت، مقابله با تهدیدات امنیتی مسلحانه و غیرمسلحانه و احصای دستاورد‌ها و تجارب راهبردی حاصل در حوزه‌های مختلف دفاعی امنیتی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، در سطح ملی و نیرو‌های مسلح از جمله مأموریت‌های این پژوهشگاه است که توسط ستاد کل نیرو‌های مسلح به تصویب رسیده است.

سرلشکر صفوی، تهیه و تدوین دایره المعارف دفاعی امنیتی انقلاب اسلامی را از مأموریت‌های این پژوهشگاه عنوان کرد و افزود: تدوین دایرة المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی از دیگر مأموریت‌های این پژوهشگاه است که در رابطه با سه حوزه دفاع مقدس، امنیت و جبهه مقاومت تدوین خواهد شد و پس از تدوین، این کتاب‌ها به عنوان اسنادی مرجع برای دهه‌ها و نسل‌های آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت و به زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسوی ترجمه خواهد شد.

وی ادامه داد: هیئت امنای پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس به ریاست رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح و با حضور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزیر دفاع، فرمانده کل انتظامی کشور، وزیر علوم و برخی از معاونین ستادکل تشکیل شده است و این پژوهشگاه به لحاظ سلسله مراتب به صورت مستقیم زیر نظر رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح فعالیت می‌کند و ردیف بودجه مستقل از مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه کشور دارد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تأکید کرد: این پژوهشگاه برای تحقق اهداف و مأموریت‌های خود چهار پژوهشکده به نام‌های پژوهشکده دفاع مقدس، پژوهشکده جبهه مقاومت، پژوهشکدۀ امنیت داخلی (امنیتی غیرمسلحانه)، پژوهشکدۀ جنگ‌های نامنظم و توسعۀ پدافند داخلی (امنیتی مسلحانه) و مرکز دایرة‌المعارف دفاعی و امنیتی انقلاب اسلامی را ایجاد کرده است.

سردار صفوی با اشاره به برگزاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس گفت: یکی از برنامه‌های این پژوهشگاه در سال جاری برگزاری همایش ملی جایگاه علم و فناوری در دفاع مقدس است که با تدبیر مقام معظم رهبری و با ابلاغ ستاد کل نیرو‌های مسلح توسط پژوهشگاه و با مشارکت وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در ۱۵ آذرماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

وی افزود: بدون تردید یکی از مولفه‌های پیروزی ما در دفاع مقدس دانش و علم برتر و استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های کشور در رابطه با دفاع مقدس بود که امیدواریم با مقالاتی که از طریق پایگاه اینترنتی همایش به نشانی paydari.ir ارسال می‌شود و همچنین پیش نشست‌های تخصصی که برگزار خواهد شد به این موضوع مهم پرداخته شود.

سرلشکر صفوی در جمع بندی سخنان خود با با بیان اینکه طی روز‌های قبل، امیرسرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی، امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی و امیر سرتیپ خلبان واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی حضور داشتند تأکید کرد: هدف پژوهشگاه از برگزاری نشست‌های علمی با حضور فرماندهان نیرو‌های مسلح، هم اندیشی و بسترسازی برای همکاری و تعاملات سازنده علمی و پژوهشی است و به حول و قوه الهی برگزاری این نشست‌ها در آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha