کد خبر: 3733931
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
حجت‌الاسلام صدیقی گفت:
گروه جامعه ــ امام جمعه موقت تهران گفت: مسجد مهمترین کانون اجتماع و هر محله‌ای است و امام جماعت رکن اساسی این کانون است.
مسجد مهمترین کانون اجتماع و امام جماعت، ستون آن استبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه تخصصی مسجد، بیست و هشتمین نشست ستارگان محراب بزرگداشت مفاخر ائمه جماعات استان تهران و آئین نکوداشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمد عقیلی، امام جماعت مسجد جامع خامس آل عبا (جامع ملارد)، در ادامه نشست‌های ستارگان محراب عصر جمعه پنجم مردادماه برگزار شد.
 
بنا بر این گزارش، در این نشست که در مسجد جامع ملارد برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی نوری امام جمعه ملارد و حجت‌الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران به سخنرانی پرداختند.
 
در ابتدای این مراسم که با حضور پرشور مردم قدردان شهر ملارد برگزار شد، غلامرضا آغاسی فرزند شاعر انقلابی مرحوم آغاسی، ابیاتی را در مدح امیرمومنان قرائت کرد.
 
در ادامه این مراسم حجت الاسلام حسینی نوری امام جمعه ملارد از حضور پرشور مردم و برگزار کنندگان این مراسم تقدیر کرد. وی همچنین از هماهنگی مسئولین و نهاد‌های این شهر در برگزاری چنین مراسمی قدردانی کرد و گفت: تقدیر از حجت الاسلام والمسلمین سید احمد عقیلی با توجه به تأثیری که بر مردم و این شهر داشته است بر زبان نمی‌گنجد.

همچنین در این مراسم آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران که سخنران اصلی این مراسم بود، با اشاره به اینکه تقدیر از ائمه جماعات و جمعه وظیفه مسئولین و نمازگزاران است، گفت: حجت الاسلام سید احمد عقیلی از سادات است و تقدیر از عالمان سادات، دل رسول خدا را شاد خواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه ائمه جماعات استوانه مساجد هستند گفت: مسجد مهمترین کانون اجتماع و هر محله‌ای است و امام جماعت رکن اساسی این کانون است. قریب به ۹۸ درصد از شهدای جنگ تحمیلی مسجدی بودند و در خانه‌های خدا رشد و نمو کردند. این امر نشان از جایگاه والای مساجد در اجتماع دارد.

صدیقی در ادامه گفت: مسجد هر محله، محل ارزیابی مردم آن محل است، زیرا مردم آن محل به مسجد محله خود رفت و آمد دارند و نباید بگذارند مسجد محله‌شان مهجور بماند. چند چیز هستند که در محکمه عدل الهی به عنوان شاهدی بر اعمال ما، شهادت خواهند داد و یا شکایت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: اولین چیزی که در پیشگاه خداوند می‌تواند از ما شکایت کند، قرآن است. کسانی که قرآن را رها کرده و آن را نمی‌خوانند و به آن عمل نمی‎کنند مورد شکایت قرآن در نزد خدا قرار می‌گیرند. دومین دسته‌ای که می‌توانند از ما نزد محکمه الهی شکایت کنند، علما هستند. اگر راهی که آن‌ها می‌گویند و آنچه را برای سعادت جامعه اسلامی می‌گویند را عمل نکنیم، از ما به درگاه الهی شکایت خواند برد.
 
آخوند کیست؟
تولیت حوزه علمیه امام خمینی (ره) در ادامه گفت: راضی کردن علما، راضی کردن امام زمان (عج) است. کسانی که از علما فرار می‌کنند از برکات خدا در زندگی خود بی نصیب می‌شوند. البته ما هرکسی را که لباس ائمه را می‌پوشد، ولی با ولایت همراه نیست را عالم و آخوند نمی‌دانیم. کسانی که در کسوت روحانیت سیاست بازی کرده و به مردم دروغ می‌گویند، آخوند نیستند. آخوند کسانی هستند که سال‌ها در مساجد از سنگر اسلام و انقلاب دفاع کرده‌اند.

صدیقی ادامه داد: در جنگ تحمیلی قریب ۵ هزار نفر از شهدای جنگ، از علمای ما بودند و این عدد قابل توجهی است و نسبت به سایر صنف‌ها بیشتر است. این در حالیست که ما شهدای محراب را نیز داریم. شهید محراب آیت الله مدَنی، شهید محراب آیت الله محمد علی قاضی طباطبائی، شهید محراب، آیة الله محمد صدوقی، شهید محراب، آیت الله عبدالحسین دستغیب و شهید محراب، آیت الله عطاء الله اشرفی اصفهانی که در راه خدا و دین و در حین انجام وظیفه الهی به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.
 
امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به اینکه علما مرزبانان دین هستند گفت: از صدر اسلام، شاگردان ائمه و اکنون علمای ما از مرز دین و عقیده و محبت به اهل بیت مرزبانی کرده و در این راه خون داده‌اند. علمای مردمی‌ای که هم مجاهد بوند و هم ایثارگر، و در همه ادوار دست از ظلم ستیزی برنداشتند.

وی افزود: امام جماعت نیز یکی از مرزبانان دین است. امام جماعت به درد دل مأمومینش گوش می‌دهد. در گوش فرزندان آن‌ها اذان می‌گوید، اختلافات خانوادگی را در محله‎ها حل می‌کند. استخاره می‌گیرد، به کسی که مورد ظن واقع شده پناه می‌دهد و از آبروی مومنین حفاظت می‌کند؛ لذا شایسته است که در قدردانی از این مردان دین کوشا باشیم.

صدیقی عنوان کرد: امام جماعت مصلح است، معلم و محرم اسرار خانواده‌ها است. در سختی‌ها مردم را تنها نمی‌گذارد. زمانیکه متفقین به نجف هجوم آوردند بسیاری از علمای آن روز نجف در کنار مردم این شهر جنگیدند. در جنگ تحمیلی و مبارزه با استعمار نیز همیشه در صحنه بودند. مردم نیز باید در هر حال کنار این عالمان و پاسداران دین باشند.

وی افزود: علما و ائمه جماعت از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند، ولی در این بین علمای سادات را باید بیشتر ارج نهیم، چون آن‌ها امامزادگان حیّ هستند. ائمه جماعات سادات فرزندان و وارثان پیامبر و اهل بیتش هستند؛ لذا اگر کسی در محضر علما زانو نزند و مسجدی نباشد، خدا به او کمک نخواهد کرد.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: یکی دیگر از چیز‌هایی که می‌تواند در محکمه عدل الهی از ما شکایت کند، مسجد و امام جماعت مهجور است. نباید از مسجد و عبادت در آن غافل شد. بر طبق روایات تا ۴۰ منزل در اطراف مسجد، «همسایه مسجد» خوانده می‌شوند و اگر کسی خانه‌اش جزو این ۴۰ خانه باشد و نمازش را در منزل بخواند، نمازش مفید و مقبول نخواهد بود.

صدیقی در ادامه با گرامی داشتن سالروز حماسه عملیات مرصاد بیان کرد: این علما بودند که نسلی مبارز و شهادت طلب را تربیت کردند. علمایی که باحضور در خط مقدم و یا فتوای خود، مردم را در برابر دشمنان آگاه کردند. علمایی مثل حجت الاسلام والمسلمین عقیلی که با سال‌ها خدمت در سنگر مسجد از آبروی اسلام و انقلاب محافظت کردند.

امام جمعه موقت تهران در پایان از برگزاری مراسم تقدیر از علما و ستارگان محراب قدردانی کرد و گفت: امروز مردم ملارد با حضور و قدرادنی از عالم شهرشان نشان دادند که مردمی انقلابی و مسلمان هستند و همیشه در کنار علمای خود ایستاده‌اند.

بر اساس این گزارش، در پایان این مراسم از مجاهدت و زحمات حجت الاسلام والمسلمین سید احمد عقیلی امام جماعت مسجد جامع ملارد تقدیر شد.

گفتنی است؛ علاوه بر مرکز رسیدگی به امور مساجد، مامومین خواهر و نهاد‌های مختلف شهر ملارد از امام جماعت محبوب مسجد جامع شهرشان تقدیر کردند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: