کد خبر: 3768189
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
از مصوبات مجمع عمومی اتحادیه مدغم کشوری؛
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد ــ اعضای مجمع عمومی مؤسسات قرآنی که روزگذشته در قم تشکیل شد، به منظور فعالیت «اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های مردمی ـ فرهنگی قرآن و عترت کشور» خواستار توقف فعالیت دو اتحادیه سابق کشوری از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی شدند.

به گزارش ایکنا؛ مجمع عمومی به منظور تشکیل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های مردمی ـ فرهنگی قرآن و عترت کشور روز گذشته، هشتم آذرماه با حضور بیش از 200 نماینده از مؤسسات قرآنی سراسر کشور در مجتمع یاوران حضرت مهدی(عج) جمکران برپا شد.
این جلسه با هیئت رئیسه‌ای که براساس رأی‌گیری میان افرادی که کاندیدای هیئت مدیره و بازرسی اتحادیه مدغم کشوری نشده بوند، آغاز شد؛ از جمله افراد هیئت رئیسه حجت‌الاسلام والمسلمین حسین کوششی، محمد الهی و حیدرقلی صدقی بودند که با اکثریت آراء حجت‌الاسلام کوششی به عنوان رئیس هیئت رئیسه و محمد الهی به عنوان نایب‌رئیس انتخاب شدند، لیلا صفری به عنوان منشی و حبیب شکری و میرزایی به عنوان ناظر انتخاب شدند.
مجمع عمومی اتحادیه مدغم کشوری با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، حسین بهبودی، مدیر امور مؤسسات و استان‌های سازمان دارالقرآن و محمدحسین فریدونی، مشاور دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و کاندیدا شدن 12 نفر به عنوان هیئت بازرسی و همچنین 58 نفر هیئت مدیره برپا شد که از این تعداد 47 نفر حضور پیدا کردند و مابقی از کاندیدایی هیئت مدیره انصراف دادند.
در نوبت صبح این جلسه پس از تصویب پیش‌نویس اساسنامه و دریافت نظرات و پیشنهادات، کاندیداهای هیئت مدیره به مدت چند دقیقه و در نوبت عصر نیز کاندیداهای هیئت بازرسی به ارائه برنامه پرداختند. همچنین حجت‌الاسلام حسینی طی سخنان کوتاهی بر استعلام چندین باره از دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی درباره قانونی بودن این مجمع و عدم انحلال هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی ـ پیرو انتشار خبرهایی توسط برخی خبرگزاری‌ها و پایگاه‌‌های اطلاع‌رسانی - تأکید شد.
بنابر این طی این جلسه کلیات پیش‌نویس اساسنامه اتحادیه مدغم کشوری تصویب شد و از سوی دیگر به دلیل وجود برخی از موارد اختلافی و حقوقی در اساسنامه و پیگیری رفع مشکلات برخی از مفاد آن معین شد تا کمیته‌ای که اعضای آن در این جلسه مشخص شدند، در کوتاه‌ترین زمان ممکن این موارد را بررسی و جهت رفع آن اقدام کنند که طی این جلسه 13 نفر انتخاب و معین شدند.
همچنین از دیگر مصوبات این جلسه می‌توان به درخواست توقف فعالیت اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور و همچنین اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور شدند که اتحادیه مؤسسات، داوطلبانه توقف فعالیت خود را طی این جلسه اعلام کرد و از شورای توسعه نیز خواسته شد تا فعالیت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور نیز متوقف شود. این مصوبه براساس مصوبه جلسه 42 شورای توسعه فرهنگ قرآنی در خصوص واگذار کردن صدور مجوز مؤسسات قرآنی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی به صورت مستقل و مجزا و سپس توافق حجت‌الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد با نظارت حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، بر آیین‌نامه واحد صدور مجوز اتخاذ شد.
گزارش ایکنا حاکی است، در پایان این جلسه نیز بیانیه‌ای از سوی مجمع مطرح شد که طی آن از تمامی تلاش‌ها و دستاوردهای شورای توسعه فرهنگ قرآنی و هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی در خصوص ادغام اتحادیه‌های قرآنی کشور دفاع کردند و خواستار رسیدگی جدی‌تر به این اوضاع شدند تا به زودی شاهد تشکیل اتحادیه مستقل و مردمی در سطح کشور باشند.
پس از ساعت 16 و تا ساعتی پس از اذان مغرب و عشا، آراء اخذ شده، شمرده و نتیجه به اطلاع اعضای حاضر در مجمع عمومی اتحادیه مؤسسات تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور رسید.

نتایج را اینجا ببینید.
همچنین کمیته منتخب متشکل از مدیران عامل اتحادیه‌های استان‌های سیستان و بلوچستان، لرستان، گیلان، خراسان شمالی و جنوبی که فعالیتش را برای پیگیری تشکیل مجمع عمومی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآنی ـ فرهنگی کشور از اسفندماه 96 آغاز کرده بود با تشکیل مجمع روزگذشته به خانه پایانی رسید.
انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: