کد خبر: 3828781
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
گروه حوزه‌های علمیه ــ مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از برگزاری همایش ملی «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی» همزمان با دهه فجر سال جاری خبر داد.

گفتمان‌سازی محورهای «بیانیه گام دوم انقلاب» با رویکرد تمدنی

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اصغر ثنایی، مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی حوزه و دبیر اجرایی همایش «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی»، امروز، 30 تیرماه، در نشستی خبری در همین رابطه، که در دفتر تبلیغات قم برگزار شد، گفت: در دهه فجر سال گذشته با توجه به ورود به دهه پنجم انقلاب و در سن چهل سالگی انقلاب، رهبر معظم انقلاب اسلامی، سندی را با عنوان بیانیه گام دوم انقلاب صادر فرمودند که لازم است این سند در مرحله اول از سوی جامعه نخبگانی ما تبیین شود.

وی با بیان اینکه اهداف گوناگونی برای این سند متصور است، تصریح کرد: خیلی از صاحب‎‌نظران و مراکز آموزشی و پژوهشی شروع به تحقیق در مورد این سند کرده‌اند و دفتر تبلیغات اسلامی نیز با توجه به سابقه گسترده علمی و پژوهشی، همایش بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن اسلامی را در این راستا آغاز کرده است.

دبیر اجرایی همایش با اشاره به اینکه تلاش بر این است که جنس این همایش متفاوت از همایش‌های دیگر باشد، اظهار کرد: بیانیه آن قدر ظرفیت وسیعی دارد که اگر سال‌ها هم در مود آن تحقیق و بررسی شود باز هم جای کار دارد.

ثنایی با تأکید بر اینکه رئیس دفتر تبلیغات اسلامی ریاست شورای سیاست‌گذاری و کمیته علمی همایش را برعهده گرفته که نشانگر اهمیت این همایش است، گفت: اولین هدف مهم این همایش تبیین بیانیه در ابعاد مختلف و هدف دوم نیز گفتمان‌سازی محورهای مختلف بیانیه در سطح نخبگانی است تا در دل جامعه نخبه حوزه و دانشگاه مورد بحث و گفت‌وگو قرار بگیرد.

محورهای همایش

وی با بیان اینکه مخاطب نخست این بیانیه جوانان هستند و نسل جوان تازه وارد عرصه‌های اجتماعی شده و همین نسل بار اصلی تحقق بیانیه انقلاب را بر دوش دارد، افزود: این همایش در چهار محور کلی فراخوان شده است که محور اول تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب با رویکرد تمدنی است؛ محور دوم چیستی، چرایی و چگونگی تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است؛ محور سوم همایش تحلیل تجربه و دستاوردهای جمهوری اسلامی در توصیه‌های هفتگانه بیانیه و ارزیابی وضع کنونی و محور چهارم نیز نهادهای علمی و بیانیه گام دوم با تأکید بر نقش نسل جوان به عنوان محور ویژه همایش است.

ثنایی ادامه داد: از زمانی که فرایند این همایش شروع شد بسیاری از اعضای هیئت علمی دفتر تبلیغات و صاحب‌نظران بیرون از دفتر تبلیغات اسلامی به محض شنیدن برپایی این همایش اعلام آمادگی کردند تا در عرصه‌های مصاحبه، نشست و کرسی نظریه‌پردازی مشارکت داشته باشند و بتوانند همکاری کنند.

آخرین مهلت ارسال آثار

ثنایی با بیان اینکه قبل از همایش ان‌شاءالله خروجی‌های علمی خوبی از سوی دبیرخانه عرضه خواهد شد، اضافه کرد: قصد داریم همایش را در دهه فجر امسال برگزار کنیم و مدت دریافت مقالات نیز پایان مهرماه سال جاری است و برای ارزیابی مقالات کمیته‌های علمی دقیقی تشکیل شده است.

وی در مورد راه‌های ارسال مقالات از سوی محققان و صاحب‌نظران علاقه‌مند نیز ادامه داد: اعضای هیئت علمی، پژوهشکده‌ها، پژوهشگاه‌ها و ... که با دبیرخانه به نحوی مستقیم مرتبط هستند، آثار خود را به صورت مستقیم می‌فرستند، ولی کسانی که امکان این ارتباط را ندارند می‌توانند از طریق سایت www.gome2.dte.ir که رونمایی می‌شود، آثار خود را ارسال کنند و از جمله ویژگی‌های این همایش آن است که مقالات برتر در پایگاه isc نمایه می‌شوند.

دبیر اجرایی این همایش با بیان اینکه برای برخی همایشات مانند بررسی سیره معصومین(ع) پیشینه تحقیقاتی خوبی وجود دارد و منابع زیادی در اختیار یک محقق است، ادامه داد: از جمله ویژگی این همایش آن است که با توجه به نو بودن موضوع، پیشینه تحقیقی در مورد آن وجود ندارد؛ لذا فعالیت در این عرصه دشوارتر است و باید ابتدا ادبیات جدید علمی شکل بگیرد.

ثنایی گفت: تاکنون کار فاخری از سوی مراکز پژوهشی در سطح ایران برای توجیه دقیق علمی رخ نداده و امیدواریم با توجه به ظرفیت دفتر از کارهای موازی پرهیز و همه سعی خود را برای برداشتن یک گام محکم در تحقق این بیانیه برداریم تا مراکز دیگر بتوانند از ادبیات این گام نخست و محتوای غنی آن بهره ببرند و کار را ادامه بدهند.

برگزاری 35 نشست و مصاحبه

ثنایی با اشاره بر اینکه فقدان محتوای علمی خلأیی برای ورود برخی دستگاه‌ها و نهادهاست و چشم امید به دفتر دارند تا محتوای غنی را در اختیار آنان قرار دهد، اظهار کرد: برپایی 35 نشست، کرسی نقد و نظر و مصاحبه برای برگزاری همایش درنظر گرفته شده و مراکز مختلف متولی آن شده‌اند و طی چند ماه آینده برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی همایش با بیان اینکه همایش در سطح ملی در حال برگزاری است، تصریح کرد: باید جامعه امروز ما از نهادهایی که در تحقق این بیانیه در چهل سال دوم نقش مؤثری دارند مطالبه کنند؛ زیرا تا گفتمان‌سازی و مطالبه‌گری شکل نگیرد این تحقق رخ نخواهد داد، لذا تولید ادبیات علمی و گفتمان‌سازی و بعد از آن جریان‌سازی  در این زمینه بسیار مهم است.

یادآور می‌شود، در خاتمه این نشست خبری از سایت و پوستر همایش ملی «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی» با حضور مدیرکل حوزه ریاست دفتر تبلیغات اسلامی، مدیرکل روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی و برخی از اصحاب رسانه رونمایی شد.

انتهای پیام  

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: