کد خبر: 3828926
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
آیت‌الله اعرافی: 
گروه حوزه‌های علمیه ــ مدیر حوزه‌های علمیه گفت: در مبارزه با هنجارشکنی‌ها، قم جایگاه ویژه‌ای داشته و مکرر رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند: قم باید دارای سیمای ایمانی و معنوی باشد و امروز با آن سیما فاصله گرفته‌ایم.
نهی از منکر به بدحجابی خلاصه نشودبه گزارش ایکنا، به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی 30 تیرماه در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر که با حضور دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، در سالن آیت‌الله حائری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، بیان کرد: باید با ستاد امر به معروف و نهی از منکر تفاهم‌نامه‌ای تنظیم شود که تولید فکر، تبلیغ، ترویج و فرهنگسازی در آن در قالب یک برنامه پنج ساله دنبال شود.
وی افزود: در مبارزه با هنجارشکنی‌ها، قم جایگاه ویژه‌ای دارد و رهبر معظم انقلاب مکرر تاکید کرده‌اند که قم باید دارای سیمای ایمانی و معنوی باشد و امروز با آن سیما فاصله گرفته‌ایم.
نقش حوزه
مدیر حوزه‌های علمیه اظهار کرد: این امر مطالبه رهبری و مراجع عظام است و حوزه باید در راستای تحقق این هدف نقش مهمی ایفا کند. اگر ایرادی در جایی وجود دارد، حوزه کنشگر اجتماعی بوده و باید نسبت به آن حساس باشد و نقش خود را به شکل علمی و جامع ایفا کند.
اعرافی تصریح کرد: وظایفی که در زمینه تحقق اهداف در این همکاری با ستاد امر به معروف و نهی از منکر تعیین می‌شود، باید به نحو احسن به انجام برسد.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه ما در حوزه امر به معروف و نهی از منکر، حوزه مباحث نظری داریم که باید مورد توجه قرار گیرد، تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر باید از مطالعات اجتماعی برخوردار باشد و این مطالعات اجتماعی برای تشخیص مصادیق مورد نیاز است.
اعرافی اظهارکرد: در مرحله سوم وارد فاز اجرایی امر به معروف و نهی از منکر می‌شویم و این فریضه در عرض سایر تکالیف دینی نیست، بلکه موتور پیشران دیگر فرائض دینی است.
وظایف حوزه در مورد امر به معروف
وی ادامه داد: حوزه در زمینه امر به معروف و نهی از منکر سه ماموریت دارد، نخست اینکه خودمان به این امر توجه کنیم، دوم اینکه سازنده دستگاه سازماندهی شده است، ماموریت سوم حوزه، مطالبه‌گری از دستگاه‌ها است که متاسفانه نهادهای دولتی در راستای تحقق اهداف سند مشخص‌شده، پای کار نیامدند.
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به مصوبات این جلسه بیان کرد: در این جلسه دو کارگروه کشوری و استانی با اعضای مشخص شده، تعیین شد؛ ما از این کارگروه‌ها می‌خواهیم یک برش پنج ساله را به ما ارائه کنند و اهداف لازم را ارائه دهند.
اعرافی گفت: بنده بحث حجاب را کم نمی‌گیرم، اما در عین حال نباید رشوه، ربا و غیره را نیز نادیده گرفت.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: