کد خبر: 3844366
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴
گروه حوزه‌های علمیه ــ مدیر جامعه الزهراء(س) از برگزاری دومین همایش کتاب‌سال بانوان از سوی این نهاد حوزوی خبر داد.

دومین همایش کتاب‌سال بانوان برگزار می‎شودبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود مدنی، مدیر جامعه الزهراء(س) امروز اول مهرماه در نشست خبری که در ساختمان این نهاد حوزوی برگزار شد، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: جنگی که ایران سرزمینی در آن از دست نداد، دفاع مقدس هشت‌ساله ملت ایران بود.

وی افزود: در دوران‌های گذشته، کشور ما مناطقی مانند بخش‌هایی از افغانستان و آذربایجان فعلی و ... را در جنگ‌ها از دست داد، اما با دلاوری و شجاعت ملت ایران در نهایت این نبرد تحمیلی به نفع ایران تمام شد.

مدنی با اشاره به دومین همایش کتاب سال بانوان به عنوان یک پدیده مهم در حوزه زن و خانواده با بیان اینکه این همایش مبتنی بر دو اصل است، بیان کرد: اولین اصل در مبنای برپایی این همایش این است که ما باور داریم ظرفیت عظیم علمی و پژوهشی در جامعه بانوان وجود دارد و نیاز به معرفی، آگاهی‌بخشی و تبیین دارد و نباید مورد غفلت قرار بگیرد.
مدنی با بیان اینکه کتاب سال بانوان بی‌نظیر است، اظهار کرد: دومین مبنا و اصل در برپایی این همایش آن است که جامعه الزهراء بزرگترین تجمع حوزویان در جهان تشیع در عرصه بانوان و در کسب علم و تقوا است که در دنیا بی‌نظیر است.

رسیدن به مرجعیت علمی در موضوع زن و خانوداه

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه امسال بیش از 20 هزار طلبه در سطوح مختلف در این نهاد داریم، افزود: یکی از شایسته‌ترین مکان‌ها برای معرفی مطالعات زن و خانواده و ساماندهی به این مباحث، همین نهاد علمی است و چشم‌انداز ما مرجعیت علمی دینی در حوزه زن و خانواده است.
مدنی با بیان اینکه کتاب سال بانوان از گام‌های درازمدت برای این نهاد است، تصریح کرد: این همایش در سال گذشته با وضعیت مناسبی برگزار شد و حدود 600 اثر از بانوان در حوزه زن و خانواده ارسال شد.
مدیر جامعه الزهرا با اشاره به برپایی دومین همایش کتاب سال بانوان اظهار کرد: تشکیل شورای سیاستگذاری برای همایش برای استفاده از نظرات نمایندگان نهادهای حوزوی مانند حوزه خواهران و برادران و دفتر تبلیغات و ... از جمله تفاوت‌های همایش امسال با سال‌های گذشته است.
مدنی افزود: آسیب‌شناسی همایش در سال گذشته از جمله کارهای صورت گرفته است تا بتوانیم ضعف‌های خود را برطرف کنیم و این کار در جلسات متعدد در این راستا برای رفع نقایص صورت گرفت.
وی با بیان اینکه آثار به زبان‌های مختلف از سوی علاقه‌مندان دریافت خواهد شد، تصریح کرد: تلاش داریم تا این همایش را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم تا بانوان در سطح بین‌المللی در آن حضور داشته باشند، اما فعلاً به صورت ملی در حال برگزاری است.
مدنی از برپایی دبیرخانه دائمی همایش خبر داد و افزود: زمان همایش هنوز قطعی نشده است و از سوی شورای سیاستگذاری اعلام خواهد شد.
مدنی با بیان اینکه ما برای برگزیده‌شدن افراد، معیارهای علمی داریم، افزود: بنابراین الزامی وجود ندارد که از نویسنده پرآوازه تقدیر شود و حتماً در هر رشته نفر اول داشته باشیم، بلکه داوری‌ها براساس معیار همایش انجام می‌شود.
مدیر جامعه الزهراء(س) با اشاره به نحوه ارسال آثار تصریح کرد: مهلت ارسال آثار هم بعد از برگزاری جلسه شورای سیاستگذاری مشخص خواهد شد، اما علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را از طریق سایت همایش به نشانی http://www.ketabebanovan.ir/ ارسال کنند. همچنین نسخه فیزیکی آثار هم از طریق پست قابل ارسال است.

تأکید بر کاربردی شدن آثار

مدنی همچنین در مورد کاربردی شدن پایان‌نامه‌ها و مقالات اظهار کرد: تلاش ما بر این است که پایان‌نامه‌ها و مقالات کاربردی‌تر شوند و عمدتاً معطوف به مسایل بنیادی مورد نیاز جامعه باشد و فراتر از همایش هم آمادگی داریم تا از پایان‌نامه‌ها و مقالاتی که موضوعات زنده را انتخاب و نقش‌آفرینی مثبتی داشته باشند، حمایت کنیم.

مدیر جامعه الزهراء(س) با تأکید بر پشتیبانی علمی از طلاب اظهار کرد: یکی از کارهایی که در این زمینه صورت می‌گیرد، تشکیل گروه استادان معین است تا به حمایت و مساعدت علمی از صاحبان آثار بپردازند. همچنین کتابخانه بزرگ تخصصی جامعه الزهراء هم در خدمت محققان و شرکت‌کنندگان در این همایش است.

مدنی اظهار کرد: در شورای سیاستگذاری همایش شش نفر عضویت دارند که در مرحله سیاستگذاری با آراء و نظرات خود ما را یاری خواهند داد، اما تمامی مراحل اجرایی همایش توسط جامعه الزهراء(س) دنبال می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: از معیارهای اساسی ما در برگزیدن یک اثر این است که آن اثر مرتبط با نیاز جدی خانواده و زنان و دختران ما باشد، از این رو ممکن است مطلبی خیلی علمی و دقیق هم باشد، اما مشکلی از جامعه را بر طرف نکند. در این صورت جزء برترین‌های ما نخواهند بود و خود این به پژوهش‌های طلاب جهت‌دهی خواهد کرد.

مدنی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه هدف در درجه اول تقویت بانوان طلبه در نویسندگی است یا موضوعات زن و خانواده اظهار کرد: نخستین هدف تقویت بانوان در عرصه قلم زدن و نویسندگی است، اما موضوعات زن و خانواده هم محوریت دارند تا مرجعیت علمی این نهاد محقق شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: