کد خبر: 3886593
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۴
اساتید و معلمان قرآن همراه با پویش خانه‌های نورانی / 1
مسیر زندگی را باید چگونه طی کرد؟ راه درست کدام است؟ رمز محبوبیت افرادی چون شهید سلیمانی را از کدام آیات و حدیث می‌توان فهمید؟

معلم قرآن از چگونه سلیمانی شدن می‌گویدبه گزارش ایکنا؛ عیدانه معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۹۹ اجرای طرح خانه‌های نورانی با همکاری دیگر نهادهای قرآنی و فرهنگی است. در قالب این طرح با همکاری ایکنا هر روز شاهد انتشار فایل تصویری از یکی از اساتید قرآنی کشورمان نیز خواهیم بود. این طرح از پویش #در_خانه_بمانیم حمایت می‌کند.

محمد خواجوی که سال‌ها به عنوان معلم و مدرس قرآن و مدیر امور قرآنی فعالیت داشته است، همچنان به برپایی جلسه آموزش قرآن اقدام می‌کند. وی در اجرای طرح خانه‌های نورانی شرکت کرد و امروز، اول فروردین‌ماه 99، شاهد انتشار گفته‌های این پیشکسوت قرآنی هستیم. در ذیل متن و فیلم سخنان وی منتشر شده است.

«بسم الله الرحمن الرحیم

«الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا؛ همان‌ كه مرگ و زندگى را پديد آورد تا شما را بيازمايد كه كدامتان نيكوكارتريد»

برای استجابت دعا، قطعاً حالت انسان و اینکه از نظر درست‌کاری و بدکاری چه وضعیتی داشته باشد، تأثیر دارد. لذا در کنار دعا باید زمینه‌‌های استجابت دعا نیز فراهم شود. خداوند تبارک و تعالی در این آیه می‌فرماید که اساساً حیات و مرگ و آسمان و زمین را آفریدم تا شما را بیازمایم که چه کسی بهترین اعمال را انجام می‌دهد؟ و حتی در این آیه از اَحسَن اعمال گفته، نه از حَسَن اعمال.

علامه طباطبایی(ره) نیز این آیه را تفسیر این حدیث قدسی می‌داند که خداوند به پیامبرش فرموده است: «لولاک لما خلقت الافلاک؛ اگر تو نبودی من جهان را نمی‌آفریدم.» خداوند این جمله را از آن جهت بیان می‌کند که پیامبر اکرم(ص)، جمیع کارهای احسنت را در خود دارد و جهان نیز برای این منظور، آفریده شده است. بنابر این باید به این نکته توجه کرد که جهان برای این آفریده شده است تا انسان‌هایی که اعمال احسن انجام می‌دهند، شناخته شوند. پس این جهان، میدان آزمایش است. برای توضیح بیشتر به حشره زنبور که نام آن در قرآن آمده است، اشاره می‌کنم. «ثُمَ‌ کُلِي‌ مِنْ‌ کُلِ‌ الثَّمَرَاتِ‌ فَاسْلُکِي‌ سُبُلَ‌ رَبِّکِ‌ ذُلُلاً يَخْرُجُ‌ مِنْ‌ بُطُونِهَا شَرَابٌ‌ مُخْتَلِفٌ‌ أَلْوَانُهُ‌ فِيهِ‌ شِفَاءٌ لِلنَّاسِ‌ إِنَ‌ فِي‌ ذٰلِکَ‌ لَآيَةً لِقَوْمٍ‌ يَتَفَکَّرُونَ؛ سپس از همه ميوه‌‏ها بخور و راه پروردگارت را فرمانبردارانه بپوى، [آنگاه‏] از شكم‌هاى آنها شهدى رنگارنگ مى‏‌تراود كه در آن شفاى مردمان است، در اين براى انديشه‏‌وران مايه عبرتى است‏» خداوند در سوره نحل آیه 69 به زنبور می‌فرماید: تو در زمین از ثمرات مختلف، استفاده کن و راه خدا را ذلیلانه و خاشعانه طی کن. به نظر می‌آید که زنبور به پروردگار عرض می‌کند که اگر راه تو را ذلیلانه طی کنم چه اتفاقی می‌افتد؟ خداوند در پاسخ می‌فرماید: «يَخْرُجُ‌ مِنْ‌ بُطُونِهَا شَرَابٌ‌ مُخْتَلِفٌ‌ أَلْوَانُهُ‌» اگر راه خدا را متواضعانه طی کنی به جایی خواهی رسید که شراب‌ها از شکم تو با رنگ‌های مختلف بیرون می‌آید که برای انسان که اشرف مخلوقات است، شفا است. پس این ثمره شفابخش زنبور، نتیجه طی کردن راه خدا به صورت متواضعانه است. 

در این جا ارتباط می‌دهم به این موضوع که اگر امام حسین(ع) یک شخصیت جهانی است، علت اصلی آن همین خشوع و خاضعانه طی کردن مسیر الهی است. امام حسین(ع) یک امام بود، اما در رده‌های پایین‌تر نیز می‌توان فردی مثل سردار شهید سلیمانی را مثال زد و رمز این محبوبیت و جایگاهی که این شهید در جهان پیدا کرد در همین نکته است. ایشان نیز با توان و تلاشی که داشت، راه خداوند را متواضعانه و خاکسارانه طی کرد، لذا خداوند او را به مقام والا رساند.

امیدوارم ما نیز به اندازه توان‌مان این راه را طی کرده و مورد قبول خداوند قرار گیریم.

والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته»


بیشتر بخوانید:


یادآوری می‌شود، طرح خانه‌های نورانی از سوی ستاد مقابله فرهنگی با کرونا مستقر در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدا تا انتهای فروردین‌ماه ۹۹ اجرا خواهد شد. در این طرح، برخی نهادها و مراکز مختلف قرآنی ازجمله ایکنا، شورای عالی قرآن، رادیو قرآن و... با معاونت همکاری خواهند داشت.
معلم قرآن از چگونه سلیمانی شدن می‌گوید + فیلم
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: