کد خبر: 3889162
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۳
حجت‌الاسلام خسروپناه:
حجت‌الاسلام خسروپناه در یادداشتی در نقد ریشه‌ای بر سریال پایتخت 6 نوشت: این سریال رویکرد ایران‌گریزی و ایران تضعیفی است که متأسفانه از دوره قاجار از سوی مستشرقین و بعد روشنفکرنمایان داخلی دنبال می‌شود و کتاب‌ها در باب ناتوانی و مجمع‌الرذایل بودن ایرانیان نوشته می‌شود. 

پایتخت۶ رویکرد ایران‌ستیزی داردبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه در یادداشتی در نقد سریال پایتخت ۶ به نقد ریشه‌ای محتوای این سریال پرداخت؛ 

به نام حکیم مطلق و خالق هنر و زیبایی

دوستانی از بنده خواستند تحلیلی از پایتخت 6 داشته باشم و اینک بعد از مشاهدۀ قسمت ۱۵، ضمن تشکر از دست‌اندرکاران این سریال و تبریک سال نو و اعیاد رجبیه و شعبانیه به نقدی کلیدی اشاره می‌کنم.

البته کارشناسان نقدهای واردی بر آن گرفتند؛ از جمله: اختلاط نامحرم، ترویج بی‌حد رقص و موسیقی، تعابیر بی‌ادبانه مخصوصاُ نسبت به والدین و بزرگترها، بی‌احترامی به نماز و حج و غیره ولکن نقد ریشه‌ای‌تر این سریال به نظر بنده، رویکرد ایران‌گریزی و ایران تضعیفی است که متأسفانه از دورۀ قاجار توسط مستشرقین و بعد، روشنفکرنمایان داخلی دنبال می‌شود و کتاب‌ها در باب ناتوانی و مجمع‌الرذایل بودن ایرانیان نوشته می‌شود.

این سریال با نشان دادن ایرانیانی که یا قاچاق‌چی(ارسطو) هستند یا روانی(بهبود) یا مسئول ناتوان و بی‌عرضه و منفعل(نماینده مجلس) یا دارای کمبود شخصیت(بهتاش) یا نوجوانان غرق در اینستاگرام و فضای مجازی(دختران دوقلو) یا مدعیان پرادعای هیچ‌کاره و فرصت‌طلب(نقی) یا مروج آرایشگری و رفتارهای نامناسب(رحمت و فهیمه) یا عقل کلی که در مواردی احساسی داوری می‌کند(هما) که برای بیننده مخصوصاً بینندۀ خارجی تصویر بسیار منفی علیه ایران می‌سازد.

سؤال این است که چرا عده‌ای از نویسندگان و هنرمندان با هم تلاش می‌کنند تا ایرانی را با موفقیت‌ها، مقاومت‌ها و فرهنگ و تمدن بزرگ به ایرانی بی‌عرضه، ناکارآمد و احساسی و فاقد فرهنگ و تمدن معرفی کنند. انتظار این بود لااقل واقعیت‌های ایران اعم از ضعف‌ها و قوت‌ها به نمایش گذاشته شود تا ناامیدی در مخاطب تحقق نیابد.

نکتۀ قابل تامل اینکه چرا پایتخت ۶ بعد از پایتخت ۵ (مقابله با داعش) ساخته می‌شود؟ آیا نباید مدیران صدا و سیما در باب جریان‌شناسی سریال‌های ایرانی دقت بیشتری نمایند.

عبدالحسین خسروپناه دزفولی

حوزه علمیه قم ۱۶ فروردین ۹۹

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: