کد خبر: 3900019
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
حجت‌الاسلام زمانی اظهار کرد:
مسئول دفتر سیاسی اجتماعی حوزه علمیه گفت: حمایت از فلسطین، ضرورتی قرآنی دارد و ده‌ها آیه بر این مسئله تأکید دارد؛ برای مثال قرآن کریم فرموده است که بخشی از فیء یا بیت‌المال «لِلْفُقَرَاءِ الْمُهَاجِرِينَ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ» است. متأسفانه وقتی ایران به صورت اندکی از فلسطین یا یمن حمایت می‌کند، برخی افراد بخیل صدایشان درمی‌آید؛ البته اولویت با مردم کشور است، ولی انحصار درست نیست.

حمایت از فلسطین تکلیف قرآنی استحجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی، رئیس دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه علمیه، در گفت‌وگو با ایکنا، به تشریح مستندات قرآنی و روایی در لزوم حمایت از فلسطین پرداخت و گفت: روز جهانی قدس یکی از برگ‌های زرین و افتخارآمیز انقلاب اسلامی و مسئله‌ای شرعی و دینی است.

وی با اشاره به ضرورت دینی و وجوب شرعی حمایت از فلسطین، افزود: حمایت از فلسطین، ضرورتی قرآنی دارد و ده‌ها آیه بر این مسئله تأکید دارد؛ قرآن فرموده است که اگر گروهی مظلومانه مورد ستم قرار گرفتند باید بقیه مسلمین برای نجات آنان کوشش کنند.

حمایت از آوارگان

زمانی با بیان اینکه امروز نزدیک به سه میلیون فلسطینی، آواره کشورهای دیگر شده و از سرزمینشان رانده شده‌اند، اظهار کرد: در آیه 39 و 40 سوره مبارکه حج فرمود: «أُذِنَ لِلَّذِينَ يُقَاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَإِنَّ اللَّهَ عَلَى نَصْرِهِمْ لَقَدِيرٌ ﴿۳۹﴾؛ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ بِغَيْرِ حَقٍّ إِلَّا أَنْ يَقُولُوا رَبُّنَا اللَّهُ ...» خداوند اجازه داده به مردم مظلومی که از سرزمین‌شان اخراج شده‌اند علیه ظلم قیام کنند؛ گویا این آیه الان برای فلسطینیان مظلوم نازل شده است. به تصریح قرآن این افراد مظلوم راهی جز مقابله و مقاتله و پیکار ندارند.

وی اضافه کرد: مبنای آیه شریفه در لزوم مقابله با ظلم این است که اگر مظلومان علیه ظالمان نایستند مراکز دینی، مساجد و صومعه‌ها و کنیسه‌ها تخریب و زمین به فساد کشیده می‌شود؛ «وَلَوْلَا دَفْعُ اللَّهِ النَّاسَ بَعْضَهُمْ بِبَعْضٍ لَهُدِّمَتْ صَوَامِعُ وَبِيَعٌ وَصَلَوَاتٌ وَمَسَاجِدُ».

تأکید قرآن بر مقاتله با ظالم

مسئول دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه علمیه با بیان اینکه الان اگر اجازه دهیم صهیونیست‌ها به سلطه ظالمانه خود ادامه دهند، یمن، عراق، سوریه و ... را بگیرند، کل خاورمیانه و کل مناطق دیگر جهان را به فساد می‌کشانند، افزود: الان دو نظریه در مورد فلسطین وجود دارد؛ یکی صلح و آشتی که حامی آن آمریکاست و راه دیگر مقاتله است که قرآن بر آن تأکید دارد.

وی افزود: آیه دیگر در مورد ضرورت حمایت از مظلوم، آیه 75 سوره نساء است که می‌فرماید: «وَمَا لَكُمْ لَا تُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا أَخْرِجْنَا مِنْ هَذِهِ الْقَرْيَةِ الظَّالِمِ أَهْلُهَا وَاجْعَلْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ وَلِيًّا وَ اجْعَلْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ نَصِيرًا»؛ خداوند به مسلمانانی که مدعی مسلمانی هستند، تشر زده و فرموده که چه شده است به قتال در راه خدا نمی‌پردازید. چرا مردم مظلوم فلسطین را که زیر دست و پای صهیونیست‌ها له می‌شوند، نجات نمی‌دهید.

ظالم‌تر از اسرائیل نیست

زمانی با بیان اینکه ظالمی ظالم‌تر از رژیم صهیونیستی نداریم، بیان کرد: آیه سوم به ما تأکید می‌کند که از امکانات مالی خودتان و حتی بیت‌المال به دفاع از مسلمین دیگر بپردازید، مسلمینی که از سرزمینشان اخراج شده‌اند؛ در سوره حشر، آیات هفتم و هشتم قرآن کریم می‌فرماید: «مَا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَى رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَى فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاءِ مِنْكُمْ وَمَا آتَاكُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ؛ لِلْفُقَرَاءِ الْمُهَاجِرِينَ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ وَأَمْوَالِهِمْ يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا وَيَنْصُرُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ أُولَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ»؛ یعنی بخشی از فیء یا بیت‌المال «لِلْفُقَرَاءِ الْمُهَاجِرِينَ الَّذِينَ أُخْرِجُوا مِنْ دِيَارِهِمْ» است.

وی افزود: متأسفانه وقتی ایران به صورت اندکی از فلسطین و یا یمن و سوریه حمایت می‌کند، برخی افراد بخیل صدایشان در می‌آید که چرا کمک می‌کنید؛ می‌گویند که چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است؛ این شعار، شعار غلطی است. آیا این درست است که مسلمین دیگر از گرسنگی بمیرند و مسلمانان دیگر بی‌تفاوت باشند؟ البته اولویت با مردم کشور است، ولی انحصار درست نیست.

استناد روایی ضرورت حمایت از فلسطین

زمانی با اشاره به ضرورت حمایت از مردم فلسطین با استناد به روایات، اضافه کرد: پیامبر(ص) فرموده‌اند که «مَن سَمِعَ رَجُلاً یُنادِی یا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم»؛ اگر کسی صدای یک مسلمان مظلوم را بشنود و به داد و فریاد او نرسد، مسلمان نیست؛ الان چند میلیون فلسطینی فریاد مظلومیت سر می‌دهند، اگر ما حمایت نکنیم طبق این سخن، مسلمان نیستیم.

زمانی در ذکر مصادیق و راهکارهای حمایت از فلسطین اظهار کرد: راهپیمایی، کمک‌های مالی، کمک سیاسی و ارتباطات بین‌المللی وزارت خارجه، حمایت نیروی قدس، سخنرانی و نوشتن مطلب علیه اسرائیل از جمله مصادیق و راهکارهای حمایت است. زمانی ما به دستورالعمل پیامبر(ص) وفاداری کامل خواهیم داشت که اقدامی کنیم تا اسرائیل از روی نقشه جغرافیا محو و نابود شود.

مسئول دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه علمیه با بیان اینکه اگر امام خمینی(ره) و مواضع شفاف ایشان در مورد فلسطین نبود امروز این مسئله ذبح کامل شده بود، اضافه کرد: در یکی از همایشاتی که در لبنان داشتم، یکی از رهبران فلسطینی خاطره‌ای از امام(ره) تعریف کرد و گفت: ما تفکر ناسیونالیستی و سوسیالیستی داشتیم، ولی هر دو تفکر شکست خورد، به مراجع و بزرگان اسلامی رجوع کردیم؛ به الازهر و مفتیان سعودی نامه نوشتیم تا فتوای جهاد بدهند و کشتگان ما را شهید حساب کنند، آنها یا پاسخ درستی ندادند یا متزلزلانه جواب دادند؛ به امام(ره) در نجف نامه نوشتیم و ایشان با صراحت فرمودند که کشتگان شما شهیدند و جهاد علیه اسرائیل واجب و مصداق جهاد فی سبیل الله است و همین دستور شعله رو به خاموشی فلسطین را روشن نگه داشت.

زمانی اضافه کرد: شهید مطهری هم تعابیر عجیبی در این زمینه دارند؛ فرمودند که شمر 1400 سال پیش مرد و رفت، شمر امروز موشه‌دایان است؛ لذا امسال هم همه باید به عنوان وظیفه دینی و قرآنی این روز را گرامی بداریم؛ امام مخلصانه شعار مبارزه با اسرائیل را سر داد و امروز این مسئله جهانی شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: