کد خبر: 3954136
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۴
کتاب «مدیریت روابط دختر و پسر» به قلم محمد سبحانی‌نیا در 200 صفحه به همت مؤسسه بوستان کتاب دفتر تبلیغات اسلامی منتشر شد.

کتاب «مدیریت روابط دختر و پسر» منتشر شدبه گزارش ایکنا، کتاب «مدیریت روابط دختر و پسر» به قلم محمد سبحانی‌نیا در 200 صفحه و به قیمت 35 هزار تومان و در قطع رقعی با شمارگان 500 نسخه به همت مؤسسه بوستان کتاب (مرکز چاپ و نشر دفتر تبلیغات اسلامی) منتشر و روانه بازار نشر شد.

با توجه به وضعیت موجود که دامنه ارتباطات انسانی گسترش یافته و برقراری ارتباط و اختلاط دختر و پسر در محیط‌های اجتماعی اجتناب‌ناپذیر شده است، باید به فکر چگونگی ارتباط و مدیریت آن بود؛ نگاه افراطی و تفریطی نمی‌تواند پدیده روابط دختر و پسر را سامان بخشد که نتیجه‌اش برخورد مبتنی بر شناخت و احترام متقابل و پاسداشت حیا و عفاف به دور از اضطراب و هیجان‌های دوره جوانی است.

این نوشتار می‌کوشد نسل جوان را با محدوده رابطه دختر و پسر و بایدها و نبایدها و شیوه‌های مدیریت ارتباط با جنس مخالف به ساده‌ترین شکل آشنا سازد.

کتاب «مدیریت روابط دختر و پسر» در پنج فصل تألیف و تنظیم شده است؛ در فصل اول این اثر به مفاهیم مرتبط با موضوع این کتاب مذکور پرداخته شده است که از جمله محتوای این فصل می‌توان به انواع ارتباط دختر و پسر (علمی، شغلی و حرفه‌ای، دوستی)، انواع برخوردهای اجتماعی بین دختر و پسر، پیامد افزایش روابط دختر و پسر) اشاره کرد.

نویسنده فصل دوم این اثر را به دلایل گرایش به جنس مخالف اختصاص داده است که برخی از آنها شامل وارد شدن به سنین نوجوانی، گسترش فضای مجازی، فشار همسالان، انگیزه جنسی، وعده ازدواج، کسب شناخت برای ازدواج، اشتباهات والدین، کسب آرامش، تسهیل روابط دختر و پسر است.

سومین فصل از این اثر، به راه‌های برقراری ارتباط دختر و پسر اشاره کرده که این راه‌ها اعم از ارتباط‌های کلامی، نگاهی، بدنی و دنیای مجازی هستند؛ در این فصل موارد جواز نگاه مرد به زن مطرح شده است.

در فصل چهارم روابط دختر و پسر از نگاه اسلام (قرآن و روایات) مورد بررسی قرار گرفته است؛ این فصل، به گفت‌وگوی مردم با حضرت مریم(س)، گفت‌وگوی زنان با پیامبر اکرم(ص) و حضرت علی(ع) و امام صادق(ع)، گفت‌وگوی سلمان با حضرت فاطمه(س)، گفت‌وگوی حضرت سلیمان(ع) با ملکه سبا و... می‌پردازد.

در این فصل، روایات دالّ بر منع گفت و گوی زن و مرد نامحرم مورد بررسی قرار گرفته است. نویسنده در پایان فصل چهارم، به جمع بندی روایات نسبت به روابط دوستانه با جنس مخالف اشاره دارد که از جمله آنها می‌توان به توجه به خطرات ناشی از تکلم مردان با زنان، پرهیز از عشوه در سخن گفتن با مرد نامحرم، لزوم بسنده کردن به مقدار ضرورت در ارتباط گفتاری زن و... پرداخت.

در پنجمین و آخرین فصل از کتاب «مدیریت روابط دختر و پسر» تحلیل واژه عفاف، عفاف در قرآن و سنت، قلمرو عفت (در اندیشه، گفتار، رفتار،)، رهاورد عفت (آرامش روحی، سلامت جسمانی و سلامت اخلاقی و نسل، پایداری جمال و خانواده، امنیت اجتماعی و پاک نامی)، عوامل عفت‌پیشگی (درونی و بیرونی) و آسیب‌شناسی عفاف (چشم‌چرانی، فکر ناسالم، بیکاری، سخن گفتن با نامحرم، خلوت با نامحرم و...) مطرح می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: