کد خبر: 3954755
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۸
«نظریه کاربردی دولت اسلامی» تألیف آیت‌الله محسن اراکی عصر امروز، 29 اسفندماه، در نشست پایانی سلسله نشست‌های نظام حکمرانی دینی در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار شد.

به گزارش ایکنا، آیت‌الله محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان رهبری، در حاشیه مراسم رونمایی از کتاب «نظریه کاربردی دولت اسلامی» در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: دولت آینده اولین دولتی است که در دومین چهله انقلاب شکل می‌گیرد. از این دولت انتظار می‌رود که در تراز دهه پنجم انقلاب و در بیانیه گام دوم، توسط مقام معظم رهبری تبیین شده است، باشد. دولت در این تراز، باید همراه با یک تجدیدنظر در عملکرد دولت‌های پیشین، انجام گرفته شود.

وی تاکید کرد: یکی از نقد‌هایی که بر دولت‌های پیشین که هرچند بنیاد نظام، حاکمیت، ساختار‌ها و چارچوب‌ها اسلامی است، ولی محتوایی که در این چهل ساله در دولت‌های گوناگون به اجرا گذاشته شده، برگرفته از مکتب‌های بیگانه بوده است؛ یعنی در سطح مدیریت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایده‌ها از آن سوی آب گرفته می‌شد. منتها با یک پوششی از انطباق با اسلام یا پوشش عدم مغایرت با مبانی اسلامی به عنوان یک برنامه اسلامی اجرا می‌شد و این روش، روش اشتباهی بوده است.

وی گفت: هرچند در طول این چهل ساله انقلاب، با همه فراز و نشیب‌هایی که دولت‌های روی کار آمده داشته‌اند، همیشه در حال پیشرفت بوده است. اگر انتقادی به دولت‌های پیشین داریم بدین معنی نیست که دولت‌های قبل در تحقق مسیر پیشرفت، کاری نکرده‌اند. بلکه همه دولت‌ها به شکلی در مسیر پیشرفت قدم برداشته‌اند.

آیت‌الله اراکی گفت: به هرحال چهارچوب نظام، چارچوب جهت‌داری بوده است و به سمت پیشرفت هدایت می‌شد. حرف ما این است، آن پیشرفتی که از یک نظام اسلامی انتظار می‌رود به دست نیامده است. بسیاری از اهداف بلند انقلاب اسلامی که امام بزرگوار ما و مقام معظم رهبری به آن تأکید کرده بودند، به تحقق نرسیده است.

وی اظهار کرد: آن چیزی که امروز تحقق یافته با آن چیزی که مطلوب بوده و باید اتفاق می‌افتاد، بسیار فاصله دارد و راز این فاصله‌ها هم این است که ما هنوز نتوانستیم نظام را مبتنی بر محتوای اسلام ناب پیاده کنیم. به این معنا که در نظام اقتصادی و فرهنگی و دیگر نظام‌ها مبتنی بر عدم مغایرت است. مابه یک نظام برخواسته از متن اسلام نیاز داریم. نظام اقتصادی و سیاسی و فرهنگی که برخاسته از فقه اسلام و احکام اسلام باشد. آن موضوعی است که باید تحقق پیدا کند.
 
«نظریه کاربردی دولت اسلامی» رونمایی شد

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: اگر در دهه‌های پیشین به دلیل گرفتاری‌هایی که برای رهبران و مدیران کلان نظام پیش آمده بود و فرصت تحقق آرزو و ایده به وجود نیامد، امروز دیگر عذری وجود ندارد و قطعا باید این آرمان و هدف جامه عمل بپوشد.

آیت‌الله محسن اراکی درباره رونمایی از کتاب نظریه کاربردی دولت اسلامی چنین گفت: کتابی که امروز در سلسه نشست‌های نظام حمکرانی دینی، رونمایی می‌شود، شامل ۶ جلد از کتاب فقه نظام سیاسی اسلام و کتابی به عنوان نظریه‌ی دولت اسلامی است.

وی گفت: نظریه دولت اسلامی یا نظریه کاربردی دولت اسلامی هم برگرفته از همین تفکر اسلام ناب در مسیر مدیریت است. با استفاده از تجربیات دوستان و منابع فقهی که در طی ۱۶ جلسه در رابطه با نظریه‌های دولت اسلام گردآوری کردیم و کسانی که با کلیات این طرح می‌خواهند آشنا شوند از این طریق آشنایی نسبی پیدا می‌کنند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: