کد خبر: 3968517
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۷

در راه انس با حق، قلب را پیش ببرید

آیت‌الله محمد شجاعی‌(ره) می‌گوید: سعی کنید با ریاضت و تمرین و مراقبت از قلب خود‌، همه چیز را بیرون کنید و خدا را بقبولانید و در راه انس با حق قلب را پیش ببرید. قلب را می‌گویم‌، نه فکر؛ روی فکر کار نکنید، روی قلب کار کنید. فکر نکنید اینها کاری فکری است، کار باید روی قلب باشد.

به گزارش ایکنا؛ شبکه مجازی منسوب به آیت‌الله محمد شجاعی در آستانه شبهای مبارک قدر اقدام به انتشار گزیده‌ای از مطالب ایشان کرده است که در ادامه می‌خوانید:

انسان به اندازه علمش در این عالم چوب می‌خورد و نیز انسان به اندازه شناختش می‌تواند راه به جایی ببرد.

شناخت‌، هم مسئولیت انسان را بیشتر می‌کند و هم انسان را بسوی خدا می‌برد‌، اگر بتواند. باید بدانیم که روی چه چیز باید کار کنیم؛ روی قلب باید کار کرد و باید بدانیم و بفهمیم که آنچه در قلب ما نیست، انس با حق است که خطرناک است. این انس باید در قلب به وجود آید.

به قلب خود نظر کنید. فرار از حق را درآن ببینید. سعی کنید با ریاضت و تمرین و مراقبت از قلب خود‌، همه چیز را بیرون کنید و خدا را بقبولانید و در راه انس با حق قلب را پیش ببرید. قلب را می‌گویم‌، نه فکر؛ روی فکر کار نکنید، روی قلب کار کنید. فکر نکنید اینها کاری فکری است، کار باید روی قلب باشد.

شما می‌دانید قلب کجاست. کار باید روی قلب باشد. انس آنجا نیست، فرار از حق آنجاست، انس به غیر آنجاست. باید این حالت را از قلب بیرون کرد. انس را باید آنجا ایجاد کرد. انس به غیر را از قلب بگیرید.

اصل ارتباط ما و شما با مبدأ وجود و عالم غیب همان قلب و ریشه وجود ماست. همان نقطه که شما در آن احساس سوز و محبت و عاطفه می‌کنید، روی آن نقطه باید کار کرد. کار سالک و مجاهدت او روی قلبش است. 

آنچه باید تطهیر شود قلب است، آنچه باید تزکیه شود قلب است، آنکه باید برود قلب است، آن نقطه‌ ای که حق باید تجلی کند، قلب است، همه چیز و هر چه حساب کنید، قلب است. فکر نیست.

خیلی‌ها به عکس می‌گیرند؛ فکر می‌کنند این صحبت‌ها روی فکر و عقل پیاده می‌شود و انسان باید با عقل خود به سوی خدا برود یا فکرش به سوی خدا برود یا با فکر خدا را یاد کند یا با فکر در نماز متوجه او باشد، درحالی که اینها نیست؛ باید روی قلب کار شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :