کد خبر: 3985237
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
تبیین شیوه‌نامه صوت و لحن مسابقات قرآن ۱۴۰۰ /۱4
در راستای تشریح آیین‌نامه قرائت مسابقات قرآن کریم به تشریح آیتم‌های صوت در رشته قرائت تحقیق و ترتیل که دارای بارم، 20 نمره‌ای نیز هست، می‌پردازیم.

به گزارش ایکنا، فرایند اجرا و ثبت‌نام متقاضیان چهل‌و‌چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم از ۱۳ اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ آغاز شد و در نهایت ۳۱ هزار و ۹۱۴ نفررشته برای حضور در این دوره اعلام آمادگی کردند. نکته مهم در این دوره تغییرات شیوه‌نامه بود، به طوری که مجدد بازنویسی و تناقض برخی از بندها برطرف و بخش‌های فنی و اجرایی تفکیک شد.

برای شفاف‌سازی بیشتر و تبیین بندهای بخش صوت و لحن برای شرکت‌کنندگان این مسابقات و حتی دیگر رقابت‌های قرآنی کشور، که از سوی نهادها و ارگان‌های مختلف براساس این شیوه‌نامه برپا می‌شود، به سراغ محسن یاراحمدی، دارای مدرک درجه یک تنغیم از شورای عالی قرآن و داور مسابقات، رفتیم.

طی جلسات گذشته درباره موارد کسب امتیاز آیین‌نامه لحن ویژه آقایان بالای ۱۵ سال، مطالبی بیان شد و در ادامه آیتم‌هایی که موجب کسر امتیاز می‌شود، ارائه و در چند جلسه به بیان آیین‌نامه قرائت تحقیق بانوان و پسران زیر ۱۸ سال و ترتیل، پرداخته شد و در این جلسه آیتم‌های آیین‌نامه صوت بیان می‌شود. در ذیل، متن و فیلم چهاردهمین قسمت این مجموعه آموزشی آمده است.

«در این جلسه به تشریح آیتم‌های آیین‌نامه صوت در رشته‌های قرائت تحقیق و ترتیل که دارای 20 نمره است، می‌پردازیم.

1- آیتم طنین؛ همانطور که می‌دانیم در بخش آیین‌نامه صوت بیشتر به ویژگی صدا خواهیم پرداخت و آنها را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. یکی از مهمترین ویژگی‌های یک صدا، طنین صدا است که عبارتست از شخصیت و ذات صدای افراد که در بخش آقایان 5/5 نمره و در بخش بانوان 6 نمره و در ترتیل نیز 6 نمره از 20 نمره دارد.

طنین صدا یعنی داور هنگامی که صدا را گوش می‌دهد به زیبایی ذاتی صدا توجه دارد.

2- آیتم انعطاف صدا؛ توانایی صدای فرد در حرکت بین نت‌ها و درجات یک ملودی به صورت مطلوب و با سرعت مناسب. مطلوب یعنی حرکت بین نت‌ها بدون خروج و ناکوکی باشد.

هر چه میزان مطلوبیت و چالاکی صدا بیشتر باشد، این آیتم را که در بخش آقایان دارای 5 نمره و در بخش بانوان 5/5 نمره و در قرائت ترتیل دارای 6 نمره از 20 نمره است را به خود اختصاص دهد. 

3- بحث شدّت یا حجم صدا(ولوم)؛ به معنای آن انرژی پشت صدا است که امری ذاتی است. برخی از صداها به صوت ذاتی ضعیف و برخی دیگر قوی‌تر هستند، این بخش در قرائت تحقیق 2 نمره و در قرائت ترتیل 3 نمره از 20 دارد که داور به ذات صدا، شدت، قوت و قدرت صدا در این بخش توجه می‌کند. سایر آیتم‌ها در جلسه آینده بیان می‌شود.»

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: