کد خبر: 3988719
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۸
توصیه‌های یک منبری به مداحان

رفیعی: نگاه کاسب‌کارانه به مجلس امام حسین(ع) نداشته باشید

حجت‌الاسلام ناصر رفیعی به مداحان توصیه کرد که از نقل خواب هم در مجالس اهل بیت(ع) پرهیز کنید. اگر همه منبر یا روضه به نقل خواب سپری شود، آسیب بزرگی است.

رفیعی: نگاه کاسب‌کارانه به مجلس امام حسین(ع) نداشته باشید

به گزارش ایکنا، مراسم سیاه‌پوشان مشترک کانون مداحان تهران، خانه مداحان اهل بیت(ع) و جامعه وعاظ غروب چهارشنبه ۱۳ مردادماه در آستان مقدس امامزاده صالح(ع) برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی به نکاتی درباره عزاداری محرم اشاره کرد که در ادامه گزیده‌ای از سخنان وی را می‌خوانید؛

حرم امن است اما...

مداحان و منبری‌ها مردم را با گفته‌های خود دچار تضاد نکنند که چه خطر باشد چه نباشد باید جلسات برگزار شود. امسال باید نسبت به رعایت دستورالعمل‌ها توجه داشت. برخی می‌گویند حرم امام حسین(ع) شفا و امن است. شکی نیست؛ پس چرا در ورودی‌ها مردم را می‌گردند که بمب یا سلاحی همراه نداشته باشند. کرونا هم همین است و باید مراقبت شود.

روضه‌های جدید خلق نکنید

امام حسین(ع) آمد تا جهالت را از بین ببرد؛ بنابراین نباید در این دستگاه بدعت به وجود آورد و خلاف سنت‌ها عمل کرد. استفاده از منابع غیرمعتبر و غیرصحیح در هیأت به خصوص در روضه است. ما با پدیده روضه‌های جدید مواجه هستیم که در دکان هیچ عطاری نیست و خود فرد مداح یا منبری خلق کرده است.

غلو و افراط در منابر

مقام معظم رهبری فرمودند قد و ابروی حضرت عباس(ع) یا نیزه امام حسین(ع) مهم نیست، بلکه اصل شجاعت و وفاداری حضرت عباس(ع) است. باید این مضامین در اشعار و منبرها بیاید. غلو و افراط در منابر، آسیب بعدی است. غلو خطرناک است. آیت‌الله صافی نقل می‌کردند که یک مرتبه فردی روی منبر شعری عربی خواند که غلوهای بسیاری را به اهل بیت(ع) نسبت داد. آیت‌الله بروجردی در جلسه بود. همان جا اعتراض کردند و آن فرد را از منبر پایین آوردند.

ظرفیت استجابت دعا نداریم

توقعات مردم را از امام حسین(ع) به گونه‌ای نکنید که اعتقادات آسیب ببیند. گاهی گفته می‌شود اگر امشب یک قطره اشک بریزید، حاجت‌روا می‌شوید. فرد گریه می‌کند و به منزل می‌رود و حاجت نمی‌گیرد و در پی آن ایمانش ضعیف می‌شود. هرگونه دعایی مستجاب نمی‌شود. گاهی ما ظرفیت استجابت یک دعا را نداریم. بنابراین نباید ایمان مردم را تضعیف کرد.

متاسفانه خواندن قرآن در دهه محرم تعطیل می‌شود و این یک آسیب بزرگ است. باب کنید امسال در ابتدای تمام هیأت‌ها قرآن خوانده شود. مخصوصاً آیاتی را بخوانید که امام حسین(ع) در واقعه عاشورا خواندند.

خواب تعریف نکنید

درباره ذوات مقدسه مطالبی گفته می‌شود که نشان از ذلت آن‌ها در واقعه عاشورا دارد؛ در حالی که باید به شجاعت‌ها و دلاوری‌های آنان اشاره شود. از نقل خواب هم در مجالس اهل بیت(ع) پرهیز کنید. اگر همه منبر یا روضه به نقل خواب سپری شود، آسیب بزرگی است. سخنان امام حسین(ع) را به صورت شعر در آورید و هر شب برای مستمع بخوانید. متاسفانه در واقعه عاشورا امام حسین(ع) را فراموش کرده‌ایم.

مجالس کاسب‌کارانه

مجالس اهل بیت را به محرمات مانند عدم رعایت حق‌الناس آلوده نکنید. سبک‌های خاص موسیقی و آلات آن را وارد هیأت نکنید. نباید نگاه کاسب‌کارانه به مجلس امام حسین(ع) داشت. امام صادق(ع) فرمود کسی که ما را برای منافع دنیا بخواهد در آخرت چیزی نصیبش نمی‌شود و در جای دیگر می‌فرماید: اگر هدف شما از مجالس ما کاسب‌کارانه باشد، دچار فقر می‌شوید.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :