کد خبر: 3999379
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
قاریان و عاملان قرآن در دفاع مقدس / 1
شهید بهرام مساوات، قاری، مداح و مؤذن، علاقه وافری به حضور در مجالس و محافل قرآنی داشت، دستگیری از نیازمندان داشت و از اینکه قلبی را بشکند و حریمی را از بین ببرد واهمه داشت.

شهید «بهرام مساوات» و بدرقه از زیر قرآن برای آخرین بار + فیلمبه گزارش ایکنا، 31 شهریور، سالروز اولین حمله رژیم بعث عراق به وطن‌مان، آغاز هفته دفاع مقدس است تا بهانه‌ای برای یاد آن همه رشادت و ایثار غیر قابل وصف باشد.

شهدای دوران دفاع مقدس، همگی عاملان به آموزه‌‌‌های قرآن بوده و سیره اهل بیت، به ویژه سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) را سرلوحه طریق جاوید خود قرار داده بودند، اما در صف اول این مبارزات، قاریان خو‌ش‌خوان و حافظان آیات قرآن کریم نیز  حضور داشتند که نه‌ تنها جسم خود را در خدمت به وطن وقف کرده بودند، بلکه با صدای خود نیز روحی دیگر به رزمندگان می‌بخشیدند.

شهید بهرام مساوات، 23 بهمن‌ماه سال 1343 در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. فرزند اول خانواده و دارای دو خواهر و یک برادر بود. هوش سرشاری داشت و از کودکی به قرائت قرآن علاقه‌مند بود. در مراسم صبحگاه مدرسه، قرآن قرائت می‌کرد و قاری و مؤذن مسجد محل بود.

محبوبه مساوات، مادر شهید می‌گوید: «قاری قرآن و مؤذن مسجد بود و با صدای دلنوازش همه را به فیض می‌رساند. شب‌ها که از پایگاه بسیج برمی‌گشت، برایم میوه پوست می‌کند، چای می‌آورد و می‌گفت: و مرا دعوت به خواندن بیشتر قرآن و ادعیه‌‌‌]ای مأثوره می‌کرد. من هم با جان دل، سخنش را گوش می‌کردم. من هر چه یاد گرفته‌ام از بهرام عزیز بوده است. از مدرسه که برمی‌گشت، به افراد مسن و ناتوان کمک می‌کرد. کلاس رزمی می‌رفت و همیشه مشغول امور فرهنگی بود.»


بیشتر بخوانید: 


خواهر شهید از فضائل اخلاقی برادر، این گونه سخن می‌گوید: «یک روز با بهرام به خانه یکی از اقوام رفته بودیم. در آنجا بحث سیاسی شد و با بدخلقی بیرون آمدیم، بهرام تا صبح نخوابید و صبح گفت خواهر برویم از دلشان در بیاوریم.»

فرمانده و مسئولش در پادگان مشهد که او در آنجا دوران سربازی‌اش را سپری کرده بود، می‌گفت: «از زمانی که مساوات به اینجا آمد، با قرآن، پادگان را متحول کرد او از مداحان مسجد حضرت رسول(ص) بود و صدایش به هنگام قرائت دعای کمیل هنوز در گوش همه کسانی است که در آن مسجد به لحن زیبای او گوش فرا می‌دادند.»

شهید بهرام مساوات، 17 خرداد 1363 در منطقه بانه، خلعت زیبای شهادت را بر تن کرد و پیکرش در قطعه 27 بهشت زهرای تهران آرام گرفت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: