کد خبر: 4004788
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۳
نماینده ولی فقیه در استان گلستان؛
نماینده ولی فقیه و امام جمعه گرگان گفت: تقریب، همگرایی و همدلی مسلمین مهم‌ترین زمینه‌ای است که می‌تواند تمدن بزرگ اسلامی را به وجود آورد.

به گزارش خبرنگار ایکنا، آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی، امام جمعه گرگان طی سخنانی در همایش بین‌المللی «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی» اظهارکرد: دشمنان قسم خورده دین و سلطه‌گران جهانی با تمسک به تجربه تاریخی، قصد دارند تا با تحریک مذاهب، اقوام و فرق اسلامی به اصل دین ضربه زده، در هدف نهایی بساط دین را از سرزمین‌های اسلامی جمع کنند.

وی با اشاره به مقالات ارائه شده در این همایش گفت: در مقالات ارائه شده، به این همایش فاخر، مسائل بسیار خوبی مطرح شده است. معارف و مبانی اسلامی، زمینه‌های بسیار گسترده‌ای را برای تمدن اسلامی و بشری در جهان به وجود آورده است که نمود تاریخی آن در زمینه‌های مختلف قابل مشاهده است.

استاد حوزه علمیه گلستان معارف اسلامی، تولید اخلاق و مبانی اسلامی را ریشه و اساس تمدن اسلامی برشمرد که در زمینه مناسب می‌تواند منشأ یک تمدن بزرگ باشد، اظهارکرد: تقریب، همگرایی و همدلی مسلمین مهم‌ترین زمینه‌ای است که می‌تواند این تمدن را به وجود آورد.

آیت‌الله نورمفیدی با تأکید بر اینکه عقلانیت ریشه همدلی و تقریب بوده، این دو از مسائل بسیار مهم است، گفت: تمدن اسلامی زمانی می‌تواند پا گرفته، رشد کند و گسترده و فراگیر شود که خود را آراسته به این مفاهیم نماید.

وی با اشاره به اینکه مسئله تقریب از دیرباز در میان علمای اسلامی مطرح بوده است، افزود: تقریب از جمله مسائلی است که باید همیشه و همه اندیشمندان اسلامی، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و متفکران اسلامی بر روی آن کار کنند تا به صورت یک فرهنگ نهادینه و همگانی شود.

امام جمعه گرگان ضمن بررسی تقریب را از جهات علمی و اجتماعی، بیان کرد: مسئله تقریب، باید از نظر علمی در زمینه‌های مختلف فقهی، کلامی، حدیثی و ... بررسی و ناظر به مسائل اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله نورمفیدی با اشاره به اینکه همه مسلمین و مذاهب اسلامی رسیدن به امر خدا و کسب رضا و مشیت الهی را هدف قرار داده‌ایم، اظهارکرد: در بسیاری از موارد در راه‌ها و طرق کسب رضای الهی اختلافات زیادی وجود ندارد و در اصل قضیه نیز همه می‌خواهیم به سنت رسول خدا(ص) و ظواهر قرآن عمل کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان به مقوله اجماع که مورد اتفاق علمای اسلامی است، اشاره کرد و گفت: هیچ مسلمانی نمی‌تواند عقل را که در آیات الهی تأکیدات فراوانی بدان صورت گرفته، مورد مناقشه قرار دهد.

وی ضمن اشاره به آیه «الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِکَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ» (الزمر/۱۸) با بیان اینکه اختلافات مسلمانان چیزی نیست که ما را در مقابل هم قرار دهد، اظهار کرد: اگر عقلانیت محور قرار گیرد، راه روشن خواهد بود؛ چرا که نشانه هدایت الهی و عقلانیت این است که انسان هیچ وقت خود را محصور تفکرات شخصی‌اش نکند.

نماینده‌ ولی فقیه در استان گلستان در ادامه به تفاسیر مختلف آیه مذکور اشاره کردو افزود: باید همه اندیشمندان اسلامی بنشینند و حرف بزنند و استدلال کنند؛ این هم اندیشی‌ها اختلافات و خشونت‌هایی را که دشمنان اسلام ایجاد می‌کنند، برطرف خواهد کرد.

وی به سابقه تاریخی هم اندیشی آیت‌الله‌العظمی بروجردی و شیخ شلتوت اشاره و خاطرنشان کرد: آیت‌الله‌العظمی بروجردی با شناختی که به تاریخ اسلام و مذاهب اسلامی و نسبت به فعالیت و مقاصد شوم سلطه‌گری قدرت‌ها و حکومت‌ها در ضربه زدن به ممالک اسلامی داشتند؛ همواره بر اهمیت تقریب مذاهب اسلامی تاکید داشتند.

امام جمعه گرگان به پیشتازی علمای اسلام از جمله شیخ شلتوت در تقویت وحدت اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: عقلانیت پایه و اساس تقریب و چراغ روشن و راهگشا برای انسان است؛ اگر دست و پای عقل را ببیندیم جمود حکم فرا خواهد شد و نتیجه آن حق مطلق پنداری خود و دیگران را باطل مطلق دانستن خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به جنگ‌های مذهبی جهان اشاره کرد و گفت: در پشت پرده جنگ سی ساله مسیحیت، قدرت‌ها و دول اروپایی و مخالفان دین حضور داشتند؛ اینان متعصبان مسیحی را برای رسیدن به مطامع خود تحریک می‌کردند؛ تا با این شیوه بساط دین، حکومت و سیاست را جمع کنند.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان با تاکید بر اینکه دشمنان دین، نقشه شوم و تجربه تاریخی خود را در غرب آسیا و مناطق اسلامی دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: اگر مسلمانی به هوش نباشد و در میدان دین‌ستیزان بازی بخورد، از دین خارج است؛ کسی که در توطئه دشمن قسم خورده مسلمانان، نقشی را در منطقه ایفا می‌کند، در اصل از اسلام خارج شده است.

وی تقریب و عقلانیت را پیش شرط احیای تمدن اسلامی دانست و تصریح کرد: سلطه‌گران غربی برای منطقه غرب آسیا نقشه‌های مختلفی کشیده‌اند؛ در نظر دارند با تحریک مذاهب، اقوام و فرق اسلامی به اصل دین ضربه زده، در هدف نهایی بساط دین را از سرزمین‌های اسلامی جمع کنند.

آیت‌الله نورمفیدی در بخش پایانی سخنان خود به برخی از اشتراکات فقهی مذاهب اسلامی اشاره کردو گفت:مسلمانی که امروز حس نکند که دشمنان قسم خورده مسلمین به جان اسلام افتاده، باید در مسلمانی او شک کرد؛ چرا که مومن باید زیرک باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: