کد خبر: 4007017
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۸
حجت‌الاسلام قرائتی در جشنواره مدهامتان:
حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی با اشاره به اهمیت ارایه تفاسیر به‌روز و کاربردی از قرآن کریم، خواستار راه‌اندازی نهضت تفسیر شد و تاکید کرد: آنچه اهمیت دارد ارایه تفسیر موجز در قرائت قرآن است.

حجت‌الاسلام قرائتی

به گزارش ایکنا، آیین اختتامیه چهاردهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان، ۲۹ مهرماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز، حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی، رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد کشور، تنی چند از مسئولان استانی و نفرات برتر این دوره از مسابقات برگزار شد.

قرائتی، در این مراسم طی سخنانی با اشاره به اینکه برای طرح و تفسیر آیات قرآن باید روشی موجز، ساده و در عین حال کاربردی را به کار بست، اظهار کرد: این مسئله اهمیت بسزایی دارد، چراکه یکبار برای سخنرانی به دانشگاه تربیت مدرس دعوت شدم؛ کسانی که جلو نشسته بودند تقریباً همه دکترای مدیریت داشتند و ردیف‌های بعدی را دانشجویان و کارمندان دانشگاه تشکیل می‌دادند. در آنجا ضمن قرائت آیه «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا» تصمیم گرفتم نگاه مدیریتی به این آیه را مطرح و تفسیر کنم. می‌دانیم که مدیران در هر سطح بخش‌نامه صادر می‌کنند و اساسا یکی از کارهایشان همین است، این بخش‌نامه باید اصولی در نوشتن داشته باشند تا کامل باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز در ادامه با همراهی و همخوانی متسابقان حاضر در آیین اختتامیه چهاردهمین مسابقات مدهامتان، به قرائت آیه شریفه ۵۶ سوره «احزاب» پرداخت و گفت: خداوند در این آیه می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا» (خدا و فرشتگانش بر پیامبر درود مى‏‌فرستند، اى کسانى که ایمان آورده‏‌اید بر او درود فرستید و به فرمانش به خوبى گردن نهید)؛ همان طور که پیش‌تر اشاره داشتم هر بخش‌نامه مراحلی دارد و موضوع و عنوان بحث من نیز «اصولی درباره بخش‌نامه» است.

قرائتی افزود: اولین نکته آن است که اگر می‌خواهید بخش‌نامه صادر کنید نباید برفک داشته باشد، یعنی حرف دو پهلویی در آن وجود نداشته باشد. در آیه‌ای که خواندم «إِنَّ» یعنی حتما؛ مسئله دوم در صادر کردن یک بخش‌نامه آن است که اگر می‌خواهید مردم به آن عمل کنند اول باید خودتان عمل کنید. خداوند در این آیه به مردم نمی‌گوید به پیامبر(ص) صلوات بفرستید بلکه می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ» یعنی خدا و فرشتگان بر مردم صلوات می‌فرستند و بعد مؤمنان را خطاب قرار می‌دهد که به پیامبر(ص) صلوات بفرستید. این یعنی برای اثر کردن یک بخش‌نامه اول خودتان عمل کنید.

وی تصریح کرد: نکته سوم در صادر کردن یک بخش‌نامه و تأثیرگذاری آن، بیان این مسأله است که برای مردم بگوییم که مثلا کشور‌های پیشرفته و یا افراد فرهیخته یک رویکرد را اعمال کردند برای مثال ملائکه که کارشان عبادت است و جلوتر از ما هستند به پیامبر(ص) صلوات می‌فرستند آیا تو نمی‌خواهی بفرستی؟ نکته چهارم آن است که اگر مدیر می‌خواهد مردم به بخش‌نامه عمل کنند خودش باید بهتر از آن‌ها عمل کند، در این آیه «یُصَلُّونَ» آمده است که استمرار و مضارع است، یعنی خدا و ملائکه مداوما بر پیامبر(ص) صلوات می‌فرستند پس تو هم مدام صلوات بفرست. نکته پنجم نوع خطاب قرار دادن مردم است که در این مورد حدیث هم داریم که اسم مردم را با احترام بگویید. خداوند در این آیه می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا»، مردم با احترام خطاب شد و به صلوات فرستادن دعوت می‌شوند.

قرائتی گفت: نکته ششم آن است که بخش‌نامه باید جامع باشد، «صَلُّوا» یعنی با زبان صلوات بفرست و «وَسَلِّمُوا» یعنی با سلامت صلوات بفرست. پس بخش‌نامه مدیر باید در ظاهر و باطن سالم باشد. نکته هفتم آن است که از مردم بخواهید که دلی به بخش‌نامه عمل کنند نه از روی اجبار و زور چنانچه خداوند در این آیه فرمود: «تَسْلِیمًا» یعنی عالمانه و عاشقانه تسلیم امر خداوند شدن.

وی ادامه داد: با این نگرش و تفسیر خطاب به مدیران بخش‌نامه کننده باید گفت که اولاً بخش‌نامه شما باید بدون برفک باشد، در وهله بعد باید خودتان قبل از مردم عامل به عمل باشید، نمونه و الگو‌های بهتر را بیاورید، با احترام مردم را خطاب کنید، در ظاهر و باطن یکی باشید، از مردم بخواهید با از روی دل و با علاقه عمل کنند.

در ادامه حجت‌الاسلام قرائتی خطاب به حاضران در آیین اختتامیه چهاردهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان، خواستار آن شد تا این آیه را دوباره با یکدیگر و ثواب صلوات آن را به حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) تقدیم کنند.

وی در بخش دیگری از مباحث خود خطاب به متسابقان چهاردهمین دوره از مسابقات مدهامتان گفت: اگر قرآن را حفظ کنید خوب است، در قرآن آمده است: «فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ»؛ بنابر این حفظ قرآن خوب است و نعمتی بسیار مهم محسوب می‌شود، اما کسانی هستند که شاید تیزهوش برای حفظ قرآن نباشند پس می‌توانند ممارست در قرائت قرآن داشته باشند، برخی نیز حفظ می‌کنند و بعد‌ها یادشان می‌رود، بنابراین حفظ واجب نیست ممارست و خواندن قرآن اهمیت دارد.
 
قرائتی با اشاره به اهمیت استفاده از تفسیر قرآن کریم گفت: بهترین تفسیر برای شما تفسیر نمونه است، آیات در این تفسیر باز می‌شوند، بهتر است با سوره‌های کوچک آغاز کنید و امروز برادران روحانی باید کمر به تفسیر قرآن ببندند. من را به عنوان شاهد قبول کنید که در کل چهل سال فعالیت برنامه تفسیر که تلویزیون داشتم اولا یک شب تعطیل نشده است. قرآن سفره دانش است و همیشه مطلب دارد.

وی با بیان اینکه هر کدام از دانشکده‌های ما یک کتاب تفسیر قرآن داشته باشد، گفت: در مسیر قرآن نباید توقف کرد. امروز شما که در مسابقات شرکت داشتید کار خوبی کردید به شرطی که توقف نکنید. باید آیات قرآن را بروز تفسیر کرد، قرآن باید سر سفره ما بیاید، باید نهضت تفسیر راه‌اندازی شود.
انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: