کد خبر: 4008432
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
در نشست فصلی مدیران اتحادیه‌های استانی بیان شد؛

طی نشست مشترک اعضای هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت با مدیران عامل اتحادیه‌های استان‌ها، درخواست‌هایی چون پیگیری بیمه فعالان قرآنی و اجرای آن، راه‌اندازی صندوق مستقل بیمه و خدمات فعالان قرآنی درون اتحادیه، مشکلات ثبت‌نام در سامانه حمد و حل مشکل مالیات مؤسسات مطرح شد.

اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترتبه گزارش خبرنگار ایکنا، دومین نشست مشترک اعضای هیئت‌مدیره و بازرسی اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت با مدیران عامل اتحادیه‌های قرآنی ـ مردمی استان‌ها امروز، پنجم آبان‌، به صورت حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و همچنین به صورت غیرحضوری در فضای مجازی، برای مدیرانی که امکان حضور نداشتند، در سالن اجتماعات سازمان دارالقرآن الکریم برگزار شد.

این برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن آغاز شد و سپس محمد انجم‌شعاع، مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت، به ارائه گزارش یکساله از عملکرد اتحادیه پرداخت.

وی با ذکر اینکه پس از انتخاب هیئت‌مدیره اتحادیه، نخستین جلسه در همین سازمان دارالقرآن برگزار شد، اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام‌ شده در بیست و سوم آذر، اتحادیه ثبت رسمی و نیز امکان افتتاح حساب و مراحل قانونی و تعاملات برقرار شد. در این مدت بیشترین تلاش برای تعامل با دستگاه‌های مختلف فراهم شد تا بتوانیم از ظرفیت ساختارهای حاکمیتی استفاده کنیم. در این راستا 16 جلسه هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری (غیر از جلسه فوق‌العاده صبح امروز) با 122 مصوبه برای هدایت بهتر امور قرآنی کشور، با توجه به وظایفی که برعهده اتحادیه در اساسنامه است، تصویب شد.

انجم‌شعاع با اشاره به مکاتبات انجام‌شده و مهمترین آن‌ها، گفت: مهترین آن مکاتبه با مقام معظم رهبری بود. همچنین 11 مکاتبه با رئیس مجلس شورای اسلامی، فراکسیون قرآن و عترت و کمیسیون فرهنگی و کمیسیون اقتصادی در مجموعه قوه قانونگذاری داشتیم. علاوه بر این مکاتبه‌ای در دوره ریاست‌جمهوری گذشته انجام شد و نیز مکاتباتی با دستگاه‌های مربوطه چون سازمان دارالقرآن و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت.

مدیرعامل اتحادیه کشوری موسسات قرآنی بیان کرد: دو تفاهم‌نامه درباره مشکل مکانی مؤسسات بود که یکی به سازمان تبلیغات اسلامی و دیگری به سازمان اوقاف و امور خیریه ابلاغ شد تا طی تفاهم‌نامه با اداره‌کل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی بتوانیم از ظرفیت هیئات مذهبی برای مشکل مکانی مؤسسات استفاده کنیم. بیست درصد اتحادیه‌های استانی این تفاهم‌نامه را اجرا کرده‌اند. این امر فرصتی برای پیوند میان قرآن و عترت است. در این راستا طی همکاری مرکز قرآنی و معاونت فرهنگی سازمان اوقاف از فضای بقاع متبرکه برای حضور مؤسسات و انجام کارهای قرآنی استفاده شد. این تفاهم‌نامه به مدت دو سال و در راستای ظرفیت 200 بقعه متبرکه اجرا می‌شود، اما اتحادیه‌های استانی هنوز وارد تفاهم اجرایی نشده‌اند.

انجم‌شعاع اظهار کرد: قرارداد بعدی با ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن کریم بود که طی آن تفاهم‌نامه‌ای برای تربیت هزار و 240 مربی منعقد شد که قریب به اتفاق استان‌ها در این طرح حضور یافتند جز چهار استان، که از ابتدا درگیر این موضوع نشدند و دو استان که نتوانستند شرکت ‌کنند و در آینده‌ای نزدیک قسط دوم را دریافت خواهند کرد و عملکرد خوبی نیز در حوزه تربیت‌معلم داشته‌اند.

مدیرعامل اتحادیه کشوری با اشاره به تفاهم‌نامه سه‌جانبه اتحادیه کشوری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی در برخی از موارد، اظهار کرد: در موضوع تفاهم‌نامه با دو دستگاه حاکمیتی، منهای بحث‌های اجرایی، بحث واگذاری بخش قابل توجهی از صدور فرایند مجوز مؤسسات قرآنی مطرح است. هرچند ما تمایل داریم که تمام فرایند به اتحادیه‌ واگذار شود و فقط صدور مجوز و پروانه فعالیت با دستگاه حاکمیتی باشد و دوستان سازمان دارالقرآن استقبال بهتری از این موضوع کردند و اخیراً طی نامه‌ای به شورای توسعه فرهنگ قرآنی خواسته شد که این مجوز به اتحادیه واگذار شود و امیدواریم که در آینده نزدیکی بتوانیم اقدامات مثمرثمرتری را انجام و نیز فرایند صدور مجوز را در اختیار اتحادیه‌های استانی قرار دهیم.

وی ادامه داد: از جمله اقدامات عمومی انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت ایزایران بود که طی آن بهره‌مندی از تخفیف برخی فروشگاه‌ها وجود دارد. در این راستا 12 استان پاسخ داده‌اند تا از خدمات تخفیف فروشگاهی بهره‌مند شوند و مجموعه‌های بزرگ چون راه‌آهن و کمیته امداد و برخی از دستگاه‌های مشابه از آن بهره‌مند شده‌اند؛ هر چند الزامی به استفاده از آن نیست، اما قابل ارائه است.

به گزارش ایکنا، انجم‌شعاع با ذکر اینکه مهمترین اعتباراتی که داشتیم و موجب شد که چرخه متوقف‌ شده اتحادیه و مؤسسات رونق بگیرد، تفاهم‌نامه‌ای بود که با همکاری دو اتحادیه قبلی با مدیرعاملی آقایان حسن محمدی و رحیم قربانی منعقد شد، اظهار کرد: مجموع این اعتبار سه میلیارد تومان بود که در اختیار اتحادیه‌ کشوری قرار گرفت و یک میلیارد و 800 میلیون تومان در اختیار استان‌ها قرار گرفت که قسط سوم برخی از استان برابر مصوبه هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری پرداخت شد (به جز به سه استان سایر استان‌ها در راستای تفاهم‌نامه‌ها به خوبی کارهایی را انجام دادند و این اعتبار تسویه شد). همچنین یک میلیارد و 200 میلیون تومان باقی مانده بود که در جلسه فوق‌‌العاده امروز تصمیم گرفته شد که شنبه فراخوانی برای استان‌ها در راستای تولید برخی از محصولات مولتی‌مدیا منتشر شود.

وی با تأکید بر اینکه تقریباً بالای 60 تا 70 درصد این اعتبار در اختیار استان‌ها قرار گرفته است، ادامه داد: البته از این سه میلیارد تومان، هزینه‌های ستادی را برای اتحادیه کشوری حساب نکردیم. همچنین دو تفاهم‌نامه جدی در دستور کار است که اولین و مهمترین آن خیلی طول کشید، بحث راه‌اندازی دیجی‌آرا(سامانه شبکه توزیع و عرضه محصولات قرآنی و عترتی) است که همه مؤسسات را در بر می‌گیرد و تا پایان سال 1400 این سامانه به نتیجه می‌رسد و ثبت می‌شود. برنامه دیگر توجه به بیمه معلمان قرآن و خانه‌های قرآن زیر 20 هزار نفر است. در نظر داریم که بحث بیمه فعالان قرآنی و مالیات را به صورت اساسی از طریق قوه تقنینی دنبال کنیم.

انجم‌شعاع اظهار کرد: از اعتبارات باقی‌مانده سال 98 شورای توسعه فرهنگ قرآنی، رقم قابل توجه 564 میلیون تومان باقی مانده بود که با نظر کمیته تخصیص اعتبارات و اعضای هیئت مدیره اتحادیه کشوری برای مؤسسات قرآنی دارای شعب حفظ محور هزینه شد. در این راستا دو بار از استان‌ها استعلام شد تا مؤسسات دارای این شرایط معرفی شوند و در نتیجه مجموعه مؤسسات جامعةالقرآن و بیت‌الاحزان و مهد قرآن مرکزی و مجموعه جوادالائمه(ع) از این اعتبار بهره‌مند شدند. بسیاری از حافظان تربیت‌شده و آمارهایی که در مورد تربیت حافظان قرآن داده می‌شود، حاصل زحمات مؤسسات قرآنی است. بنابر این با توجه به اعتراضاتی که در این باره وجود داشت تأکید می‌کنم که این اعتبار بنابر مصوبه شورای توسعه و کمیته تخصیص اعتبارات برای مؤسسات قرآنی دارای شعب با محوریت حفظ قرآن هزینه شد.

وی به بهره‌مندی استان‌ها از امتیاز وام رسالت، که در دوره اتحادیه قبلی تشکل‌های قرآن و عترت کشور نزد بانک رسالت سپرده‌گذاری شده بود، خبر داد و گفت: این امتیاز در اختیار استان‌ها قرار گرفت و به 18 استان تا اول آبان‌ 1400 امتیاز وام تعلق گرفت، اما 13 استان هنوز مشکل افتتاح حساب یا تغییر و تحولات حقوقی ثبت نشده مواجه هستند که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک رفع شود تا سایر استان‌ها نیز از این امتیاز بهره‌مند شوند.

انجم‌شعاع با اشاره به انتخاب حجت‌الاسلام رضوانی به عنوان نماینده‌ای در اتحادیه کشوری برای پیگیری مشکل آب، برق و گاز مؤسسات قرآنی و بهره‌مندی از قانون معافیت قبوض و پیگیری بیمه فعالان قرآنی، تصریح کرد: مشکلی که بعدها گریبان مؤسسات را خواهد گرفت سهم 23 درصد کارفرما از بیمه است که در نظر داریم با استفاده از یکی دو قانون به این موضوع بپردازیم و طی رایزنی با وزیر کار و تعاون این مشکل حل شود یا در مورد بیمه بتوانیم از طریق برگزاری جلساتی با سازمان تأمین اجتماعی و ابلاغ قانونی در این زمینه همکاری‌ کنیم.

مدیرعامل اتحادیه کشوری بیان کرد: توانمندسازی اقتصادی مؤسسات با موضوع مشاغل خانگی است و امیدواریم راهی پیدا کنیم تا مؤسسات قرآنی به بودجه دولتی وابسته نباشند. در خصوص استان‌ها و تشکیل مجامع عمومی در آنها باید گفت که اگرچه مسئولیت پیگیری این کار با اتحادیه کشوری نیست اما به دلیل اینکه تکلیف را اعضای هیئت‌مدیره گذاشته بودند، برگزاری مجامع استانی پیگیر شد و ماحصل آن پیوستن مدیران عامل جدید به جمع ماست. همچنین چند استان آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، قم، قزوین، تهران و مرکزی نیز تاکنون نتوانسته‌اند، مجمع عمومی اتحادیه‌هایشان را برگزار کنند، اما در تمامی استان‌ها مجامع برگزار شده و مجامعی نیز چون کرمان و خراسان رضوی دچار مشکلاتی هستند و قرار شده است که مجمع آن در زمان دیگری برگزار شود.

انجم‌شعاع اضافه کرد: از جمله اقدامات دیگر، راه‌اندازی تیم حقوقی در دفتر اتحادیه است که هنوز استقبال نشده است. در این زمینه رسول فلاح‌زرگران، حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری، مسئولیت پاسخگویی به مشکلات حقوقی و راهنمایی برای حل مشکلات حقوقی را عهده‌ دارند و سامانه حقوقی برای پاسخگویی به موضوعات حقوقی راه‌اندازی شده است. سازمان دارالقرآن نیز حمایت‌ 200 میلیون تومانی را به استان‌ها و اتحادیه کشوری برای هزینه‌های ستادی اتحادیه‌ها تخصیص داده است.  

به گزارش ایکنا، در ادامه این جلسه مرتضی طلایی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه کشوری به انسجام و تعامل، هماهنگی و وفاق بین اعضای هیئت‌مدیره اشاره کرد و گفت: اکثر اعضای هیئت‌مدیره پیگیر مسائل مرتبط با استان‌ها هستند و اقدامات خوبی انجام شده است و در دولت گذشته نیز با وجود همه محدودیت‌ها و مشکلات، مکاتبات و همکاری‌هایی انجام شد و دوره فعلی نیز دوره گذار است، چراکه در این دولت هنوز به ثباتی دست پیدا نکرده‌ایم و امیدواریم که در دولت جدید شاهد رویکرد نوین در توجه به امر قرآن و جامعه قرآنی باشیم.

وی ادامه داد: در این اتحادیه که یک سال از فعالیت آن گذشته است، هنوز اعتباری از جایی دریافت نکرده‌ایم، بلکه این اعتبارات از مجموعه آنچه بوده است که در اختیار دو اتحادیه قبلی قرار داشت و در حال حاضر هر دو اتحادیه قبلی مشغول طی فرایند تسویه هستند. امیدواریم دستگاه‌های قرآنی با تعامل بیشتر، از اتحادیه کشوری و مؤسسات قرآنی ـ مردمی حمایت کنند.

بخش دیگر این مراسم ارائه گزارش مدیران عامل اتحادیه‌های استانی، بیان درخواست‌ها و نقدها و پیشنهادهایشان و نیز پاسخ مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه بود که اهم آن بدین شرح است:

 • پیگیری بیمه فعالان قرآنی
 • مشکل ثبت‌‌نام در سامانه حمد
 • کمیته طرح و برنامه اتحادیه کشوری مؤسسات برای ابلاغ آیین‌نامه و بخشنامه و تفاهم‌نامه متحدالشکل به استان‌ها دقت کنند.
 • حل مشکل مالیات مؤسسات و تهیه دفاتر مالیاتی و هزینه‌هایی که گریبان مؤسسات را گرفته است.
 • تفاهم‌نامه با سازمان اوقاف و امور خیریه به منظور بهره‌مندی از فضای بقاع متبرکه در استان‌ها خوب است اما باید مشکل مکان مؤسسات به صورت ریشه‌ای تر حل شود.
 • پیشنهاد به مجلس شورای اسلامی برای افزودن نام مؤسسات قرآنی به منظور بهره‌مندی از ظرفیت اراضی ﻛﻪ ﺑﺎ ﻛﺎرﺑﺮی ﻣﺬﻫبی ﻳﺎ ﻓﺮﻫﻨگی و پیگیری این امر از سوی سازمان مسکن و شهرسازی
 • به دنبال تعدد تفاهم‌نامه‌ها نباشیم.
 • اتحادیه‌های قرآنی استان‌ها طی ابلاغ وزارت کشور به استانداری‌ها به عنوان مرجع رسمی فعالیت‌های قرآنی در استان‌ها معرفی شوند.
 • چرایی عدم به‌کارگیری نیروهای قرآنی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش
 • پیگیری قول وزیر برای تغییر ساختار و تغییر نام صندوق اعتباری فرهنگ و هنر به صندوق اعتباری فرهنگ و فعالان قرآن و عترت باشید
 • چرا مسئولان امور قرآنی مربوطه در جلسه امروزه و برای پاسخگویی به سؤالات مدیرعاملان 31 استان و بخش مردمی حضور نیافتند؟
 • تطبیق طرح برنامه‌های استانی با اسناد بالادستی و تلاش بر میزان همخوانی آن‌ها با طرح‌های کشوری و ملی برای اخذ اعتبار
 • پیگیری نحوه برگزاری مقطع پیش دبستانی در موسسات
 • صدور بیانیه نشست امروز مدیران عامل و انتظارات و توقعات و چالش‌ها
 • راه‌ا‌ندازی صندوق ذخیره حمایت از فعالان قرآنی کشور در اتحادیه کشوری
 • ایجاد سازوکار حق عضویت گرفتن از مؤسسات

در ادامه این نشست فصلی و در نوبت بعد از ظهر، عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی، سخنرانی داشت، همچنین کارگاه اصول و فنون مدیریت با تدریس وحید ناصحی‌فر، نویسنده کتاب مدیریت چریکی و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، مدیریت بازاریابی، مهارت‌های مدیریت حرفه‌ای رفتار و تحول سازمانی و همچنین دوره کار گروهی و تیم‌سازی با تدریس محمودزاده برگزار شد.

انتهای پیام
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: