کد خبر: 4030323
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳

استاد تمام پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله درباره دلایل لرزش بامداد پنجشنبه تهران در پی زلزله کاشان، توضیحاتی ارائه کرد.

در انتهای الوندبه گزارش ایکنا، مهدی زارع، استاد تمام پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله با حضور در برنامه در انتهای الوند که از شبکه دوم سیما پخش شد، اظهار کرد: زلزله 4.9 ریشتری که 5 بامداد پنجشنبه رخ داد، جنوب کویر نمک قم را لرزاند و با اینکه 160 کیلومتر با تهران فاصله داشت، اما خیلی از افراد این لرزش را در تهران حس کردند. این لرزش به‌ویژه در آپارتمان‌هایی با طبقات بالاتر حس شد و این پرسش وجود دارد که چرا این زلزله تهران را نیز لرزاند؟

وی با اشاره به کانون این زمین‌لرزه در کاشان و قم بیان کرد: در جاهایی از شهر تهران خاک نرم و آبرفت ضخیم وجود دارد و همین مورد می‌تواند موجب تشدید زلزله شود. همچنین، ساختمان‌های بلندمرتبه در طبقات بالاتر بیشتر این لرزش را احساس می‌کنند.

استاد تمام پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله تأکید کرد: کاشان از مناطق لرزه‌خیز ایران است و در مجاورت این شهر، ویرانه‌های باستانی وجود دارد که در هزاره سوم قبل از میلاد، یک تمدن نابود شده و گسل فین نیز امروز دیگر در شهر کاشان قرار دارد. شدت زمین‌لرزه در احساس این زلزله در تهران نیز مؤثر است اما با توجه به بزرگی این زلزله، پنج درصد از مردم لرزش‌ها را حس کردند.

زارع گفت: 30 دی‌ماه سال 68 زلزله‌ای در فیروزکوه در 130 کیلومتری تهران رخ داد که بزرگی آن 5.9 بود و ساعت این زلزله خیلی شبیه زلزله اخیر است و بامداد 30 ام رخ داد. من این زلزله را در همان سال به شدت حس کردم و گسل‌ها در این بخش زیاد است.

استاد تمام پژوهشگاه بین‌‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله افزود: وقتی زلزله‌ای اطراف تهران رخ می‌دهد حتی در 130 کیلومتری می‌تواند تهران را بلرزاند. سیستم‌هایی وجود دارد که چهار ثانیه زودتر هشدار پیش‌هنگام بفرستید که موج اولیه در راه است و معمولا موج ثانویه مخرب و برشی است. سیستم هشدار پیش‌هنگام می‌تواند 20 ثانیه پیشتر اعلام کند و شهرداری تهران در این زمینه پیشگام است و وزارت نیرو نیز از سال 93 این موضوع را دنبال کرده و شبکه گاز نیز پیگیر این سیستم است، اما متأسفانه در 10 سال هنوز این سیستم را استفاده نمی‌کنیم.

زارع گفت: سوم بهمن‌ماه سال 1287 شمسی زلزله‌ای در دشت سیلاخور بین بروجرد و درود رخ می‌دهد و هست هزار تن کشته می‌شوند. 113 سال پیش تا یک هفته بعد، دولت مرکزی نمی‌دانست در این بخش زلزله آمده و مردم کشته شده‌اند و در نهایت با پیغام‌ها و اخبار فهمیدند که اینجا از بین رفته است. گسل جوان زاگرس پتانسیل رخدادهای مختلف را دارد و باید از سیستم اطلاع‌رسانی کهن فاصله بگیریم.

وی بیان کرد: زلزله‌های دم صبح و نیمه‌شب هولناک‌تر است و آسیب بیشتری دارند اما دلیل خاصی ندارد و بسیاری از زمین‌لرزه‌های مخرب از 10 تا 14 اتفاق افتاده که البته درصد آسیب جانی این زلزله‌ها به دلیل زمان وقوع، کمتر است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: