کد خبر: 4030559
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۵
انسیه خزعلی:

معاون امور زنان و خانواده با تأکید بر اینکه محرومیت‌هایی که به زنان و بلکه اسلام و مسلمین تحمیل شده از اسلام نیست، گفت: تلاش داریم زنان را برای زنان به میدان بیاوریم.

زنان را برای زنان به میدان می‌آوریم

به گزارش ایکنا، به نقل از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، اعضای ستاد بزرگداشت مقام زن و روز مادر با حضور در حرم مطهر امام راحل(ره) با  آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی تجدید میثاق کردند.

در این تجدید میثاق، انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه امام خمینی(ره) زمینه بروز توانمندی را برای همه زنان فراهم کرد،‌ گفت: ما نیازمند چنین نگاهی هستیم که ضمن اینکه نقش و جایگاه واقعی زن در خانواده را بشناسد، در شرایط بحرانی جمعیت، از فعالیت‌های زنان در عرصه‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی حمایت کند.

معاون رئیس جمهور تأکید کرد: امام خمینی(ره) به زن‌ها جان بخشید و هویت داد و زمینه ظهور و بروز استعداد و توانمندی‌های آنها در ایران و بلکه جهان فراهم کرد؛ امامی که فرمود «من شما [بانوان] را به رهبری قبول دارم»(صحیفه امام، جلد ۷، صفحه ۱۳۲) و نهضت را مدیون زن‌ها می‌دانست؛ امامی که زن را منشأ خیرات می‌دانست و معتقد بود باید زن‌ها در امور اساسی و مقدرات مملکت مشارکت کنند. وصیتنامه سیاسی  ـ الهی امام پر از این نکات زیبا و آموزه‌هایی است که خصوصا در زمینه زنان باید روی آن کار جدی شود.

خزعلی تصریح کرد: امام خمینی(ره) تأکید می‌کنند محرومیت‌هایی که به زنان و بلکه اسلام و مسلمین تحمیل شده از اسلام نیست و آنقدر زمینه فعالیت و بروز و ظهور زنان را باز می‌کنند که جز مواردی که به شأن، عفاف و حریم آنها خدشه‌ای وارد شود هیچ محدودیت و انحصاری قائل نمی‌شود. امام با این نگاه زن‌ها را به میدان آورد و زمینه فعالیت آنها را فراهم کرد.

وی یادآور شد: همین امر را مقام معظم رهبری تأکید می‌فرمایند که من هیچ محدودیتی برای فعالیت زنان قائل نیستم، الّا اینکه معتقدم باید مسئله عفاف و خانواده را حفظ کنند. دو رکنی که می‌تواند هویت اساسی زن را حفظ کند و حافظ حریم زن، توانمندی‌ها، قدرت و تأثیرگذاری زن و حفظ گوهرهای ناب وجودی زن باشد. لذا در همه زمینه‌هایی که زن می‌تواند فعالیت کند و قدرت و قوّت خود را به منصه ظهور برساند، از پشتیبانی امام و رهبری بهره‌مند شد و ما امروز آمده‌ایم تا قدرشناسی کنیم از اینکه این امام راه را برای ما باز و زمینه بروز توانمندی را برای همه زنان فراهم‌ کرد.

خزعلی افزود: روزی که امام تازه به قم آمده بودند شاید یک نوجوان ۱۵ ساله بودم. خدا رحمت کند همسر گرامی ایشان را که یار وفادار و همراه صدیق امام بودم. وقتی که خواستم از منزل خارج شوم امام را سر سجاده دیدم و احساس شعفی که از پشتیبانی‌ها و حمایت امام از زنان داشتم، خدمت ایشان رفتم و گفتم ما خانم‌ها چه کنیم که دینمان را به انقلاب ادا کنیم؛ این نعمت بزرگی که به ما داده‌اید و ما را از طاغوت رها و زمینه رشد ما را فراهم کرده‌اید. ایشان لبخندی زدند و فرمودند شما اگر دو فرزند صالح به این جامعه تحویل دهید، دینتان را ادا کرده‌اید.

وی ادامه داد: یعنی امامی که از یک سو فعالیت اجتماعی، نظامی و حرکت‌های علمی، پژوهشی و سیاسی زنان را ترغیب و تشویق می‌کنند، از سوی دیگر به این نکته مهم، نقش سازنده، مزیت نسبی و اعتمادی که خلقت به زن کرده و نقش مهمی که زن در پایداری نسل و سازندگی انسانیت به دوش دارد، توجه می‌دهند. این به معنای نگاه همه سویه، دارای همه ابعاد و به دور از افراط و تفریط است. الآن چقدر ما نیازمند چنین نگاهی هستیم که ضمن اینکه نقش و جایگاه واقعی زن در خانواده را بشناسد، در شرایط بحرانی جمعیت، از فعالیت‌های زنان در عرصه‌های گوناگون سیاسی و اجتماعی حمایت کند.

خزعلی اظهار کرد: معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری سعی بر این دارد که زنان را برای زنان به میدان بیاورد؛ هم در عرصه‌های خانوادگی و حمایت‌هایی که باید خود زنان از زنان داشته باشند و آسیب‌هایی که متوجه جامعه زنان و خانواده آنها هست با همت خودشان برطرف شود، و هم در عرصه‌های توانمند سازی و ارتقاء علمی، فکری، روحی و رسیدن به موقعیتی که بتوانند روی پای خودشان بایستند و باری را از دوش جامعه بردارند؛ همان گونه که در زمان جنگ نشان دادند صبوری، استقامت و توانمندیشان را در مسیر احیای دین و تداوم انقلاب با تمام وجود به کار خواهند گرفت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: