مرتکبان فاجعه پیشاور از دین خارج هستند
کد خبر: 4041825
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۴
آیت‌‌الله فاضل لنکرانی:

مرتکبان فاجعه پیشاور از دین خارج هستند

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با اظهار انزجار نسبت به کشتار شیعیان در مسجد پیشاور پاکستان گفت: بی‌شک آن‌ها که این حادثه‌ فجیع را به وجود آوردند، از اسلام خارج هستند.

محمدجواد فاضل لنکرانی به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، آیت‌الله محمد جواد فاضل لنکرانی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه، 18 اسفند ماه در پایان درس خارج فقه در جمع شاگردان، فاجعه کشتار شیعیان مسجد پیشاور پاکستان را محکوم کرد و افزود: این افراد در نقطه‌ مقابل مسلمانان قرار دارند که عده‌ای مسلمان را در روز جمعه آن هم در حال نماز جمعه با این وضع فجیع و انفجار شدید به شهادت رساندند.

وی ادامه داد: مدتی بود این حوادث فروکش کرده بود اما مجدداً این حادثه تلخ رخ داد. ما با تمام خانواده‌های شهدای این حادثه فجیع اظهار همدردی کرده و از خدای تبارک و تعالی برای آنها صبر و اجر فراوان مسئلت می‌کنیم اما چند مطلب مطرح است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه افزود: یک مسلمان نمی‌تواند چنین کشتار فجیعی انجام بدهد اینها مسلم از دایره اسلام خارج هستند و دنیا هم باید این را بداند، البته ممکن است به حسب ظاهر اسم اسلام بر خودشان بگذارند، اما یقیناً مسلمان نیستند.

آیت‌الله فاضل لنکرانی، خلاصه کردن عامل این جنایات را در مباشرین آن اشتباه دانست و افزود: اشتباه امت اسلامی این است که عامل و عاملان را در مباشران خلاصه می‌کند، در حالی که این طرح‌ها و نقشه‌ها همه از مراکز اسرائیلی ـ آمریکایی بیرون می‌آید و این سخن بر اساس اعتراف خودشان است که گاهی در بعضی از موارد به آن اعتراف می‌کنند؛ اینکه داعش را خلق کردند اعتراف خود آنهاست.

لزوم هوشیاری مسلمانان

وی هوشیاری و بیداری مسلمانان را بسیار مهم دانست و ادامه داد: امروز بخشی از یهود و کفار با طراحی و توطئه‌‌چینی دنبال ایجاد نزاع و برادرکشی و به جان هم انداختن و قتل عام بین مسلمانان هستند لذا علمای اسلام باید بیدار باشند و مردم را بیدار کنند تا بدانند ریشه‌ این حوادث در کجاست.

آیت الله فاضل لنکرانی، ریشه این حوادث را بیرون از کشورهای پاکستان و افغانستان و بیرون از دایره مسلمانان عنوان کرد و گفت: این مسائل در یک مراکز دیگری طراحی می‌شود و این مسئله مهمی است که اگر به این مطلب توجه اساسی نکنیم نمی‌توانیم قضیه را درست تحلیل کنیم.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، وحدتی را که به برکت انقلاب و انفاس قدسی امام خمینی(ره) بین شیعه و سنی به وجود آمد را بسیار مهم دانست و افزود: عده‌ای در صدد هستند بگویند این وحدت یک امر موهوم به درد نخور و بلکه مضر برای شیعه است در حالی که اینگونه نیست چرا که وحدت مسلمانان به همان نحوی که امام فرمود به معنای تنزل از اعتقادات و تنزل از حقایق تاریخ نیست، وحدت این است که تمام فرقه‌های اسلامی، دشمن مشترک خود را بشناسند. وحدت این است که بدانند این گونه فجایع ناشی از همان دشمن مشترک است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه، مطالعه و دقت در چگونگی رفتار و گفتار در مقابله با این حوادث را مهم برشمرد و ادامه داد: اینکه یک جمعی در روز جمعه به شهادت رسند، یک مقام و فیض بسیار بزرگی است که نصیب شهدا شده، گرچه برای خانواده‌های آنها بسیار تأسف‌آور است و برای همه ما مصیبت بزرگی است، اما مسئله این است که ریشه مشخص باشد که از کجا، چنین حوادثی واقع می‌شود؟ 

آیت‌الله فاضل لنکرانی بروز این حوادث را سبب بیداری علمای اسلام دانست و گفت: دشمن بداند با این رفتارها مسلمان‌ها متحدتر می شوند، این حوادث سبب می‌شود مسلمان‌ها و علمای اسلام از این توطئه دشمن آگاهی یابند. طرح دشمن این است که جای دوست و دشمن را جابجا کنند تا مسلمان‌ها او را دشمن نپندارند و دوست خود بدانند.

شناخت دشمنان؛ رمز موفقیت امام(ره)

وی، یکی از رموز موفقیت امام را شناخت دشمنی دشمنان اسلام معرفی کرد و ادامه داد: امام راحل، یک سر سوزن هم در مقابل آنها عقب‌نشینی نکرد، اینکه کسی بگوید آمریکا امروز می‌خواهد یک خدمتی به کشورهای اسلامی کند، امری محال است و به هیچ وجه و در هیچ زمانی واقع نمی‌شود.

آیت‌الله فاضل لنکرانی ضمن محکوم کردن ارتباط برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس‌ با رژیم نامشروع اسرائیل گفت: اینها باید بدانند در تمام این خون‌هایی که در پاکستان و افغانستان ریخته می‌شود، شریک هستند. مگر اسرائیل می‌تواند با مسلمنان دوستی کند، این چه خیال خامی است؟ فکر می‌کنند به حسب ظواهر اگر یک رابطه‌ای برقرار شود، امکاناتی بیاید و رفاه ظاهری پیدا کنند موفقیت پیدا می‌کنند، اما آنها ریشه شما را خواهند زد. آنها می‌خواهند ریشه‌ کشورهای اسلامی و حکام اسلامی را بزنند و برایشان هم فرقی بین شیعه و سنی نیست. این حوادث باید ما را بیدار و هوشیار کند. 

آیت‌الله فاضل لنکرانی در پایان اظهار امیدواری کرد به برکت این خون‌ها اسلام و مسلمانان قوی‌تر شوند و هرچه زودتر شرّ دشمنان اسلام از مسلمانان کوتاه شود.

انتهای پیام
captcha