کد خبر: 4049159
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲

آموزش معنادهی به رنج در سیزدهمین شماره «پژوهش‌نامه روان‌شناسی اسلامی»

سیزدهمین شماره از دوفصلنامه «پژوهش‌نامه روان‌شناسی اسلامی» از سوی پژوهشگاه قرآن و حدیث منتشر شد.

به گزارش ایکنا، سیزدهمین شماره از دوفصلنامه «پژوهش‌نامه روان‌شناسی اسلامی» شش مقاله با عناوین «روا‏ن‏‌شناسی اسلامی؛ از پژوهش‏‌های ابتر به کوثر» به قلم سردبیر، «مدل مفهومی انسان کریم بر اساس منابع دینی» نوشته حامد قوام و سیدمهدی خطیب، «اثربخشی آموزش معنادهی به رنج با رویکرد یکپارچه توحیدی بر افزایش تاب‏آوری مادران دارای فرزند معلول شهر یزد» نوشته محسن عزیزی ابرقوئی و طوبی درون‏‏‌پرور، «مقایسه مفهومی پایگاه‏‌های شخصیت با مراتب نفسبر اساس رویکردهای فلسفی، عرفانی و تفسیری» به قلم زهرا علیمرادی و رضا مهکام، «پیش‏‌بینی بهزیستی اجتماعی بر اساس سبک زندگی اسلامی و مهارت‏‌های اجتماعی مردم شهر اصفهان: اثر مریم سراج‏‏زاده اصفهانی و حسینعلی مهرابی «درآمدی بر نظریه اریکسن و مطابقت آن با رویکرد اسلامی» نوشته محمد زارعی توپخانه، علی فتحی آشتیانی، مسعود جان بزرگی و علی زهیری هاشم‌‏‏آبادی و «رابطه جهت‌گیری دینی و خوش‌بینی با سازگاری اجتماعی در دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه» به قلم نوشین سلیمی و معصومه حیدریان است.
 
در بخشی از مقاله «مدل مفهومی انسان کریم بر اساس منابع دینی» آمده است: کرامت مفهومی اساسی در متون دینی، اخلاقی و روان‌شناسی است و مبنایی تعیین‏ کننده برای تعالی و رشد انسان به شمار می‌‏رود. هدف این پژوهش تدوین مدل مفهومی انسان کریم بر اساس منابع دینی است و در پی آن است تا ویژگی‌‏های انسان کریم را در منابع اسلامی شناسایی کند. روش پژوهش، تحلیل محتوای کیفی و مبتنی بر روش فهم روان‏‌شناختی متون دینی است. یافته‏‌های پژوهش نشان داد که در مدل مفهومی انسان کریم دو ویژگی حیا و صبر ویژگی‌‏های زیربنایی برای رفتار کریمانه به شمار می‏‌آیند و این دو ویژگی مبنای شکل‏‌گیری رفتار فرد کریم در سه ساحت؛ مواجهه با امکانات، مواجهه با نیازها و روابط بین فردی است.
 
بر اساس مدل پیشنهادی مشخص شد که در هر ساحت ویژگی‌‏های منشی مختلفی همچون قناعت برای ساحت مواجهه با امکانات؛ جود، احسان و ایثار برای ساحت مواجهه با نیازها؛ و حسن ‏خلق، شکر، وفا، عفو، صفح، غفران، کظم غیظ، تغافل و انخداع برای ساحت روابط بین فردی وجود دارد که رفتار کریمانه را در همه این ساحت‏‌ها موجب می‏‌شود. نتیجه آن‏که وجود مجموعه این ویژگی‏‌ها و خصوصیات رفتاری، الگوی انسان سالم را از منظری روان‌‏شناختی فراهم می‏ آورد که فرد را در مواجهه با مشکلات توانمند می‌‏سازد.
 
یادآور می‌شود دوفصلنامه «پژوهش‌نامه روان‌شناسی اسلامی» به صاحب امتیازی پژوهشگاه قرآن و حدیث و سردبیری حجت الاسلام و المسلمین عباس پسندیده از سوی پژوهشکده اخلاق و روان شناسی اسلامی منتشر می‌شود.
 
جهت دسترسی به متن کامل مقالات، اینجا کلیک کنید.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :