کد خبر: 4056960
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹

همکاری‌های جامعةالمصطفی و دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان توسعه می‌یابد

پروفسور حیدرعلی اف، رئیس دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و مشاورعالی نخست وزیر این کشور، با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با رئیس و معاونین این مرکز علمی و بین‌المللی دیدار و بر توسعه همکاری با جامعه‌المصطفی تاکید کرد.

حجت‌الاسلام علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه، ۲۴ اردیبهشت ضمن خیرمقدم به رئیس دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و همراهان وی، اظهار امیدواری کرد این سفر سرچشمه گسترش همکاری‌های دوجانبه باشد.

وی، به معرفی جامعةالمصطفی پرداخت و اظهار کرد: دانشجویان دانشگاه بین‌المللی المصطفی، دانش‌پژوهانی از ۱۳۰ ملیت و این فراگیران، بهترین سفیران فرهنگی و دوستی میان جمهوری اسلامی ایران و ملت‌های خود از جمله کشور دوست و همسایه، قرقیزستان هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، با اشاره به عضویت جامعةالمصطفی در اتحادیه‌های معتبر بین‌المللی دانشگاهی، بیان کرد: واحد‌های جامعةالمصطفی در شهر‌های مختلف ایران و کشور‌های جهان، به فعالیت علمی اشتغال دارند. رشته‌های جامعةالمصطفی در سه محور علوم اسلامی، انسانی و زبان و فرهنگ‌شناسی ارائه می‌شوند و البته در برخی نقاط، مجوز ارائه رشته‌های دیگری مانند پرستاری نیز اخذ شده است.

وی دانشگاه مجازی المصطفی را پذیرای دانشجویان غیرحضوری جامعةالمصطفی خواند و افزود: مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی جامعةالمصطفی، سالانه میزبان شمار زیادی از استادان و دانش‌پژوهان از کشور‌های مختلف جهان است که علاقه‌مند آشنایی و فراگیری علوم اسلامی هستند.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری با بیش از ۲۰۰ دانشگاه و مرکز علمی در نقاط مختلف جهان، یادآور شد: جامعةالمصطفی در هفته گذشته، میزبان شماری از سفرای کشور‌های مختلف بود و گفتگو‌های بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌ها و روابط دوجانبه صورت گرفت. معتقدیم همکاری‌های بین دانشگاهی می‌تواند زمینه را برای گسترش روابط فرهنگی و همکاری‌های اقتصادی و سیاسی کشور‌ها فراهم آورد. البته کشور‌هایی مانند قرقیزستان که نزدیکی فرهنگی و روابط تاریخی عمیق‌تری با جمهوری اسلامی ایران دارند، بی‌شک از اولویت بالاتری برای گسترش همکاری‌ها برخوردار هستند.

وی ادامه داد: جامعةالمصطفی از گذشته با دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان ارتباطات علمی خوبی داشته است و علاقه‌مند گسترش این روابط در زمینه‌های مختلف هستیم. امیدواریم این روابط، الگوی بسیار خوبی را برای همکاری‌های علمی میان دو کشور فراهم آورد.

حجت‌الاسلام عباسی با اشاره به برخی زمینه‌های گسترش همکاری‌های دوجانبه، اظهار کرد: جامعةالمصطفی با علاقه‌مندی، پیشنهاد‌هایی را که برای توسعه همکاری‌های ارائه شد، مانند پیشنهاد اجرای برخی رشته‌های علوم انسانی و اسلامی به زبان فارسی در دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان بررسی خواهد کرد.

علاقه‌مند برگزاری رشته‌های علوم انسانی و اسلامی هستیم

در ادامه، پروفسور حیدر علی‌اف، رئیس دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و مشاورعالی رئیس جمهور این کشور، ضمن ابراز خرسندی از حضور در المصطفی اظهار کرد: دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان در مقایسه با جامعةالمصطفی، دانشگاه جوانی به شمار می‌آید که با سرعت بسیار خوبی رو به پیشرفت و توسعه قرار دارد.

وی با تشریح همکاری‌های علمی دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان با مراکز علمی و دانشگاهی جهان و سازمان‌ها و نهاد‌های بین‌المللی، ابراز کرد: این دانشگاه با دانشگاه‌های معتبر جهان روابط علمی خوبی برقرار کرده است و طرح‌ها و پروژه‌های مهمی با همکاری این دانشگاه‌ها در دست اقدام دارد.

رئیس دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان، با ابراز علاقه‌مندی برای برگزاری رشته‌های علوم انسانی و اسلامی با همکاری جامعةالمصطفی، اظهار کرد: دانشگاه ما علاقه‌مند اجرای برنامه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی مختلفی تحت نظر سازمان ملل متحد است که امیدواریم بتوانیم در این زمینه، از همکاری‌های جامعةالمصطفی نیز بهره‌مند شویم.

در پایان این جلسه، توافق شد زمینه همکاری‌های مشترک میان دانشگاه بین‌المللی قرقیزستان و جامعةالمصطفی مورد بررسی و جمع‌بندی قرار گیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha