کد خبر: 4058618
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۳

نرم‌افزار همراه صحیفه سجادیه رونمایی شد

به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) از نرم‌افزار همراه صحیفه سجادیه، رونمایی شد. 

نرم‌افزار همراه صحیفه سجادیه روتمایی شد/ تولید نرم‌افزار صحیفه جامعهبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مرکز نور، به همت مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) از نرم‌افزار همراه صحیفه سجادیه در نیم‌طبقه شبستان امام خمینی، سالن سرای اهل قلم، رونمایی شد.

این نرم‌افزار با ارائه متن صحیفه کامله سجادیه مشتمل بر 54 دعا از امام زین العابدین(ع) به همراه 15 عنوان ترجمه و 16 عنوان شرح و بیش از 9 هزار و 200 موضوع کاربردی، یکی از کامل‌ترین نرم‌افزارهای همراه در این موضوع است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین بهرامی، رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در سخنانی ضمن بیان تاریخچه تولید و نشر دیجیتال در مرکز نور، فعالیت‌های مرکز را به دو دوره تقسیم کرد و گفت: در دوره اول به تولید محتوای دیجیتال و در دوره دوم به پژوهش دیجیتال و توسعه آن پرداخته شده است.

وی افزود: دیجیتالی کردن متون اسلامی و دینی و تبدیل نمودن تعداد معتنابهی از کتب از حالت فیزیکی به دیجیتال از فعالیت‌های مرکز در دوره اول بوده است و بیش از 80 هزار جلد کتاب که شامل تمام منابع رشته‌های علوم اسلامی به نرم‌افزار تبدیل شده است.

بهرامی با اشاره به مشکلاتی که برای ناشران دیجیتال در تبدیل منابع و کتاب‌ها به نسخه دیجیتال وجود دارد، ادامه داد: نمایشگاه کتاب الزاماً به کتاب کاغذی توجه دارد، اما سهم نشر دیجیتال در این نمایشگاه بسیار محدود است. نهاد‌های بالادستی بیش از ناشران دیجیتال وظیفه تعریف زیست‌بوم در این حوزه را دارند.

وی گفت: امروز مخاطبان ما در حوزه پژوهش‌های دینی انتظار دارند بسیاری از آثار در قالب نشر دیجیتال عرضه شود، اما نویسندگان و صاحبان آثار مایل به انتشار آثارشان در قالب نشر دیجیتال نیستند، چون احساس می‌کنند حقوقشان با مشکل مواجه خواهد شد. به نظر می‌رسد که در این زمینه باید حمایت جدی از طرف دولت به خصوص وزارت فرهنگ و ارشاد انجام گیرد تا مشکلات نویسندگان و ناشران برطرف گردد. 

رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، دوره دوم فعالیت مرکز را دوره پرداختن به پژوهش‌ دیجیتال عنوان‌ کرد و گفت: ما در محصولات خود علاوه بر اینکه یک محتوای اسلامی را در قالب یک کتاب عرضه می‌کنیم، سعی می‌کنیم ابزارهای مختلف پژوهشی که نیازهای پژوهشگران را برآورده می‌کنند را نیز در نرم‌افزارهای خود فراهم ‌کنیم.

وی افزود: ابزارهای مختلفی که برای بازیابی اطلاعات کاربرد دارند نظیر جستجوهای قوی، برچسب‌گذاری‌های مختلف، هوشمندسازی‌هایی که با استفاده از هوش مصنوعی، داده‌کاوی، و ظرفیت‌های فناوری به ما کمک می‌کنند در حجم عظیمی از اطلاعات پژوهش‌هایی را انجام دهیم که چه بسا در فضای عادی امکان‌پذیر نیست. 

بهرامی با اشاره به تولید محصولات نور در بسترهای متنوع مانند رومیزی، وب و همراه از استقبال مخاطبان عمومی (علاوه بر محققین و پژوهشگران) به محصولات نور، افزود: ما شاهد هستیم که طیفی از مخاطبان عمومی که بیشتر به دنبال تکمیل دینداری خود هستند که اگر قبلاً قرآن می‌خواندند، اگر قبلاً به نهج‌البلاغه مراجعه می‌کردند، می‌خواستند با خواندن یک نسخه دینی عبادت و مناجاتی را انجام دهند، کم کم دارند مخاطب محصولات مرکز می‌شوند و طیف وسیعی از مخاطبان موبایلی ما در واقع دینداری دیجیتالی خود را در این فضا و عرصه دنبال می‌کنند. 

تولید نرم‌افزار صحیفه جامعه

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین راشدی‌نیا، معاون پژوهش مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)  با اشاره به اینکه صحیفه سجادیه ترسیم کننده رابطه انسان زمینی با خدا و عالم ناسوت با ملکوت بوده و محدود به مذهب و دین نیست، افزود: صحیفه یک کتاب جهانی است که ما وظیفه داریم آن را در اختیار تمامی انسان‌ها قرار دهیم. 

وی در ادامه به ویژگی‌های نسخه اول از نرم‌افزار همراه صحیفه سجادیه پرداخت و گفت: آنچه که در این نرم‌افزار آمده، در واقع نسخه نخست است که شامل متن 54 دعا از صحیفه سجادیه و افزون بر آن، همه این 54 دعا به صورت صوتی امکان قرائت داشته و در کنار آن 15 ترجمه به زبان فارسی قرار گرفته که 14 ترجمه به نثر و یک ترجمه به نظم است.

وی افزود: تعداد 16 شرح که توسط علمای بزرگ اسلامی از قدیمی‌ترین شرح‌ها تا به امروز نوشته شده در این نرم‌افزار قرار گرفته که 9 شرح به زبان عربی و هفت شرح به زبان فارسی است. اما ادعیه حضرت امام سجاد(ع) به این 54 دعا منحصر نمی‌شود، ما بیش از 270 دعا از حضرت امام زین‌العابدین(ع) شناسایی کرده‌ایم.

وی افزود: همچنین عنوان «صحیفه جامعه» در نسخه بعدی ارائه خواهد شد و حداقل به زبان‌های زنده دنیا، ترجمه‌های متعددی که انجام شده، تجمیع و ارائه شود. شرح‌های دیگری نیز بر صحیفه نوشته شده که در نسخه بعدی ارائه خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :