کد خبر: 4059606
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲

اسماعیل میرفخرایی از سواد رسانه‌ای می‌گوید

نوزدهمین نشست از سلسله جلسات عصر چهارشنبه‌های بخارا با موضوع سواد رسانه‌ای برگزار می‌شود.

سلسله جلسات عصر چهارشنبه‌های بخارا

به گزارش ایکنا، نوزدهمین نشست از سلسله جلسات عصر چهارشنبه‌های بخارا با همکاری خانه فرهنگان فرشته با سخنرانی اسماعیل میرفخرایی و با موضوع «سواد رسانه‌ای» برگزار می‌شود.

این نشست ساعت ۱۷ امروز چهارم خردادماه در کتاب‌فروشی خانه فرهنگان فرشته برگزار می‌شود و به‌صورت مستقیم پخش خواهد شد.

اسماعیل میرفخرایی، تهیه‌کننده مؤلف، پایه‌گذار برنامه‌های علمی در رادیو و تلویزیون و از آغازگران این رسانه در ایران است.

میرفخرایی سال ۱۳۲۵ در تهران بازارچه شیخ هادی متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان رشدیه به پایان رساند. دبیرستان رهنما پذیرای میرفخرایی در رشته طبیعی بود. سال ۱۳۴۳ زمان ورود وی به دانشگاه تهران دانشکده علوم و تحصیل رشته زیست‌شناسی است. شاید نخستین بنیان‌ها و اندیشه‌های علاقه‌مندی میرفخرایی به علوم و مرز‌های دانش در همین سال‌ها قوت و شکل می‌گیرد.

از این‌ رو از ۱۹ سالگی گویندگی در این عرصه را آغاز می‌کند. بعد از اتمام در رشته زیست‌شناسی سال ۱۳۴۵ به‌عنوان نخستین مجری در تلویزیون حضور یافته و باگذشت اندک زمانی با توجه به توانایی‌های فردی در امر عرضه صحیح برنامه به مخاطب، برنامه‌های علمی را در تلویزیون ملی راه‌اندازی می‌کند.

عمده‌ترین فعالیت رسانه‌ای میرفخرایی با برنامه‌هایی همچون چشم‌انداز (۱۳۵۱)، عصرانه (۱۳۵۶) در رادیو و دانش (۱۳۵۰)، ره‌آورد (۱۳۵۶) در تلویزیون ادامه می‌یابد.

در همان سال‌ها برای کسب لیسانس در رشته تولید برنامه در رادیو و تلویزیون به آمریکا می‌رود و فوق‌لیسانس را نیز در رشته ارتباطات و آموزش دریافت می‌کند. بعد از بازگشت به ایران و احاطه به چهارچوب و ساختار‌های رسانه مدیر برنامه‌های علمی و فرهنگی در شبکه ٢ تلویزیون می‌شود. در سال ۱۳۵۷ بازنشسته شد. پس‌ازآن برای تکمیل تحصیلات خود به استرالیا رفته، اما به هنگام تز دانشگاهی در مقطع دکتری از ارائه آن منصرف و به ایران بازمی‌گردد. درنتیجه فصلی دیگر از فعالیت‌های رسانه‌ای وی رقم می‌خورد.

اسماعیل میرفخرایی در طول همه‌سال‌های فعالیت خود در رسانه‌های ایرانی هرگز خود را محدود و محصور به امر صرفاً اجرا در تلویزیون یا رادیو نکرده است. وی بر مبنای شناخت نامه فنی و محتوایی رسانه تولیدگر برنامه‌های گوناگون در این عرصه است و در دانشگاه مرکزی ایالت کنتیکت (CONNECTICUT) در امریکا سال١٩٨٣ و در مدرسه‌ سینما و تلویزیون تدریس داشت.

این نشست به‌صورت مستقیم از نشانی‌های @bukharama و @farhangan.fereshte در اینستاگرام پخش خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :