کد خبر: 4071063
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۴

کتاب «جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س)» به چاپ بیستم رسید

چاپ بیستم کتاب «جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س)» اثر عذرا انصاری در 192 صفحه منتشر شد. 

 کتاب «جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س)» به چاپ بیستم رسیدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، چاپ بیستم کتاب «جلوه‌های رفتاری حضرت زهرا(س)» اثر عذرا انصاری به همت مؤسسه بوستان کتاب در 192 صفحه روانه بازار نشر شد.

بررسی و شرح زندگی حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) موضوعی نیست که در یک کتاب بگنجد و یا از عهده کسی بر آید. حقیقت شخصیت و ارزش وجودی آن بزرگوار را کسی جز خدای متعال و اولیای خاص او(س) نمی‌داند، اما با این همه مگر نه این است که خاندان نبوت، هادیان خلق‌اند و زندگی و کلامشان حجت و الگوی مردمان، پس شناخت و برگرفتن از هدایت آنان در حد امکان، وظیفه‌ای است که سخت به انجام آن نیازمندیم. 

این بانوی بزرگ با بینش و معرفت خود و با رفتارهای الهی‌اش، اسوه کاملی برای همه جهانیان به ویژه زنان است. بیان گوشه‌ای از این رفتارها می‌تواند درس‌آموز و زندگی ساز باشد، از همین رو اثر حاضر در فصل‌های مختلفی این جلوه‌های رفتاری حضرت را بررسی کرده است. 

ساختار اثر

این اثر در 9 بخش تألیف شده است؛ در بخش اول که به ولادت حضرت اختصاص یافته، به مباحثی از جمله حوریه‌ای در سیمای انسان، شخصیت ملکوتی حضرت زهرا(س)، فاطمه ثمره چهل روز عبادت، و انعقاد نطفه حضرت زهرا(س) از میوه‌های بهشتی اشاره شده است. 

دومین بخش از این اثر به بیان گزارشی از جشن ازدواج پرداخته که در این بخش، به هیجان در نخلستان، به سوی خواستگاری، دسته‌های گل میخک و سنبل، جهیزیه، دوران نامزدی، و جشن عروسی تبیین شده است.  

نویسنده در بخش بعدی به رفتار حضرت زهرا(س) با همسرشان اشاره کرده که عناوین برخی از مباحث این بخش عبارتند از: تجلی ایثار، تقسیم کار، به همسرت محبت کن، رازداری، فداکاری، نگاه روحبخش، مشکلات بیرونی، و سپاس مجاهدت‌ها.

در بخش چهارم، رفتار آن حضرت با فرزندان خویش می پردازد که در این میان شیوه‌های تربیتی ایشان تبیین شده است. اعتقاد به عقیقه، عواطف مادری و نقش آن در تربیت فرزند، توجه به نیازهای کودک، عبادت در کودکی، رعایت عدالت درباره کودکان، ارج نهادن به شخصیت کودک، اهمیت دادن به نیازهای طبیعی کودک از مباحث مطرح شده در این بخش است. 

پنجمین بخش از کتاب مذکور، رفتار حضرت فاطمه(س) با پدرشان را تشریح کرده و در این راستا، مباحثی با عنوان همراز و همسنگر پدر، یاور سال‌های غم، و ایثار و از خودگذشتگی تبیین شده است. 

«سوگنامه پدر» عنوان ششمین بخش از این اثر است که عناوین برخی از مباحث این بخش عبارتند از: در رثای احمد، بعد از پدر کسی او را خندان ندید، پیراهنش را می‌بویید، گزارش سلمان. 

در هفتمین بخش از این کتاب به رفتار حضرت زهرا(س) با مردم اشاره شده است. در این میان می‌توان به حمایت برای پیروزی بر رقیب، آموزش دعا، تقسیم کار با خدمتگذار، با همسایگان، تجلی فداکاری در شب عروسی و مهمانی، پیام عفاف و آزادگی پرداخت. 

«رفتارهای علمی و فرهنگی حضرت زهرا(س)» عنوان بخش بعدی است که از ایشان با عنوان عالمه دوران یاد شده و در ادامه، مصحف آن حضرت مورد تبیین قرار گرفته است. 

سپس، در بخش نهم «رفتارهای سیاسی حضرت فاطمه(س)» اشاره گردیده است. در این فصل به مباحثی با عناوین ایراد خطبه و تاکتیک‌های سیاسی، امامت و ولایت، سیاست جاودانه پرداخته شده است. 

برشی از اثر

در زندگی خانوادگی حضرت زهرا(س) نمونه‌هایی دیده می‌شود که نشانگر توجه و دقت آن حضرت نسبت به رعایت عدالت درباره کودکان است.

روزی امام حسن(ع) نزد پیامبر(ص) آمد و اظهار تشنگی کرد. از پیامبر تقاضای آب کرد. رسول خدا بی درنگ برخاسته، و ظرفی برداشت و از گوسفندی که داخل منزل بود، مقداری شیر دوشید و به امام حسن(ع) داد. 

در این هنگام  امام حسین(ع) خواست تا ظرف شیر را از برادرش بگیرد، اما پیامبر به حمایت از امام حسن مانع از گرفتن ظرف از امام حسن(ع) شد. فاطمه زهرا(س) که شاهد این ماجرا بود، به پیامبر گفت: گویا حسن(ع) برای شما عزیزتر از حسین(ع) است. پیامبر فرمود: «نه، هر دو برایم عزیز و محبوب‌اند، ولی چون اول حسن(ع) تقاضای آب کرد، او را مقدم داشتم». 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha