کد خبر: 4071913
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۴

پوستر و سایت همایش ملی مرجعیت قرآن رونمایی شد

پوستر و سایت همایش ملی مرجعیت قرآن طی مراسمی، امروز 28 تیرماه با حضور مسئولان همایش در قم رونمایی شد.

پوستر و سایت همایش ملی مرجعیت قرآن رونمایی شدبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم، دبیر علمی نخستین همایش ملی مرجعیت قرآن کریم، 28 تیرماه در مراسم رونمایی از پوستر و سایت نخستین همایش ملی مرجعیت علمی قرآن کریم، گفت: همایش ملی مرجعیت علمی قرآن در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و با اجرای پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در حال شکل‌گیری است.

وی با یادآوری اینکه در گذشته نیز همایش قرآن و مسائل جامعه معاصر توسط این مجموعه برگزار شده است، افزود: امروز هم درصدد پرداختن به مسائل جامعه معاصر هستیم با این تفاوت که بحث مرجعیت علمی قرآن به صورت خاص تحت پیگیری قرار دارد و امیدوارم نتایج خوبی از آن به دست آوریم.

یوسفی مقدم با بیان اینکه برگزاری همایش مرجعیت علمی قرآن در آبان 1400 مصوب شد، اضافه کرد: این همایش در کارگروه مرجعیت علمی قرآن به تصویب رسید و در دی ماه 1400، در isc ثبت و مجوز آن گرفته شد و در بهمن 1400، شورای سیاستگذاری کنگره تشکیل شد و در فروردین و اردیبهشت ماه 1401 در پی تعیین محورهای همایش بر آمدیم و شرایط مراکز همکار هم تدوین شد.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن اظهار کرد: مراکز همکار در سه سطح تعیین شدند، اول کسانی که در برگزاری همایش همکاری مستقیم دارند، دوم مراکزی که مشارکت‌کننده هستند و سوم آنهایی حامی هستند.

وی افزود: در خردادماه 1401 اولین جلسه کمیته علمی همایش برگزار شد و در این جلسه، محورهای همایش مورد بحث قرار گرفت و در تیرماه 1401 دومین جلسه کمیته علمی برگزار و محورهای همایش نهایی شد. پوستر و سایت همایش هم در این جلسه مورد بحث قرار گرفت و نتیجه آن رونمایی از پوستر و سایت در برنامه امروز است.

پرداختن به مطالعات درجه دو در همایش

وی با اشاره به محورهای همایش با بیان اینکه اولین محور، مبانی مرجعیت علمی قرآن کریم است، تصریح کرد: اولین همایش ملی مرجعیت قرآن به مباحث علمی درون دانش‌ها نمی‌پردازد و به عبارت دیگر در این همایش به مطالعات درجه دو خواهیم پرداخت، بنابراین این محورها زیرساخت کاملی برای ورود به دانش‌ها برای ما فراهم خواهد کرد و با این زیرساخت می‌توانیم همایش‌هایی برگزار کنیم که مطالعات درجه یک باشند.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، اضافه کرد: دومین محور دلایل و شواهد مرجعیت علمی قرآن شامل دلایل برون و درون قرآنی است و محور سوم عرصه‌های مرجعیت علمی قرآن کریم در علوم اسلامی انسانی و علوم طبیعی است، همچنین محور دیگر درباره قلمرو مرجعیت علمی قرآن است.

گونه‌های علمی مرجعیت علمی قرآن

یوسفی مقدم با بیان اینکه محور دیگر گونه‌های مرجعیت علمی قرآن است، اظهار کرد: اثرگذاری استنباطی یکی از این گونه‌هاست، اثرگذاری استلهامی و استکمالی، حکمیتی و نگرشی و بینشی قرآن کریم هم دیگر گونه‌ها محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به تحقق مرجعیت علمی قرآن کریم افزود: نگاه به پیشینه مرجعیت علمی قرآن، وضعیت‌شناسی مرجعیت علمی قرآن و اینکه الان ما در چه شرایطی هستیم، آسیب‌شناسی در مرجعیت علمی، راهبردها و راهکارهای تحقق مرجعیت علمی قرآن و آینده‌پژوهی مرجعیت علمی قرآن هم از محورهای همایش در بخش تحقق مرجعیت علمی قرآن است.

وی تاکید کرد: علاقه‌مندان به حضور در همایش می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر، به سایت و پوستر همایش مرجعیت علمی قرآن کریم مراجعه کنند و در نوبت‌های مقرر چکیده و اصل مقالات را ارسال کنند.

یوسفی مقدم با بیان اینکه مرجعیت علمی قرآن، میان رشته‌ای است و پیوند میان علوم را مورد بحث قرار می‌دهد، تصریح کرد: استادان متخصص چهار دانش یعنی علوم سیاسی، اخلاق، فقه و کلام دعوت شده و هم اندیشی‌های مربوطه شکل گرفته است، همچنین تمامی طرح‌های پژوهشی در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن هم با محوریت مرجعیت علمی در حال انجام است. 

برنامه‌های آموزشی مرتبط با مرجعیت قرآن

وی افزود: در بعد آموزش با مؤسسه آموزشی معصومیه تفاهم‌نامه‌‌ای منعقد کرده‌ایم و مقرر شده تا ۴ واحد به دروس دانش‌پژوهان این مؤسسه با عنوان مرجعیت علمی قرآن افزوده شود، همچنین پایان‌نامه‌های دانشجویان ورودی سال ۹۹ به بعد بر این مسئله متمرکز شده است.

یوسفی مقدم اظهار کرد: بنا داریم تا چنین واحدها یا دوره‌های کوتاه مدت برای دانشجویان سایر دانشگاه‌ها هم طراحی شود و این دروس را بگذرانند.

دبیر علمی همایش مرجعیت علمی قرآن کریم، اضافه کرد: مجموعه مقالات مرجعیت علمی قرآن در انتظار چاپ است همچنین مجموعه مصاحبه‌هایی با استادان قرآنی انجام شده است و شرح سند مرجعیت علمی قرآن هم در قالب کتابی در بیش از صد صفحه چاپ شده است.

گزارش از عطاالله اسماعیلی

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha