کد خبر: 4075171
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰

پانزدهمین جلسه شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام برگزار شد

پانزدهمین جلسه شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با حضور محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، پانزدهمین جلسه شورای راهبری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، 10 مردادماه با حضور محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

در این جلسه دکتر محمدجواد دهقانی، رئیس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری ضمن تسلیت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، گزارشی از فعالیت‌ها و عملکرد این پایگاه ارائه کرد.

رئیس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این پایگاه، تشکیل کمیته اجرایی است، گفت: از اهم موضوعات ارائه شده توسط اعضای کمیته اجرایی می‌توان به اهمیت ارزیابی علمی دانشگاه‌ها و دانشمندان، اهمیت پرورش جنبه‌های اخلاقی و شخصیتی نسل آینده، ارتقای جایگاه علمی دانشگاه‌ها و توجه به کیفیت در کنار کمیت عملکرد محققان یک کشور به منظور تقویت زیرساخت و ظرفیت تحقیقاتی هر کشور اشاره کرد.

وی، یکی از مأموریت‌های مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری را شناسایی و نمایه‌سازی نشریات معتبر علمی در سطح ایران و کشورهای اسلامی دانست و افزود: در حال حاضر حدود چهار هزار نشریه معتبر علمی به زبان‌های فارسی، انگلیسی، فرانسه و عربی در پایگاه نمایه می‌شوند و طبق برنامه‌های میان‌مدت در راستای جهش تولید و پوشش حداکثری منابع علمی، این تعداد در آینده نزدیک به بیش از ۱۰ هزار عنوان خواهد رسید.

دهقانی با بیان اینکه فرایند شناسایی و ارزیابی و نمایه سازی نشریات معتبر علمی جهان به صورت مستمر با تعریف شاخص‌های  ارزیابی در سطوح مختلف در جریان است، ادامه داد: ثبت و نمایه‌سازی این نشریات از اولویت‌های پایگاه استنادی و متناسب با هدف راهبری و سنجش وضعیت انتشارات علمی در جهان اسلام به شمار می‌رود.

وی با اشاره به شناسایی پژوهشگران پر استناد برتر ISC در حوزه علوم انسانی و اجتماعی و هنر در جهان اسلام، گفت: برای نخستین بار در سال ۱۳۹۸ بر روی هر نام پژوهشگر در پایگاه داده ISC پردازش‌های مختلفی صورت گرفت و به این ترتیب به طور تقریبی فهرست کاملی از نخبگان علمی کشور در حوزه موضوعی علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری تهیه شد و بر این اساس ۷۸ نفر از پژوهشگران پراستناد یک دهم درصد برتر کشور شناسایی شدند.

رئیس مؤسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری به سطح بندی نشریات  اشاره و بیان کرد: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در راستای کیفی‌سازی و پوشش بهینه نشریات معتبر علمی و به منظور استفاده از شاخص‌های کیفی و جایگزین ضریب تأثیر، شیوه جدیدی برای سطح‌بندی و نمایه‌سازی نشریات طراحی کرده است.

وی در ادامه بیان کرد: در این شیوه نمایه‌سازی و سطح‌بندی نشریات نمایه شده در isc بر اساس معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده‌های علم‌سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل «فهرست نشریات اولیه»، «فهرست انتظار» و «نشریات هسته» نمایه خواهند شد؛ بر این اساس تاکنون ۲۵ درصد نشریات نمایه شده در گروه نشریات هسته، ۳۱ درصد در گروه نشریات فهرست انتظار و ۴۴ درصد در گروه نشریات اولیه قرار گرفته‌اند.

دهقانی همچنین اظهار کرد: این شیوه‌ سطح‌بندی، روشی کیفی برای ارزش‌گذاری علمی نشریات معرفی می‌نماید و به عنوان شاخصی قدرتمند در آگاهی رسانی به جامعه علمی و کتابخانه‌ها در انتخاب منابع ارزشمند و کیفی عمل می‌کند.

دکتر امید رضایی‌فر، مدیر‌کل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز با ارائه گزارشی از سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان)، گفت: در این راستا، فضای مشارکت ملی در سطح دستگاه‌های اجرایی ایجاد شد و ۲۳۰ نیاز جدید مبتنی بر (نان) علاوه بر چهار هزار و ۵۰۰ نیاز قبلی شکل گرفته است.

رضایی‌فر، اعطای کارگزاری حقوقی به شرکت‌های دانش بنیان پارک های علم و فناوری جهت ثبت محصولات، بروزرسانی فرآیند ثبت ایده و نیاز، انجام هماهنگی وب‌سرویس متقابل با سامانه ثبت اثر ادبی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انعقاد بیش از ۱۵ تفاهم نامه مختلف همکاری برای درج نیازهای فناورانه و استفاده از ظرفیت‌های نان را از جمله فعالیت‌های صورت گرفته عنوان کرد.

وی بیان کرد: فعال‌سازی ثبت توانمندی فناورانه شرکت‌های فعال در پارک‌های علم و فناوری در بستر نان، پیشنهاد و ارائه مدل ایجاد و ارتقای سکوی ملی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و پیگیری اجرای مصوبه در قالب ظرفیت نان، اضافه نمودن امکان ثبت نیازهای صنعتی و ثبت نیازمندی‌های فناورانه واسط در جریان تولید محصول توسط بخش دولتی و اعطای نمایندگی حقوقی، تبلیغات و فرهنگ‌سازی سامانه نان در ۲۰۰ رویداد جاری سالانه و تکمیل پایگاه تکنومتری با همکاری پایگاه استنادی جهان اسلام، از دیگر اقدامات انجام شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha