کد خبر: 4078498
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰

برنامه متفاوت موسسه «الحیاه» برای سالگرد درگذشت علامه حکیمی

برادر مرحوم محمدرضا حکیمی با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد: به راستی علامه حکیمی با توده مردم زیست و از «انسانِ محروم» سخن گفت و از آنچه او را از دردِ مردم دور می‌ساخت، دوری جست. اکنون در سالگرد فقدانش، موسسه الحیات با تکیه بر مشیِ «مردمی و انسانگرایی» او، اقداماتی را با همان انگیزه‌ها، پیشِ رو قرار داده و به دور از تشریفات و عرف مرسوم همایش‌ها و بزرگداشت‌های پرهزینه به نکوداشت ایشان پرداخته است.

محمد حکیمیبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد حکیمی، برادر علامه محمدرضا حکیمی بیانیه‌ای به مناسبت سالروز درگذشت ایشان منتشر کرده که متن آن را در ادامه می‌خوانید؛

بسمه الحکیم

از درگذشت اندوهناک علامه محمدرضا حکیمی، یک سال گذشت، و هنوز باورمان نیست که چنین شخصیتی را ازدست داده‌ایم. ایشان در دوران زندگی خویش، همواره در اندیشه انسان‌ها بود، و با دردِ انسان‌ها زیست و از پیوند دین با انسانیت سخن گفت؛ و در این راه همواره خود و قلمِ خود را برای تبیین فرهنگ انسان‌ساز تشیع، ویژه ساخت.

به راستی علامه حکیمی با توده مردم زیست و از «انسانِ محروم» سخن گفت و از آنچه او را از دردِ مردم دور می‌ساخت، دوری جست. اکنون در سالگرد فقدانش، موسسه الحیات با تکیه بر مشیِ «مردمی و انسانگرایی» او، اقداماتی را با همان انگیزه‌ها، پیشِ رو قرار داده و به دور از تشریفات و عرف مرسوم همایش‌ها و بزرگداشت‌های پرهزینه به نکوداشت ایشان پرداخته.

بر این باوریم او را پس از مرگش، همانگونه باید دید که خود آنگونه زیست. علامه آنگاه که از پذیرش جایزه تجلیل از پیشکسوتان جشنواره علوم انسانی فارابی سر باز زد نوشت: «تا هنگامی که در جامعه ما فقر و محرومیت مرئی و نامرئی بیداد می‌کند، برگزاری چنین جشنواره‌هایی از نظر اینجانب در اولویت نیست...»

برای همین آرمان بلند اسلامی و انسانی، موسسه فرهنگی-هنری الحیات، به عنوان مرجع اختصاصی و مرکز نشر و ترویج آثار و اندیشه‌‌های علامه، در نخستین سالروز درگذشت ایشان قصد دارد که اولویت اقدامات و فعالیت‌های موسسه را بر مدار «ارائه خدمات عام‌المنفعه فرهنگی» و تبیین اندیشه‌های ایشان قرار دهد؛ تولید و انتشار رایگان نرم‌افزار دایره‌المعارف الحیات و مجموعه آثار علامه محمدرضا حکیمی را راه‌اندازی کند و نیز راه‌اندازی سایت الحیات برای همین آرمان را پیگیری نماید و حمایت مادی و معنوی از روش‌هایی که همین ویژگی را داشته باشد را در برنامه‌های خود قرار دهد.

موسسه از برگزاری هرگونه نشست‌هایی که این ویژگی‌ها را داشته باشد قدردانی، و برای سامان‌یابی و غنای بیشتر آنها تلاش می‌کند. همچنین کوشش خواهد شد که تلاش‌های اصولی در راستای نشر آثار ایشان انجام شود، که جزئیات آن در فضای مجازی و سایت ‌الحیات‌ به اطلاع عموم علاقمندان خواهد رسید.

نیز با معیارهایی که آن بزرگ در زندگی رعایت نموده و در در وصیت نامه خود بر آنها تاکید کرده است؛ بطور جدّ یادآوری می شود که فعالیت هیچ موسسه، خیریه، مدرسه یا هر نهاد دیگری منتسب و تحت نظر ایشان نیست و با موسسه ‌الحیات‌ نسبتی ندارد و مورد تایید موسسه نیست.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha