کد خبر: 4086347
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۶
حجت‌الاسلام علی عباسی:

۹۷ درصد دانشجویان جامعةالمصطفی غیرایرانی هستند

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه گفت: جامعةالمصطفی یک دانشگاه بین‌المللی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت و تقریبا ۹۷ درصد دانشجویان این مجموعه را فراگیران غیرایرانی تشکیل می‌دهند.

علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه امروز ۲۷ شهریورماه در دیدار سفیر سنگال با بیان اینکه دانش آموختگان المصطفی حلقه‌های اتصال میان ملت‌ها هستند، افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامی دانشجویانی از ۱۳۰ ملیت در جامعةالمصطفی مشغول به تحصیل هستند و علاوه بر آن، المصطفی عضویت اتحادیه‌های معتبر دانشگاهی جهان را در اختیار دارد و رشته‌های تخصصی آن شامل سه حوزه؛ «علوم اسلامی»، «علوم انسانی» و «زبان و فرهنگ شناسی» می‌باشد.

وی مخاطبان جامعةالمصطفی را علاقه‌مندان به فراگیری علوم و معارف اسلامی از هر دین و مذهبی برشمرد و اظهار کرد: بسیاری از واحد‌های آموزشی المصطفی در داخل و خارج از کشور پذیرای پیروان مذاهب مختلف اسلامی و سایر ادیان می‌باشند و لذا مسئله وحدت، تقریب مذاهب اسلامی و احترام به سایر ادیان و مذاهب، راهبرد اساسی جامعةالمصطفی است و فراگیران ما نیز با همین سیاست تربیت می‌شوند. این راهبرد، در برابر تفکر برخی مراکز مشابه در دنیای اسلام است که به جدایی و نزاع میان مسلمانان دامن می‌زنند.

عباسی ادامه داد: راهبرد ما تربیت دانشجویان فاضل و دارای روحیه اعتدال و تعامل است که بتوانند سفرای فرهنگی میان ملت‌ها باشند و ارتباط میان ملت‌ها را تقویت کنند. دانشجویان عزیزی که از کشور سنگال در المصطفی تحصیل کرده‌اند، با همین سیاست تربیت یافته‌اند و به اعتقاد ما، از حلقه‌های اتصال و ارتباط فرهنگی میان دو ملت می‌باشند.

رئیس جامعةالمصطفی در ادامه به تشریح فعالیت‌ها و دستاورد‌های علمی و دانشگاهی المصطفی در سنگال پرداخت و یادآور شد: در حال حاضر ده‌ها نفر از دانشجویان سنگالی در حال تحصیل در المصطفی هستند و تعداد زیادی نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانش‌آموخته شده‌اند.

وی ضمن اعلام آمادگی جامعةالمصطفی برای توسعه همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی سنگال، خاطرنشان کرد: المصطفی با بیش از دویست مرکز علمی و دانشگاهی در داخل و خارج از کشور تفاهم‌نامه همکاری داشته و این آمادگی وجود دارد تا همکاری با مراکز دانشگاهی سنگال در عرصه‌های مختلف، همچون برگزاری سمینار‌های علمی، تبادل استاد و دانشجو، پژوهش‌های مشترک و ... داشته باشد.

عباسی با اشاره به حضور طریقت‌های مختلف در کشور سنگال، یادآور شد: ارتباط خوبی میان جامعةالمصطفی و پیروان این طریقت‌ها وجود دارد و برخی از پیروان آنان هم اکنون در جامعةالمصطفی مشغول به تحصیل می‌باشند.

جامعةالمصطفی راهبردی وحدت‌آمیز دارد

سالیو نیانگ دینگ، سفیر سنگال در ایران ضمن ابراز خرسندی از حضور در جامعةالمصطفی و دیدار با مدیران آن اظهارکرد: از اقدامات و خدمات جامعةالمصطفی به طلاب و فراگیران سنگالی، صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم. نمایندگی جامعةالمصطفی در سنگال مورد احترام و علاقه همه گروه‌ها و مردم این کشور قرار دارد و این مسئله تایید‌کننده راهبرد وحدت‌آمیز جامعةالمصطفی در منطقه است.

حضور سفیر سنگال در جامعةالمصطفی العالمیه

وی گسترش وحدت میان پیروان مذاهب اسلامی را بسیار ضروری توصیف کرد و افزود: اختلافات میان مذاهب در برابر انبوهی از اشتراکات، بسیار جزئی و کوچک است و فلسفه تقریب و دعوت به وحدت توسط جامعةالمصطفی، همان سیاستی است که می‌تواند موجب اقتدار و پیشرفت همه مسلمانان گردد.

نیانگ دیانگ، حضور دانشجویان سنگالی در جامعةالمصطفی را بهترین فرصت برای توسعه روابط میان دو کشور ارزیابی کرد و گفت: سفارت سنگال آمادگی کامل دارد در راستای توسعه و گسترش فعالیت‌های علمی و دانشگاهی، همکاری لازم را با جامعةالمصطفی را داشته باشد.

سفیر سنگال در ایران افزود: تلاش من در ایران این است که مردم دو کشور شناخت بهتری نسبت به یکدیگر پیدا کنند تا توسعه روابط بهتر و راحت‌تر انجام بگیرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha